Connect with us

Novinky

Nový prototyp nadzvukového letadla: Budoucnost rychlých a ekologických letů?

Nový prototyp nadzvukového letadla: Budoucnost rychlých a ekologických letů?

Nadzvuková letadla jsou podle mnoha budoucností komerčních letů a jedinou cestou, díky níž se výrazně zkrátí časy letů po celém světě. Společnost Boom se sídlem v Denveru se chystá uvést první prototyp takového letadla, které by mělo létat na nejfrekventovanějších trasách.

Reklama

Prototyp XB-1 bude uveden začátkem října 2020 na online akci s vedoucími inženýry, testovacími piloty a manažery. Jde o model 1: 3 skutečného nadzvukového letadla, který společnost nazvala Overture. V budoucnu by ho měly využívat aerolinky jako Japan Airlines a Virgin.

„XB-1 je ujištěním, že nadzvuková budoucnost létání je bezpečná a ekonomicky i ekologicky udržitelná,“ uvedl CEO společnosti Boom Blake Scholl. Tento prototyp má být symbolem návratu nadzvukového cestování.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Zdroj foto: Společnost Boom

Design letadla s prvky z uhlíkových vláken a aerodynamika optimalizovaná počítačem jsou výsledkem několikaletého vývoje a testování. Testovací lety by měly probíhat v roce 2021, píše Lonely Planet.

A co by vlastně znamenalo nadzvukové létání? Například let z Londýna do New Yorku by trval asi tři a půl hodiny namísto šesti, ze Singapuru do Dubaje by se cestující dostali za čtyři hodiny namísto sedmi. Takové létání by mohlo přinést také benefit menší uhlíkové stopy. Cíl společnosti Boom je totiž při prototypu XB-1 naprostá uhlíková neutralita.

Zdroj hlavní fotografie: Společnost Boom

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru