Connect with us
Roadtrip po USA

Cestopisy

Pelipeckovní roadtrip po USA: 8. díl – filmové Los Angeles

Pelipeckovní roadtrip po USA: 8. díl – filmové Los Angeles

Prvotní dojmy z Los Angeles? Ubytování tak drahé, že musíte bydlet minimálně 30 kilometrů od centra, pokud nechcete jít darovat ledvinu. Zácpy tak hrozné, že těch 30 kilometrů jedete klidně i dvě hodiny. Jídlo tak drahé, že si dáte v té čtvrti 30 kilometrů od centra studenou polívku v korejské restauraci a zaplatíte skoro dvě stovky českých.

Reklama

Hollywood

První zastávku jsme chtěli věnovat nápisu Hollywood. To je přece taková klasika, ke které se dostaneme snadno, ne? Navigace Sygic Premium na to ovšem měla jiný názor. Rada, která vám ušetří spoustu času a najetých kilometrů – ani se nesnažte to do toho proklatého Sygicu narvat. Jeďte přes Los Feliz rovnou ke Griffith Observatory. Sledujte dopravní značky a nebudete si to objíždět jako pitomci. Pokud přijedete v dopoledních hodinách, s trochou štěstí ještě budete mít kam zaparkovat. Za poplatek 4 dolary na hodinu, samozřejmě. Po obědě už to zkuste jen v případě, že si opravdu libujete ve stání v kolonách. Rádi bychom napsali, že třeba budete mít štěstí a chytíte si místo zdarma u Greek Theatre, ale růžových brýlí nás tohle město zbavilo hodně rychle.

Pohled na Los Angeles z Griffithovy observatoře.

Každopádně, Griffithova observatoř je krásná a vstup do budovy, na pozemky i k teleskopům je zdarma. Platit musíte pouze, pokud chcete navštívit i Planetárium Samuela Oschina. Každý pracovní den probíhá 8 představení, o víkendu je to pak o dvě více. Vstupné činí 7 dolarů na dospělou osobu, pro studenta jen 5. To, proč jsme tam přijeli, jsme nakonec také dostali. Nápis Hollywood v celé své kráse a dokonce bez všudypřítomného oparu. Smog je tu totiž na denním pořádku a můžete ho odtud vidět na desítky kilometrů daleko. Pokud se vám nechce zajíždět až sem, pěkné fotky těchto 15 metrů vysokých plechů si uděláte i od zábavního centra Hollywood & Highland nebo z horní části ulice Beachwood Drive.

Nápis Hollywood.

Smog nad Los Angeles.

Chodník slávy

Po vymotání se z Griffithova parku jsme vyrazili rovnou na legendární třídu Hollywood Boulevard. Pretty Woman jsme tam bohužel nepotkali. Za to jsme podél hollywoodského chodníku slávy narazili na spoustu pofidérních existencí, které nás ujistily, že po setmění bychom tam nepřišli. Určitě se mrkněte k budově Grauman’s Chinese Theater, která stojí v srdci chodníku slávy a osloví i ty nejznuděnější turisty. Několik generací hvězd stříbrného plátna tam zanechalo v cementu otisky svých rukou a nohou. Whoopi Goldberg dokonce i dredů a mladé hvězdy filmů o Harry Potterovi svých kouzelnických hůlek. Pokračovat ve filmařském duchu pak můžete i v Dolby Theatre, kde se udělují ceny Akademie. Za 23 dolarů vás vezmou na prohlídku a vy se kromě jiného můžete pokochat opravdovou soškou Oscara.

Hvězda na chodníku zpěváka Michaela Jacksona.

Otisky v cementu před Chinese Theater.

Otisk v cementu před Chinese Theater.

Santa Monica

Když už jsme měli dost vyhřátého betonu, jeli jsme se odreagovat na pláž Santa Monica. Toto místo nás vrátilo v čase do náruče Davida Hasselhoffa a Pamely Anderson, kteří tomuto místu vládli v devadesátých letech. Všude totiž můžete vidět slavné budky pobřežní hlídky. Písek tam není nic moc a vítr tu fouká jako blázen, ale lidé tu i přesto pravidelně tráví volné odpoledne opalováním a skotačením ve vodě. Nás těch zhruba 18 stupňů moc nelákalo, ale proti gustu… Nejkrásnějším zážitkem bylo, když jsme viděli jen pár metrů od pobřeží plavat ve vodě delfíny.

Budka pobřežní hlídky na pláži Santa Monica.

Pláž Santa Monica.

Od pláže se můžete projít dál na celebritami oblíbenou nákupní ulici Montana Avenue nebo k Main Street – rodišti skateboardingu, kdysi přezdívanému jako Dogtown. Opačná strana vám nabídne přístavní molo Santa Monica Pier s kolotočovými atrakcemi, Bubba Gump restauraci a ukončí ji nejslavnější cesta na světě – Route 66.

Gift shop a restaurace Bubba Gump.

Cedule označující konec Route 66.

Mimochodem, návrat do devadesátek nám umožnila i cesta zpátky na ubytování a dům na Carroll Avenue – místo, kde se natáčely exteriéry seriálu Čarodějky. Takže pokud máte rádi tyhle úlety, nestyďte se. Určitě tam nebudete sami.

"Dům Čarodějek" na Carroll Avenue v Los Angeles.

Trocha kultury

V případě, že máte prostředky, druhý den určitě investujte do zážitků. Po prohlídce honosných vil v Beverly Hills a nakouknutí do předražených obchodů na Rodeo Drive si udělejte výlet do Malibu. Kromě několika krásných pláží a kopců příjemných na pěší procházky se tam nachází také Getty Villa. Jedná se o repliku římské vily, která skrývá poklady starých Řeků, Římanů a Etrusků. Jestli budete mít málo umění, nevynechte Getty Center nebo Los Angeles County Museum of Art. Druhé zmíněné je považováno za nejlepší muzeum v celé Kalifornii a největší v západní části USA.

Umění před Los Angeles County Museum of Art.

Pro filmové fanatiky je tu samozřejmě také možnost navštívit filmová studia Universal Studios, Paramount Studios, Sony Pictures Studios, Warner Bros Studios. Ale je to mastné. Na jednu vstupenku si připravte minimálně 100 dolarů a hodně trpělivosti na stání v řadě na atrakce.

Americké Benátky

Poslední místo, které by nemělo být opomenuto je jednoznačně čtvrť Venice. V roce 1905 byly tyto „americké Benátky“ vytvořeny výstředním dědicem tabákové společnosti Abbotem Kinneym. Většina vodních cest, po kterých se kdysi proháněly gondoly, už byla zrušena a vyasfaltována. K těm, které tu zůstaly, se dostanete z ulic Venice Boulevard nebo Washington Boulevard. Nezapomenutelná je promenáda Venice Boardwalk, s největší koncentrací místních exotů, extrovertních kulturistů a holek v téměř nic nezakrývajících bikinách. Můžete si tu nechat zaplést copánky, dát si masáž nebo jen nakoupit levné suvenýry. Mrkněte se na západ slunce a alou pryč. Po setmění už to není nic moc.

Vodní kanál ve Venice.

Nápis Venice.

Připravte se na to, že stihnout něco v Los Angeles je poměrně náročné. Ne proto, že by bylo všechno daleko. Spíš jde o ty neutichající dopravní zácpy. Od rána do večera. Možná naivně, ale pevně věříme, že jsme se tam ocitli jen ve špatnou roční dobu. Vrchol letní sezóny zřejmě nese svoji daň.

Zácpy na cestách v Los Angeles.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2017, takže počítejte s jejich případnou změnou.

Akční letenky do USA

Předchozí díly a další pokračování:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
3 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru