Connect with us
lázně

Cestopisy

TOP 10 přírodních termálních lázní podle Lonely Planet. Umístilo se i Česko

TOP 10 přírodních termálních lázní podle Lonely Planet. Umístilo se i Česko

Není nad odpočinek v horké vodě, která dokonale zregeneruje tělo i mysl. V Evropě se nachází množství míst, která jsou bohatá na geotermální prameny, od proslulé islandské Modré laguny až po starověké lázně v Pyrenejích. Magazín Lonely Planet přinesl seznam 10 nejkrásnějších termálních lázní, mezi které patří i ty naše české.

Reklama

1. Modrá laguna, Island

Tento bublinkami překypující tyrkysový bazén, který se rozprostírá na drsných lávových polích 30 minut od Reykjavíku, je jako z jiného světa. Ve skutečnosti je to ovšem uměle vytvořený komplex napájený vodou bohatou na minerály, kterou recykluje nedaleká geotermální elektrárna Svartsengi. Hosté si zde mohou vyrobit obličejovou masku z bílého geotermálního bahna bohatého na oxid křemičitý.

Island

2. Lázně Bath, Anglie

Termální prameny ve městě Bath objevili již staří Keltové. Nicméně až když toto území obsadili Římané, začali termální pramen využívat při budování nových lázní. Ty se podařilo do značné míry uchovat až dodnes. Dnes je součástí prostor také historické muzeum odkrývající prvotní základy římské architektury. Celý komplex nabízí termální, bylinné a parní lázně. Třešničkou na dortu je venkovní střešní bazén, který poskytuje výhled na okolní opatství Bath.

Anglie

3. Lázně Hévíz, Maďarsko

Lázně Hévíz poseté lekníny a obklopené krásnými parky se mohou pochlubit největším biologicky aktivním přírodním léčivým jezerem na světě. Je vhodné k plavání a díky teplé vodě s vysokým obsahem minerálů si jej mohou hosté užívat po celý rok. V každém ročním období má teplotu vyšší než 25 °C. Místní termální pramen, který jezero každých 72 hodin plní čerstvou vodou, poprvé objevili starověcí Římané.

Maďarsko

4. Římské lázně Bains de Dorres, Francie

Tento sírový termální pramen leží v nadmořské výšce 1 450 metrů a hostům umožňuje koupat se při 37-40 ° C s nádherným výhledem na zvlněná údolí Pyrenejí. Bains de Dorres je kousek od španělských hranic a jeho první zmínky sahají až do období Římské říše. Toto místo je dokonalou kombinací horkých pramenů a horského vzduchu.

Francie

5. Lázně Séchényi, Maďarsko

Mnohé z tureckých lázní z 16. a 17. století se v Budapešti dochovaly dodnes. Jedněmi z nich jsou také lázně Széchényi s 18 různými bazény, 10 saunami a parními komorami. Tento neobarokní komplex se nachází v městském parku v Budapešti a během celého roku je jednou z top atrakcí hlavního města.

Maďarsko

6. Karlovy Vary, Česko

Blahodárný termální pramen, dnes již světoznámého lázeňského města, objevil ve 14. století český král Karel IV. Díky léčivé síle horkých pramenů, překrásným památkám a v neposlední řadě díky Mezinárodnímu filmovému festivalu jsou Karlovy Vary jedním z nejnavštěvovanějších měst České republiky. V lázních se nachází celkem 15 léčivých pramenů.

Karlovy Vary

7. Pamukkale, Turecko

V překladu do turečtiny znamená „bavlněný hrad“ a je úžasným přírodním termálním komplexem, který se po staletí využívá k léčení pohybového ústrojí. Terasovité horké prameny vytvořené nahromaděním uhličitanových minerálů lemují ruiny starověkého řecko-římského města Hierapolis. Ke koupání jsou určena uměle vytvořená jezírka, ve kterých dosahuje teplota vody až 40 °C.

Turecko

8. Rogner Bad Blumau, Rakousko

Termální vodní svět ležící na jihovýchodě Rakouska je mezi lázněmi skutečným unikátem, a to díky jeho výjimečné architektuře, kterou navrhoval excentrický rakouský architekt Friedensreich Hundertwasser. Kromě dvou léčivých pramenů se lázně mohou pochlubit solnou jeskyní z Mrtvého moře a spoustou bazénů a saun. Přilehlý lázeňský hotel je plný zeleně, která překypuje i na jeho střechách a připomíná futuristický Hobbiton. Toto místo představuje maximální spjatost s přírodou.

Rakousko

9. Klevevška Toplica, Slovinsko

Svým termálním bohatstvím se může pochlubit také Slovinsko. V malé vesničce Klevevž vyvěrá přírodní pramen, který má po celý rok 20 °C. Kromě příjemného osvěžení mají návštěvníci možnost okusit krásu panenské slovinské přírody, jež obklopuje celé místo. Bonusem je výhled na středověký hrad Klevevž tyčí se v dálce.

Slovinsko

10. Piešťany, Slovensko

Seznam zakončíme destinací u našich sousedů. Síla přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s více než 100letou tradicí lázeňství činí z Piešťan ideální místo pro nekonečný relax. Největší slovenské lázeňské město nabízí řadu léčebných procedur, a to přímo v prostředí krásného lesoparku známého jako „lázeňský ostrov“.

Slovensko

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru