Connect with us

Cestopisy

Malta je sice malá, ale nudě šanci nedá. 15 fantastických aktivit (i pro bohémy)

Malta je sice malá, ale nudě šanci nedá. 15 fantastických aktivit (i pro bohémy)

Malta je super. Konzervativní, ale zavání po krásném italském temperamentu. Občas po rybách. Je tichá, ale ne ospalá. Plná přírodních krás a významných historických památek, milých lidí, barev a léta. Je malinká, s rozlohou méně než 320 km², a toto miniúzemí se dělí na 3 ostrovy: hlavní Malta, tišší Gozo a drobné Comino. A teď vám povíme, jak byste si na Maltě měli užívat život.

Reklama

1. Kupte si ryby se slunečními brýlemi v Marsaxlokk

Marsaxlokk je rybářská vesnice, která nabízí několik dobrých ubytování. Pokud však nehledáte vysloveně skryté útočiště od hluku světa, toto místo bychom doporučovali spíše na denní výlet. Podél jeho barevného přístavu se každou neděli otevřou živé rybí trhy, kde si kromě chutných místních produktů můžete zakoupit i sluneční brýle, plavky a jiné poklady. Nezapomeňte ale vyjednávat. Po nákupech se jděte projít, dejte si oběd na terase, objevujte skryté krásy města, které v bedekrech nenajdete. V Marsaxlokk se můžete i vykoupat, ale nečekejte žádné turistické vodní atrakce. Pláž budete sdílet s místními.

2. Zaposlouchejte se do ticha starého hlavního města

Hlavní město Malty je Valletta, která je zkrátka pohádková. V minulosti tato role patřila Mdině, která má rovněž jedinečnou atmosféru. Ale tak jinak. Zatímco v současném hlavním městě vidíte na každém rohu turisty se selfie tyčkami, Mdina má přezdívku The Silent City neboli Tiché město. Na romantické procházky je ideální, ale pokud jste fanouškem barokní architektury, také si přijdete na své. Nedaleko katedrály stojí neogotický dům, který je na území Malty velmi ojedinělý.

Akční letenky na Maltu

3. Objevte tajemný podzemní život nového hlavního města

Přesuňme se nyní do současného hlavního města, Valletty. Hned po vašem příchodu zjistíte, proč je tak populární. Její krása není jen legenda, toto město je tak silným vizuálním zážitkem, že na něj budete ještě dlouho vzpomínat. Jen málokdo ví, že pod Vallettou leží jeden staletí starý tunel, tedy celý zapomenutý svět… O původu těchto podzemních chodeb se dodnes vedou diskuse. Měly prý obrannou funkci, někteří archeologové však tvrdí, že některé jejich části jsou pozůstatkem velmi vyspělé kanalizace z 16. století.

4. Ztraťte se v objetí zlata

Hlavní město vám nabídne mnoho outdoorových zážitků, až zapomenete na to, že zajímavé atrakce mohou být i uvnitř. Tautru Manoel je divadlo s muzeem, fungující od roku 1732. Jeho interiér je jedinečný zejména kvůli pozlaceným ozdobám včetně hlavního sálu, v němž však celkový estetický dojem dotváří ještě i odstíny modré. Podívejte se rovněž na mramorové schodiště a bar ve dvoře. Třešničkou na dortu bude, když si koupíte lístek na nějaké představení a užijete si intimní atmosféru divadla naplno.

5. Seznamte se se smrtkami Katedrály sv. Jana

Zůstaňme ještě ve Vallettě. Pokud patříte mezi cestovatele, kteří musí v každém městě navštívit alespoň jednu posvátnou stavbu, a tedy Katedrála sv. Jana nebude první z těch unikátních, kterou uvidíte, jsme si jistí, že vás chladným nenechá. Už ten samotný fakt, že za jeho dveřmi, v spleti neskutečné barokní nádhery vás přivítá malba Caravaggia, je docela přitažlivá, že? Atmosféru kostela z 16. století jen podtrhuje odkaz Memento mori, který na vás křičí přes obrazy koster na podlaze.

6. Vraťte se do dob Féničanů

Maltský fenomén s názvem 3 města tvoří Senglea, Cospicua a Vittoriosa. Kdysi sloužila jako pevnosti, nyní jsou tato místa historickou atrakcí. Senglea a Cospicua jsou známé svými romantickými promenádami na břehu moře a přístavy, ale právě Vittoriosa je z těchto tří míst nejpůsobivější.

7. Zavzpomínejte na Azurové okno

Pamatujete si ty staré maltské pohlednice, resp. spořiče obrazovek s kýčovitými záběry zázračného Azurového okna? Symbolem země však mohlo být pouze do března 2017, tehdy si příroda vzala zpět to, co nám na chvíli darovala. Ještě štěstí, že Dwejra Bay na ostrově Gozo je magickým místem i nadále. V blízkosti bývalého Azurového okna si můžete zaplavat v krásném přírodním bazénu plném slané vody. Podívejte se na tu nádheru.

8. Neochutnejte jen bajtru, dejte si i víno

Je zcela běžné, že průměrný evropský turista se na dovolené už první večer intenzivně zajímá o národní alkohol dané země. Na Maltě je to bajtra, fíkový likér. Kromě toho nenajdete asi ani jediný nápojový lístek v celé zemi bez piva Ċisk. Jenže už méně lidí ví to, že Malta má i vinařské oblasti. Takže si nenechte ujít kombinaci chutí ryb nebo mořských plodů se sklenkou Chardonnay. Nebo s lahví. Jak chcete.

9. Jděte do basy

Hlavní město ostrova Gozo, Victoria, jednoznačně stojí za návštěvu. Zejména tehdy, když jste se rozhodli ubytovat v turističtější části země čili na ostrově Malta. Když se přeplavíte na konzervativněji působící Gozo, bude to taková příjemná a tichá změna. Jak víkend na vesnici po rušném týdnu ve městě. Najdete zde například pevnost Katidral, ve které se nachází i tzv. Stará věznice. Najdete zde zajímavé a současně celkem pochmurné vykopávky a nástěnné malby.

10. Prohlédněte si obrovské chrámy, které jsou nejen jednoduše obrovské

Gozo má i další zajímavou historickou atrakci, jednou z nich je i Ggantija. Je to název pozůstatků chrámového komplexu z doby kamenné, který bychom mohli přeložit jako obrovské. Velikost těchto 2 svatyň je opravdu výjimečná. Tato jejich vlastnost na vás zapůsobí ještě více, když si uvědomíte, že byly postaveny ještě před vynálezem kola. Už jen uhodnout jak.

11. Navštivte katakomby plné mrtvých těl

I navzdory tomu, že je Malta jedna z nejbezpečnějších zemí světa a je známá svou konzervativní mentalitou, má i svou temnou tvář. Po podlaze katedrály plné koster a morbidních vykopávkách věznice jsme se dostali k další podobné památce. Sice jsou pohřebiště běžnou součástí každé kultury, tedy spíše nezbytnou, hřbitovy stále vnímáme jako strašidelná místa. Na Maltě najdete stovky katakomb, které pochází ještě z římské doby. Vznikly proto, že tehdejší zákony zakazovaly pohřbívat mrtvá těla na území měst.

12. Udělejte si záběry brutálních výhledů

Prvním krokem k uskutečnění této aktivity je, že půjdete do zahrady Upper Barrakka u hlavního města, Valletty. Pokochejte se krásou tohoto místa a přesunujte se do různých bodů. Získáte výhled na 3 města, ale například i na slavný přístav Grand Harbour.

13. Najděte všechny odstíny modré na ostrově Comino

Comino je nejmenším obydleným ostrovem Malty s populací 3 lidí. Jeho hlavní chloubou je Modrá laguna, která patří mezi nejpopulárnější atrakce celé země. Už méně lidí navštěvuje Comino pro jeho podmořské jeskyně. Pokud se nebojíte hloubek a rádi byste se ponořili do odstínů modré v kombinaci s drobnými třpytkami, tento ostrov se snadno stane vaším oblíbeným.

14. Pozdravte se hlasitým kač, kač

Na Maltě se nachází jedna opravdu unikátní vesnička, která má sice mnoho obyvatel, ale ani jednoho lidského. Leží na ostrově Manoel u města Gżira (5 minut chůze po mostě Manoel Island Bridge). Jmenuje se Duck Village. Pokud umíte aspoň trošku anglicky, asi jste již uhodli, jaká stvoření ji obývají. Ano, pokud se rozhodnete vydat na toto místo, přivítají vás milé, ale uvědomělé kachny.

15. Zamilujte se do kýče

Pepek námořník byl oblíbeným hrdinou mnoha dětí 20. století. Jeho příběh byl zpracován vícekrát, a pokud jste náhodou fanoušky jeho verze z roku 1980 v podobě Robina Williamse, tak si musíte pamatovat i malebnou vesničku na břehu moře, ve kterém žil. Takto komplikovaně, ale přece jsme se dostali k podstatě: muzikál Popeye byl natáčen na Maltě. Frekventovaná turistická atrakce, Popeye Village, není reálná vesnice, postavili ji jako filmovou rekvizitu.

Zdroj: Atlas Obscura, Bucket List Journey, The Crazy Tourist

Zdroj fotek: Unsplash, Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru