Connect with us

Cestopisy

Malta je sice malá, ale nudě šanci nedá. 15 fantastických aktivit (i pro bohémy)

Malta je sice malá, ale nudě šanci nedá. 15 fantastických aktivit (i pro bohémy)

Malta je super. Konzervativní, ale zavání po krásném italském temperamentu. Občas po rybách. Je tichá, ale ne ospalá. Plná přírodních krás a významných historických památek, milých lidí, barev a léta. Je malinká, s rozlohou méně než 320 km², a toto miniúzemí se dělí na 3 ostrovy: hlavní Malta, tišší Gozo a drobné Comino. A teď ti povíme, jak bys sis si na Maltě měl užívat život.

Reklama

1. Kup si ryby se slunečními brýlemi v Marsaxlokk

Marsaxlokk je rybářská vesnice, která nabízí několik dobrých ubytování. Pokud však nehledáš vysloveně skryté útočiště od hluku světa, toto místo bychom doporučovali spíše na denní výlet. Podél jeho barevného přístavu se každou neděli otevřou živé rybí trhy, kde si kromě chutných místních produktů můžeš zakoupit i sluneční brýle, plavky a jiné poklady. Nezapomeň ale vyjednávat. Po nákupech se jdi projít, dej si oběd na terase, objevuj skryté krásy města, které v bedekrech nenajdeš. V Marsaxlokk se můžeš i vykoupat, ale nečekej žádné turistické vodní atrakce. Pláž budeš sdílet s místními.

2. Zaposlouchej se do ticha starého hlavního města

Hlavní město Malty je Valletta, která je zkrátka pohádková. V minulosti tato role patřila Mdině, která má rovněž jedinečnou atmosféru. Ale tak jinak. Zatímco v současném hlavním městě vidíš na každém rohu turisty se selfie tyčkami, Mdina má přezdívku The Silent City neboli Tiché město. Na romantické procházky je ideální, ale pokud jsi fanouškem barokní architektury, také si přijdeteš na své. Nedaleko katedrály stojí neogotický dům, který je na území Malty velmi ojedinělý.

Akční letenky na Maltu

3. Objevte tajemný podzemní život nového hlavního města

Přesuňme se nyní do současného hlavního města, Valletty. Hned po tvém příchodu zjistíš, proč je tak populární. Její krása není jen legenda, toto město je tak silným vizuálním zážitkem, že na něj budeš ještě dlouho vzpomínat. Jen málokdo ví, že pod Vallettou leží jeden staletí starý tunel, tedy celý zapomenutý svět… O původu těchto podzemních chodeb se dodnes vedou diskuse. Měly prý obrannou funkci, někteří archeologové však tvrdí, že některé jejich části jsou pozůstatkem velmi vyspělé kanalizace z 16. století.

4. Ztrať se v objetí zlata

Hlavní město ti nabídne mnoho outdoorových zážitků, až zapomeneš na to, že zajímavé atrakce mohou být i uvnitř. Tautru Manoel je divadlo s muzeem, fungující od roku 1732. Jeho interiér je jedinečný zejména kvůli pozlaceným ozdobám včetně hlavního sálu, v němž však celkový estetický dojem dotváří ještě i odstíny modré. Podívej se rovněž na mramorové schodiště a bar ve dvoře. Třešničkou na dortu bude, když si koupíš lístek na nějaké představení a užiješ si intimní atmosféru divadla naplno.

5. Seznam se se smrtkami Katedrály sv. Jana

Zůstaň ještě ve Vallettě. Pokud patříš mezi cestovatele, kteří musí v každém městě navštívit alespoň jednu posvátnou stavbu, a tedy Katedrála sv. Jana nebude první z těch unikátních, kterou uvidíš, jsme si jistí, že tě chladným nenechá. Už ten samotný fakt, že za jeho dveřmi, v spleti neskutečné barokní nádhery tě přivítá malba Caravaggia, je docela přitažlivá, že? Atmosféru kostela z 16. století jen podtrhuje odkaz Memento mori, který na tebe křičí přes obrazy koster na podlaze.

6. Vrať se do dob Féničanů

Maltský fenomén s názvem 3 města tvoří Senglea, Cospicua a Vittoriosa. Kdysi sloužila jako pevnosti, nyní jsou tato místa historickou atrakcí. Senglea a Cospicua jsou známé svými romantickými promenádami na břehu moře a přístavy, ale právě Vittoriosa je z těchto tří míst nejpůsobivější.

7. Zavzpomínej na Azurové okno

Pamatujeteš si ty staré maltské pohlednice, resp. spořiče obrazovek s kýčovitými záběry zázračného Azurového okna? Symbolem země však mohlo být pouze do března 2017, tehdy si příroda vzala zpět to, co nám na chvíli darovala. Ještě štěstí, že Dwejra Bay na ostrově Gozo je magickým místem i nadále. V blízkosti bývalého Azurového okna si můžeš zaplavat v krásném přírodním bazénu plném slané vody. Podívejt se na tu nádheru.

8. Neochutnej jen bajtru, dej si i víno

Je zcela běžné, že průměrný evropský turista se na dovolené už první večer intenzivně zajímá o národní alkohol dané země. Na Maltě je to bajtra, fíkový likér. Kromě toho nenajdeš asi ani jediný nápojový lístek v celé zemi bez piva Ċisk. Jenže už méně lidí ví to, že Malta má i vinařské oblasti. Takže si nenech ujít kombinaci chutí ryb nebo mořských plodů se sklenkou Chardonnay. Nebo s lahví. Jak chceš.

9. Jdi do basy

Hlavní město ostrova Gozo, Victoria, jednoznačně stojí za návštěvu. Zejména tehdy, když jsi se rozhodl ubytovat v turističtější části země čili na ostrově Malta. Když se přeplavíš na konzervativněji působící Gozo, bude to taková příjemná a tichá změna. Jak víkend na vesnici po rušném týdnu ve městě. Najdeš zde například pevnost Katidral, ve které se nachází i tzv. Stará věznice. Najdeš zde zajímavé a současně celkem pochmurné vykopávky a nástěnné malby.

10. Prohlédni si obrovské chrámy, které jsou nejen jednoduše obrovské

Gozo má i další zajímavou historickou atrakci, jednou z nich je i Ggantija. Je to název pozůstatků chrámového komplexu z doby kamenné, který bychom mohli přeložit jako obrovské. Velikost těchto 2 svatyň je opravdu výjimečná. Tato jejich vlastnost na tebe zapůsobí ještě více, když si uvědomíš, že byly postaveny ještě před vynálezem kola. Už jen uhodnout jak.

11. Navštiv katakomby plné mrtvých těl

I navzdory tomu, že je Malta jedna z nejbezpečnějších zemí světa a je známá svou konzervativní mentalitou, má i svou temnou tvář. Po podlaze katedrály plné koster a morbidních vykopávkách věznice jsme se dostali k další podobné památce. Sice jsou pohřebiště běžnou součástí každé kultury, tedy spíše nezbytnou, hřbitovy stále vnímáme jako strašidelná místa. Na Maltě najdeš stovky katakomb, které pochází ještě z římské doby. Vznikly proto, že tehdejší zákony zakazovaly pohřbívat mrtvá těla na území měst.

12. Udělej si záběry brutálních výhledů

Prvním krokem k uskutečnění této aktivity je, že půjdeš do zahrady Upper Barrakka u hlavního města, Valletty. Pokochej se krásou tohoto místa a přesunuj se do různých bodů. Získáš tak výhled na 3 města, ale například i na slavný přístav Grand Harbour.

13. Najdi všechny odstíny modré na ostrově Comino

Comino je nejmenším obydleným ostrovem Malty s populací 3 lidí. Jeho hlavní chloubou je Modrá laguna, která patří mezi nejpopulárnější atrakce celé země. Už méně lidí navštěvuje Comino pro jeho podmořské jeskyně. Pokud se nebojíš hloubek a rád by ses se ponořil do odstínů modré v kombinaci s drobnými třpytkami, tento ostrov se snadno stane oblíbeným.

14. Pozdrav se hlasitým kač, kač

Na Maltě se nachází jedna opravdu unikátní vesnička, která má sice mnoho obyvatel, ale ani jednoho lidského. Leží na ostrově Manoel u města Gżira (5 minut chůze po mostě Manoel Island Bridge). Jmenuje se Duck Village. Pokud umíš aspoň trošku anglicky, asi jsi již uhodl, jaká stvoření ji obývají. Ano, pokud se rozhodneš vydat na toto místo, přivítají tě milé, ale uvědomělé kachny.

15. Zamiluj se do kýče

Pepek námořník byl oblíbeným hrdinou mnoha dětí 20. století. Jeho příběh byl zpracován vícekrát, a pokud jsi náhodou fanoušek jeho verze z roku 1980 v podobě Robina Williamse, tak si musíš pamatovat i malebnou vesničku na břehu moře, ve kterém žil. Takto komplikovaně, ale přece jsme se dostali k podstatě: muzikál Popeye byl natáčen na Maltě. Frekventovaná turistická atrakce, Popeye Village, není reálná vesnice, postavili ji jako filmovou rekvizitu.

Zdroj: Atlas Obscura, Bucket List Journey, The Crazy Tourist

Zdroj fotek: Unsplash, Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru