Connect with us
Malta

Cestopisy

5 túr na Maltě s nejkrásnějšími výhledy na moře

5 túr na Maltě s nejkrásnějšími výhledy na moře

Středomořský ostrov Malta, jen něco přes 640 kilometrů od jižního pobřeží Itálie, je kombinací několika světů. Návštěva Malty je spojena se poznáváním evropské, africké i kultury Blízkého východu. To vše bez problému i v jednom městě. Příroda je zde klidná, barevná a nádherná zejména na jaře a v létě. Pobřeží nabízí množství cestiček vedoucích k historickým památkám, městům a vesnicím. Na procházkách či větších túrách se ti naskytnou dechberoucí výhledy na dramatické skály a nekonečné moře. Nevíš, kam se vydat dřív? Zde je 5 tipů i s instrukcemi, jak si užít jedny z těch nejkrásnějších, pro méně i více zdatné turisty.

Reklama

1. Od vesnice Marsascala po zátoku Marsaxlokk

Podél východního pobřeží najdeš nenáročnou procházku s nádhernými výhledy v krátké vzdálenosti. Začíná v rybářské vesničce Marsascala, do které se jednoduše dopravíš z hlavního města Valletta. Tradiční rybářské loďky zvané luzzu zaplňují malý přístav a jsou důkazem, že jsi dorazil/a na správné místo. Pokračuj podél pobřeží. Za posledními moly se městečko prodlouží do krásné krajiny. Dále projdeš kolem moře, dvou kulatých zátok a několika malých pláží, které jsou dostupné jen lodí. Vrcholem procházky je odbočka podél Ras il-Fniek, štíhlého výběžku pevniny, jenž rozděluje dva zálivy, široké sotva 46 metrů, v nejširší části. Přejdi na konec a otoč se směrem do vnitrozemí. Obě modré zátoky budou ve tvém dosahu – připrav foťák.

Malta

Akční letenky na Maltu

2. Viktoriánské opevnění

Viktorianské opevnění nebo Victoria Lines bylo dokončeno Brity v roce 1897. Táhne se napříč severní polovinou ostrova od východu na západ. Je postaveno v rámci přirozené geologické konformace zvané Velký zlom – s poměrně strmými svahy a hustým, tmavě zeleným porostem. Velkou část treku lemují zachovalé pevnosti a kusy opevnění. Celý komplex už ovšem není souvislý. Způsobily to moderní výstavby i přirozené poškození několika jeho částí během let. Túra nabízí krásné výhledy na Maltu – domy, údolí, pole a na konci krásné modré moře.

Malta

3. Túra na západním pobřeží – Gozo

Tato relativně krátká procházka na severním ostrově Gozo vyžaduje velkou dávku výdrže, za kterou se odmění nevídanou estetikou. Začneš u jezera San Raflu, které je jedním z mála stálých vodních útvarů na Maltě. Je obklopeno zelení, která z něj činí jedinou oázu uprostřed okolní prašné krajiny. Když se vydáš na západ, cesta povede k pobřeží podél vysokých útesů. Bílá se prolíná se zelenou a hnědou. Výhledy na Středozemní moře máš vlevo a zdola slyšíš neustálé narážení vln na skály. V polovině cesty, na vrcholku nejzápadnějšího místa na Maltě, najdeš starověký punský chrám Ras il-Wardija. Vypadá jako záhadná jeskyně vytesaná do kamene – tvoří ho jediná místnost s několika výklenky ve stěnách.

Highlightem túry je však věž Dwerja postavená v roce 1652. Dostaneš se na její střechu, odkud máš úžasný výhled. Po asi 10 minutách chůze následně narazíš na útes u tzv. Vnitrozemního moře – mořské laguny spojené se Středozemním mořem přírodním obloukem. Dostaneš se k němu přes mírně se svažující kamennou pláž.

Malta

4. Krátká procházka na ostrově Gozo

Tato opravdu krátká procházka povede rovněž přes ostrov Gozo. Začneš u Raqqa Point, nejseveřejnějšího místa na ostrově Gozo. Křišťálově čistá voda omývající skály je oblíbeným místem pro potápěče. Během větrného dne jsou však vlny opravdu surové. Když se vydáš na východ, vyplatí se udělat si malou zajížďku na 350 let starou solnou pánev vyhloubenou do skály v šachovnicovém vzoru. Následně brzy dorazíš i k údolí Ghasri, hluboké a úzké roklině vytesané do vápencové jeskyně. Na jejím spodku je krásně čisté přírodní jezero, kde si můžeš zaplavat.

Malta
Zdroj: Shutterstock/Julien Jean Zayatz

5. Dlouhá túra na Maltě

„Dlouhá“ túra na Maltě se skládá ze tří částí: cesta z města Mdina do Rabatu, cesta z Rabatu do Dingli a z Dingli do mořské jeskyně Blue Grotto. Pokud se rozhodneš přejít celou trasu, počítej s celodenním výletem a nepodceň přípravu, nezapomeň ani turistické boty. Každá část túry je unikátní. Trasu si můžeš rozdělit na dvě samostatné cesty – první dvě části společně a v jiný den třetí. Vypadalo by to asi takhle:

První část – z pevniny na pobřeží

Vyrazíš z Mdiny a vydáš se na západ směrem k Rabatu. Už zde si užiješ první výhledy na cesty a uličky bez aut, dveře a balkony domků se spoustou květin. Město pak najednou končí a ty projdeš podél bílých skal až k otevřené krajině, která tě na jaře okouzlí červenými a bílými květy roztroušenými na polích. Přestože z nich v létě moc nezbyde, užít si můžeš příjemnou atmosféru a klid. Túra vede z velké části po cestách, mnoho aut však nepotkáš. V dálce uvidíš spoustu historických křížů, které trůní na střechách kostelíků. Za necelou hodinu dorazíš do Rabatu, tichého města posetého stromy a obchůdky místních obyvatel. Pokud chceš první částí svojí denní dávku turistiky ukončit, zastavit se můžeš i v Římském domě a katakombách svatého Pavla.

Malta

Malta

Následně vyrazíš do Dingli. Tato trasa umožní vyhnout se hlavním cestám. Tady se krajina začíná více vlnit, uvidíš mírně vyšší kopce a strmější svahy. Když budeš mít štěstí, spatříš několik malých potůčků pokrytých větvemi. Ta troška tekoucí vody, jež je zde k dispozici, během léta rychle zmizí. Dingli je poslední město se službami, kterým před koncem túry projedeš.

Malta

Druhá část – pobřeží

Jen kousek od Dingli se rozprostírá Středozemní moře. Tento úsek, který tě zavede jihozápadním směrem na jižní konec Malty, může zabrat až čtyři hodiny. Pokud tvé nohy ještě zvládají, nenech se odradit časem. Uvidíš totiž spoustu zajímavých míst včetně obilných sil z doby bronzové, chrámů Hagar Quim a pobřežní věže Tal-Hamrija. Nezapomeň navštívit kapli sv. Marie Magdaleny. Je dobře zachovalou stavbou postavenou na skalnaté rovině s výhledem na moře.

Malta

Z tohoto bodu vyrážíš zejména po nezpevněných cestách. Krajina náhle končí dramatickými útesy visícími vysoko nad mořem. Nemusíš se ale bát, cesta tě těmito úseky bezpečně provede. Během bezvětrného dne můžeš zdola slyšet narážející vlny. Zajímavou odbočkou do vnitrozemí je kostel Panny Marie Zasvěcené. Kostel, který se nachází v úrodném malém údolí vedle několika selských domů, je posvátným prostorem pod širým nebem. Minimalistický design z šedého kamene nemá žádné nové stěny, pouze jednu historickou již existující vpředu a žádnou střechu. Kulisy všude kolem tvoří tmavozelené svahy.

Malta

Túra končí u komplexu budov zvaných Triq Il-Madonna Tar-Ruzarju, obklopených ostrými skalnatými útesy. Tady si můžeš pronajmout malou loďku, se kterou se za pár minut přeplavíš k mořské jeskyni Blue Grotto. V té si užiješ plavání s unikátní atmasférou.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru