Connect with us

Tipy

Základní typologie baličů, aneb jak balíš kufr ty?

Základní typologie baličů, aneb jak balíš kufr ty?

Zažil to už každý z nás. Někam se rozhodneš vydat, byť jen na jednu noc a už se ti v hlavě štosuje seznam věcí, které nesmíš zapomenout sbalit do kufru. Někdo razí heslo – hlavně doklady a kartu, ostatní se dá vždy dokoupit, no jiným zabere plánování i několik hodin. Ať už víc inklinuješ k jedné, nebo druhé straně, naše typologie tě možná odhadne úplně.

Reklama

Puntičkář

Vše si pečlivě naplánovat, udělat časový harmonogram nakoupení chybějících věcí, stejně jako časový plán balení a poctivé odškrtávání jednotlivých položek z detailně propracovaného seznamu. Tak nějak tak postupuje v prvních krocích puntičkář. Připraven na každý detail balící procedury. Jeho kufr vypadá úhledně, čistě, nechybí jmenovka s kontaktem v případě ztráty zavazadla, ani ochranný obal proti poškození samotného kufru. Uvnitř je každý kousek oděvu důkladně poskládán, kosmetika uložena do neseséru, zorganizované přesně podle nutnosti případného rychlého vybalení potřebného kousku oděvu, či jiné věci na letišti. Puntičkář má prostě svůj kufr přehledně zmáknutý.

Chaos maker

Tento typ baliče je úplným opakem puntičkáře. Mnohdy ve spěchu nahází to nejnutnější do kufru, tašky, batohu, nebo jiné dobře přenosné přepravky, se kterou může cestovat. Nenech se ale mýlit. Chaos maker se ve svém systému vyzná a mnohdy ví přesně, kde co má, stačí jen pořádně zašmátrat ve zvoleném typu „přepravky“ a hned má to, co v danou chvíli potřebuje. Riziko nastává v momentě, kdy chaos makerovi z jeho zběsilého balení na poslední chvíli vypadne nějaká položka z hlavy a jednoduše ji zapomene vzít. To pak přichází na řadu karta či hotovost, kterou má chaos maker vždy při sobě (pro jistotu s větším obnosem peněz) pro případné očekávané karamboly, na které je celkem zvyklý.

Flegmatik

Balení neřeší a když říkáme neřeší, myslíme tím, že je mu to úplně fuk. Čeká ho cesta někam na den nebo na měsíc? Nějak se to uklepe, no stres! Tento typ má skvělou výhodu, že se nestresuje, ani zběsilými nákupy před cestou, ani plánováním seznamu, nebo nahazováním věcí do zavazadla těsně před odletem. V jeho povaze je prostě vše nějak uklepat k co možná největší spokojenosti sebe samého a prostě odjet, ať už s hromadou kufrů, nebo jedním příručňákem. Osobně závidím každému, kdo se řadí k tomuto typu a rovnou si rezervuji případné školení jeho know-how 😀

Ustrachánek

Proboha, co když něco zapomenu?! A co když mi na letišti ztratí kufry? Nebo ještě hůř, někdo mi něco ukradne???!!!!!!! Jistota je jistota a zámky na zavazadlech a nejlepší pojištění odcizení zavazadla to vyřeší. Tedy aspoň částečně. Ustrachánek si vždy precizně sbalí své osobní doklady i cenné věci co nejblíž tělu a pokud to tak daná cenná věc neumožňuje, opatří své zavazadlo nejlépe třemi zámky s nejrůznějšími číselnými kombinacemi, které si minimálně týden před odjezdem memoruje před spaním. Tento typ má prostě cestování jako jednu velkou psychickou zátěž.

Pohodář

Tento typ má možná z každého rožku trošku. Je přiměřeně obezřetný, pokud jde o cennosti, které převáží, ale šílenou hlavu si z nebezpečí ztráty nebo jiné nepříjemnosti nedělá. Před cestou si nejspíš udělá i krátký seznam věcí, na které by nerad zapomněl. Svůj kufr si vybere podle délky podniknuté cesty a do jeho vnitřku se sbalí tak nějak intuitivně.

A ve kterém typu se vidíš ty? 😉

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru