Connect with us
Mariánské Lázně

Cestopisy

Nastal čas si pořádně odpočinout: Zažijte to nejlepší z českých lázní

Nastal čas si pořádně odpočinout: Zažijte to nejlepší z českých lázní

Nechte se rozmazlovat v krásném přírodním prostředí. Za úžasnými zážitky nemusíte daleko, čekají na vás téměř za rohem – ve wellness a lázních v České republice. Kdy naposledy jste si opravdu odpočinuli? Ne doma na gauči nebo u kadeřnice. Zkrátka opravdu vypnuli, alespoň na pár dní zahodili všechny starosti za hlavu, soustředili se jen na sebe a užívali si blahodárné procedury. Jestli marně hledáte v paměti a vaším posledním relaxačním zážitkem byla expres pedikúra během polední pauzy či sklenka whisky na dobrou noc, možná je na čase se zamyslet nad návštěvou některého z míst, kde je relaxace na denním pořádku. Kde budete středobodem všeho vy a vaše tělesná i duševní pohoda, odkud budete odcházet opravdu odpočatí, o starosti lehčí a dobití energií.

Reklama

Dlouholeté české tradice i světové procedury

Taková místa skutečně existují a co víc, nemusíte za nimi cestovat daleko. Lázněmi a wellness resorty je naše domovina proslulá. Už po staletí jsou známy účinky léčebných pramenů, rašelinišť, čistého vzduchu a samozřejmě umu českých léčitelů a lékařů. Mnozí z nich pomohli ke vzniku světově uznávaných technik, které se používají dodnes. Kromě tradičních lázní se v Česku daří i jejich mladším kolegům – wellness resortům, které často čerpají inspiraci nejen v tradičních lázeňských procedurách, ale i v propojení s alternativními naukami. Často například s kořeny v indické ajurvédě, kterou mohou návštěvníci spojit s jógou, meditací, saunou, masážemi, kosmetickým ošetřením či aktivitami v přírodě.

Lázně v Česku

Lázně jako řešení postcovidového syndromu a posílení imunity

Lázně dnes hrají nezanedbatelnou roli i v léčení a rehabilitaci pacientů s postcovidovým syndromem. Ti se i po vyléčení často setkávají s problémy dýchacích cest, psychiky a pohybového aparátu. Lázně jsou vhodným a efektivním řešením i v tomto případě.

Mnohé z wellness resortů i tradičních lázní v Česku přizpůsobují nabídku procedur nejen lidem, kteří koronavirus překonali, ale i těm, kteří chtějí posilnit svoji imunitu a využít je jako prevenci. K jednomu i druhému rovněž přispívá zdravý životní styl, péče o tělo či prostor na odpočinek. To vše a mnohem více najdete v široké nabídce nejrůznějších lázní.

Mariánské Lázně

To NEJ z českých lázní:

Nejstarší lázně – Teplice navštěvoval i Beethoven

Nejstaršími českými lázněmi jsou ty, které najdete nedaleko Krušných hor, v Teplicích. Už název města napovídá, o čem bude řeč. Zdejší teplý pramen lidé využívají od nepaměti, možná už kolem přelomu století. Teplice jako město byly založeny ve 12. století a klášter ve městě k léčbě využíval i termální prameny. Lázně jako místo na odpočinek, léčbu a relax zažily velký rozmach v 19. století. Tehdy se Teplice dostaly do středu společenského života Evropy. Navštěvoval je ruský car Alexandr, rodina rakouského císaře i samotný Beethoven či básník Goethe. Pokud vás trápí problémy pohybového aparátu, teplické lázně jsou tu pro vás. V teplických lázních najdete dům pojmenovaný právě po světoznámém skladateli – Beethovenův dům. Zde se nachází Thermalium, komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Složení pramene pomáhá předcházet osteoporóze, pomáhá oddálit změny v kloubech a posiluje pohybovou kondici.

Lázně Teplice

Nejmladší lázně – léčení v krásném prostředí Lednice

Řeč byla zatím o nejstarších lázních, pojďme se tedy podívat i na ty nejmladší. Jsou jimi Lednice na jižní Moravě. Status lázní získala zdejší léčebna v roce 2017. K léčbě používají přírodní jodobromovou vodu, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i gynekologické problémy a stavy po popáleninách kůže. Lázně Lednice jsou sice mladé a malé, ale jižní Morava toho nabízí tolik, že nebudete vědět, kam se vydat dřív. Začít můžete například prohlídkou Lednického zámku nebo nedalekých Valtic.

Wellness

Karlovy Vary lázně, které znají po celém světě

Karlovy Vary pravděpodobně znáte. Západočeské Karlovy Vary jsou uznávanými lázněmi nejen v České republice, ale i na celém světě. Jsou proto nejznámějšími českými lázněmi. Byly založeny již ve středověku, ale své slávy dosáhly v 19. století. Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, tryskající az do výšky 12 metrů. Se svými 73 °C je rovněž nejteplejším pramenem v celém Česku. Dohromady zde najdete 15 teplých pramenů. Kromě pozitivního vlivu minerální vody na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu.

Karlovy Vary

Nejstarší radonové lázně – Lázně Jáchymov objevila Skłodowská

Lázně Jáchymov najdete v západních Čechách. Pyšní se jedním zajímavým nej. Jde totiž o nejstarší radonové lázně na světě. Označují se tak od roku 1906. K využívání radonu v medicíně vedly objevy Marie Curie Skłodowské, dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny, která zde nějaký čas působila. Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství v Jáchymově je důl z 16. století, který je dodnes funkční a ze které se čerpá voda pro lázně. Léčba má protizánětlivý účinek a pacientům přináší úlevu od dlouhodobých bolestí.

Lázně Jáchymov

Karlova Studánka nejvýše položené lázně s nejčistším vzduchem

Tak za těmi se musíte vydat na Moravu, konkrétně do pohoří Jeseníky. Obec Karlova Studánka leží v nadmořské výšce 800 metrů v malebném údolí řeky Bílá Opava. Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Celkovou atmosféru dotvářejí roubené lázeňské budovy. Patří jim i jedno české nej. Jsou totiž nejmenšími lázněmi. Karlova Studánka má jen asi 250 stálých obyvatel. K přírodním léčivým zdrojům zde patří kromě podnebí rovněž přírodní oxid uhličitý a minerální voda, která slouží k přípravě uhličitých koupelí i rašelinových zábalů, k inhalaci a pití. V lázních probíhá komplexní léčba nemocí horních cest dýchacích, nabírání sil po onkologické léčbě a také se zde léčí vysoký krevní tlak a problémy s klouby.

Karlova Studánka

Mariánské Lázně poslední NEJ pro otužilce

Po celém světě se v průběhu zimy vyrojily tisíce otužilců, kteří svoji imunitu podporují studenými koupelemi. Patříte mezi ně? Pokud ano, nevynechejte Mariánské Lázně v západních Čechách. Prameny zde mají mezi 7 a 10 °C. Zároveň jsou Mariánské Lázně druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá množství léčivých pramenů. Přímo v areálu lázní jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí téměř 100. Léčí se zde široká škála nemocí, od pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest až po metabolická, gynekologická onemocnění i trávicí ústrojí.

Mariánské Lázně

Jak si vybrat ty pravé lázně? Zkuste to podle kraje

Česká republika nám nabízí nejen krásné kulturní památky, okouzlující přírodu, ale i pověstné pivo a nekonečné možnosti zábavy. Pokud jste se rozhodli, že tentokrát si to během dovolené nasměrujete za unikátními léčivými lázněmi nebo prostě za odpočinkem ve wellness, určitě nebudete litovat.

Nabídek lázní, jak jste si už možná všimli, je tolik, že může být opravdu těžké si vybrat. Zaměřit se proto můžete například i na jednotlivé kraje a jejich přednosti. Některé z nich jste možná ještě ani nenavštívili nebo byste si to rádi zopakovali. Spojte relaxační pobyt s prozkoumáváním krásného okolí. Zde je krátký přehled:

 • Zlínský kraj: Léčebné a relaxační pobyty ve Zlínském kraji lákají do krásné přírody Hostýnských a Vizovických vrchů. Největším lázeňským městem jsou zde Luhačovice.
Luhačovice
 • Moravskoslezský kraj: Právě zde se nacházejí nejvýše položené horské lázně Karlova Studánka. Kromě toho se vyplatí navštívit i Lázně Darkov a sanatorium Klimkovice.
Karlova Studánka
 • Střední Morava a Jesenicko: Zde najdete velké množství zdravotních procedur, minerálních pramenů a relaxačních center. V Jesenicku s úžasným čistým horským vzduchem působil slavný „vodní doktor“ Priessnitz, který na vlastní kůži zažil léčivé účinky vodoléčby. V Priessnitzových lázních najdete i evropskou raritu – vnější Balneopark, který navazuje na tradiční vodoléčebné metody a rozvíjí filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.
Wellness
 • Karlovarský kraj: Srdce českých lázní, kam se za odpočinkem a uzdravením vydávají návštěvníci ze všech kontinentů.
Františkovy Lázně
 • Královéhradecký kraj: Zde najdete hned čtyři města s lázeňským statusem – Janské Lázně, Lázně Bělohrad, Velichovky a Náchod. Celosvětový ohlas zaznamenaly Janské Lázně začátkem 20. století, a to úspěšnou léčbou následků dětské obrny. Lázně Bělohrad se zase jako první v Evropě pyšní certifikátem kvality EUROPESPAmed©, který uděluje Evropský svaz lázní.
Janské Lázně
 • Vysočina: Přestože je Vysočina jedním z mála regionů v Česku, kde léčebné lázně nenajdete, víme, proč sem určitě budete chtít přijet – skvělé wellness hotely. Nechte se hýčkat v resortu Svatá Kateřina prostřednictvím východních terapií. A jestli hledáte skutečnou romantiku, zavítejte do hotelu Valeč či Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane.
Resort Svatá Kateřina
 • Jihočeský kraj: Tento kraj uzdravuje nejen čerstvým vzduchem. Známé jsou blahodárné účinky rašelinových a slatinných lázní. Ty najdete v Třeboni, Bechyni a Vráži u Písku.
Vráž u Písku
 • Středočeský kraj: Železité, uhličité a sirnoželezité prameny zde kouzlí už od středověku. Poznejte na vlastní kůži účinky slatinných a parafínových zábalů, bylinných a mořských lázní či vodoléčbu, elektroléčbu a rehabilitační cvičení.
Poděbrady
 • Plzeňský kraj: Pro relax těla i duše si můžete dopřát procedury pivních a bylinných koupelí. Hledáte lázně, které opravdu nabízejí ticho a klid? Vyberte si Konstantinovy Lázně ukryté v lesích neobjeveného koutu Plzeňska. O vaše zdraví se zde postarají největší prameny s obsahem volného oxidu uhličitého v Česku.
Plzeň

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

FIRST MOMENT – Dovolená na Kypru s polopenzí od 9 890 Kč https://t.co/504u6RerVk21 hodinami dozadu
FIRST MOMENT – Dovolená na Kypru s polopenzí od 9 890 Kč https://t.co/504u6RdU5M21 hodinami dozadu
Bangkok z Vídně od 15 990 Kč. Termíny na jaro a 46kg zavazadlo https://t.co/6PPTxBurLT1 dnem dozadu
AKČNÍ LETENKY: Řím, Lisabon, Mallorca a další od 704 Kč https://t.co/vcgOxhAr2T1 dnem dozadu
Kolik turistů navštívilo Saúdskou Arábii? Maličko a mezi nimi i Filip (rozhovor) https://t.co/riLfCGKNAh1 dnem dozadu
Vzhůru na Floridu! Miami z Mnichova máš nyní za 9 990 Kč https://t.co/UXYAKN08Mo1 dnem dozadu
Procházka městem Split v plavkách tě může stát 150 € https://t.co/bS2duvg7R2 #novinky1 dnem dozadu
Letenky z Vídně do Stockholmu od 878 Kč. Objev jedno z nejkrásnějších měst https://t.co/vzyLo8KwAd1 dnem dozadu
POBYT DNE: Dovolená na italské Ischii s polopenzí a českým delegátem od 15 590 Kč https://t.co/qaXJfGamt72 dny dozadu
Ras Al Khaimah: TOP destinace pro rodinnou dovolenou (itinerář a tipy na program) https://t.co/vZcVWN15hk4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru