Connect with us
Červený kufr připravený na cestu

Cestopisy

Jak si co nejúsporněji sbalit kufr

Jak si co nejúsporněji sbalit kufr

Otázka, kterou řeší nejspíš každý cestovatel. Je jedno jestli si berete pouze příruční zavazadlo nebo lodní kufr, místa je vždycky málo. Pochopitelně že u ručního zavazadla podstatně méně, ale když se musíte vlézt do předepsané váhy, každá rada je drahá (například i to, co si sbalit do příručního zavazadla). Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak si kufr co nejlépe a nejefektivněji sbalit tak, abyste se na letišti vyhnuli nepříjemnému přebalování zavazadel.

Reklama

Žena při odbavení zavazadla

 1. Svůj kufr si vyberte pečlivě

Nešťastné je to, že každá letecká společnost má vlastní omezení co do rozměrů a váhy zavazadla. Samozřejmě záleží také na typu letenky, kterou jste si zakoupili. Do úložného prostoru přímo na palubě se většinou nesmí umístit taška větší než 55 x 40 x 20 cm a těžší než 10 kg. Nikdy se však ve vlastním zájmu nedostavujte na letiště jen s odhadovanými rozměry či váhou zavazadla, a stejně tak je dobré se před odletem doma podívat na webové stránky společnosti jaké zavazadlo si vlastně můžete vzít na palubu, abyste nakonec neskončili nemile překvapeni u odbavovací přepážky. Všechny společnosti nabízejí na svých webových stránkách dostupné informace o hmotnosti a rozměrech všech typů zavazadel. Nezapomeňte si své zavazadlo do podpalubí označit pro jistotu také emailovou adresou, aby vás při případné ztrátě zavazadla mohl nálezce kontaktovat.

Muž ukládající kufr nad sedadlo

 1. Připravte si přehledně svoje oblečení a zredukujte jej o polovinu

Možná nepatříte k nejorganizovanějším lidem na světě a psát si seznam je vám proti srsti. Stačí však, když si promyslíte, co budete v průběhu vaší cesty dělat, na jaké počasí se tam musíte připravit a jaký typ oblečení budete na místě potřebovat. Naskládejte si všechno oblečení hezky na jednu hromádku a následně se jej pokuste zredukovat. Zkuste si sbalit pouze to, co je opravdu nutné, především pokud jedete pouze na pár dní. Vždyť jedny kalhoty můžete při troše štěstí nosit i tři dny a košile vám také vystačí jedna na dva dny. Pokud se ovšem nechce tolik omezovat co do počtu kusů oblečení, zkuste alespoň myslet na váhu materiálu. Při balení také myslete na kombinaci barev. Třeba takové černé kalhoty jsou dobrou volnou, jelikož k nim jde na kombinovat jakákoliv jiná barva a také se hned tak neumažou.

žena balící se na cesty

 1. Ušetřete místo správným rozdělením oblečení

Zvažte výběr vhodné obuvi. To jsou nejtěžší komponenty vašeho zavazadla. Kromě povinných formálních bot si sbalte takový pár, který je možné nosit na vícero příležitostí. Využijte přitom každou štěrbinu a každý kout vašeho kufru. Nezapomeňte také na prostor v právě zmíněných botech. Pokud máte bot méně, sbalte je až nakonec podrážkou nahoru, abyste si nezamazali oblečení. Pokud víte, že párů bot potřebujete víc, sbalte je na spodek kufru způsobem, jakým se balí škatule v obchodech. Takto se vám vytvoří prostor mezi botami, který můžete využít například na další páry ponožek.

fotografie polobotek a opasků

 1. Těžší kusy oblečení ukládejte vždy na bok zavazadla

Oblečení si zkontrolujte a těžší kousky společně s opasky vždy ukládejte na bok kufru, aby se jeho váha rozložila rovnoměrně. Opasky přitom natáhněte po celé délce zavazadla. Pokud jedete na pracovní cestu je jasné, že oblečení potřebujete zachovat co nejméně pokrčené. Po vyžehlení si tedy košile poskládejte na sebe a mezi ně položte hrubší ubrousek nebo plastový sáček. To ochrání vaše oblečení před nechtěným pokrčením. Sáček nebo plastovou tašku položte také na úplný spodek kufru a nahoru po sbalení všeho potřebného. Kluzký povrch zabrání vzniku nechtěných záhybů na oblečení.

Komínek z poskládaných košilí

 1. Využijte menší taštičky, ušetříte čas při vybalování

Vezměte s sebou několik menších taštiček. Kromě té kosmetické se vám jistě bude hodit také jedna na doplňky, spodní prádlo nebo pyžamo. Po příchodu na hotelový pokoj můžete vzít kufr a pohodlně je z něj přesunout ihned do šuplíku. Pokud nepotřebujete využít nutně každý centimetr v kufru, můžete si svoje košile a šaty umístit na lehčí věšáky. Ty si po zabalení zavěsíte do skříně a vybalování vám tak zabere minimum času.

žena si balí kosmetiku

 1. To nejdůležitější si s sebou vezměte vždy na palubu letadla

Ať už se jedná o notebook, telefon, léky nebo knížku, bez které by pro vás cesta letadlem byla utrpením, vždy si ji sbalte do příručního zavazadla. Nemluvě o dokladech, penězích a dalších cennostech, jejichž ztráta by vás v případě zatoulání kufru mohla dost mrzet. Ostatní křehké položky, které se vám do příručního zavazadla nevejdou, jako například foťák nebo kosmetika, ukládejte vždy doprostřed kufru na měkkou část oblečení. Kosmetiku si zabalte do kosmetické taštičky nebo do sáčku, aby se vám při cestě neotevřela a nezašpinila tak oblečení. Pokud cestujete často a rádi myslíte dopředu, vyhraďte si kosmetiku, kterou budete používat pouze na cestách, takže při své další cestě nebudete muset myslet na to, zda vám něco chybí. Do letadla si nezapomeňte vzít i něco teplého. Svetr či bunda vám nejen ušetří místo v kufru, ale také vás zahřeje v klimatizovaném prostředí paluby letadla.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru