Connect with us
Nadzvukové letadlo United Airlines

Novinky

United Airlines plánují v roce 2029 obnovit nadzvukové komerční lety

United Airlines plánují v roce 2029 obnovit nadzvukové komerční lety

Americká letecká společnost United Airlines plánuje zakoupit 15 nových nadzvukových dopravních letadel a „vrátit supersonického rychlost do civilního letectví“ v roce 2029. Informovala o tom v sobotu stanice BBC.

Reklama

Co je to nadzvukový let?

Nadzvukový let nastává tehdy, když se letadlo pohybuje rychleji než zvuk. Ve výšce 18 300 metrů to znamená letět rychleji než 1060 kilometrů za hodinu. Nadzvukové lety komerčních linek skončily v roce 2003, kdy společnosti Air France a British Airways ukončily společný provoz letadel typu Concorde.

Nový nadzvukový stroj s názvem Overture bude vyrábět společnost Boom se sídlem v americkém městě Denver, která ovšem ještě musí provést jeho testovací lety. Smlouva s United Airlines je podmíněna tím, aby nové letadlo splňovalo bezpečnostní normy.

Jen pro srovnání – běžné civilní dopravní letadlo dosahuje rychlosti zhruba 900 kilometrů za hodinu, ale očekává se, že Overture bude dosahovat rychlosti 1805 kilometrů za hodinu.

Z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny

Při této rychlosti je možné zkrátit dobu cesty na transatlantických trasách jako Londýn – New York na polovinu. Boom tvrdí, že letadlo Overture by bylo schopné takovou cestu absolvovat za 3,5 hodiny.

Concorde, který vstoupil do osobní přepravy v roce 1976, byl ještě rychlejší – dosahoval cestovní rychlost zhruba 2180 kilometrů za hodinu.

Ve spojitosti s nadzvukovou civilní leteckou přepravou se ovšem vynořují problémy jako hluk, znečištění ovzduší a spotřeba paliva.

„Na to, abyste mohli létat nadzvukovou rychlostí, potřebujete více energie, což znamená více paliva, “ uvedla společnost Boom s tím, že letadlo Overture bude možné provozovat na „úrovni uhlíkové neutrality“.

Fotografie: United Airlines

Informace: teraz.sk

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK19 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #novinky20 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #koronavirus20 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx #koronavirus21 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx21 hodinami dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus22 hodinami dozadu
České památky UNESCO: 14 skvostů v srdci Evropy https://t.co/17ryLmFz2K1 dnem dozadu
PECKA DNE: Prodloužený wellnes víkend v Beskydech od 1 690 Kč https://t.co/5Jrj8Bz82l1 dnem dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 14. 6. https://t.co/zRkk71cN4h #koronavirus2 dny dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTATEiC #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru