Connect with us
Kamenné moře na Slovensku

Cestopisy

Tip na výlet na Slovensku – Kamenné moře

Tip na výlet na Slovensku – Kamenné moře

Věděl jsi, že i na Slovensku mají moře? Není slané, ale kamenné. Najdeš ho v obci Vyhne, na úpatí vrchu Kamenná. Unikátní přírodní výtvor je jedním z nejstarších chráněných území na Slovensku. Měří téměř 13,5 hektaru a rozlohou je to největším kamenným mořem v sopečné části Karpat.

Reklama
Kamenné moře na Slovensku
Fotografie: Pavol Kocán

Turisticky atraktivní obec Vyhne leží ve Štiavnických vrších ve Vyhnianskej dolině. Turisty sem láká nejen termální voda či překrásná příroda, ale i tento jedinečný úkaz. Rozlohou největší kamenné moře v sopečné části Karpat je jedním z nejstarších chráněných území na Slovensku a je cenným především svou geologickou hodnotou. Kamenné moře ve Vyhniach vzniklo vulkanickou činností. Je tvořeno především ryolitovými balvany načervenalé a modravé barvy. Největší balvany v kamenné suti najdete v jižní části, některé z nich dosahují až tří metrů.

Kamenné moře na Slovensku
Kamenné moře na Slovensku
Kamenné moře na Slovensku
Fotografie: Pavol Kocán

Samotné Kamenné moře se vypíná nad obcí, a tak je možné jej vidět i z dálky. Výlet ke Kamennému moři je příjemnou procházkou plnou zajímavých informací, i když je tento přírodní útvar součástí naučné stezky. Po značené stezce je od obce Vyhne vzdáleno cca 1 km. Z hlediska zoologického je významnou lokalitou několika chráněných a vzácných druhů živočichů, zejména plazů, z nichž typická je ještěrka ibizská (Lacerta muralis), v přilehlých lesích jsou to lesní druhy pěvců a dravců.

Mohlo by vás zajímat:

domolenky.sk

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Jako patnáctiletá se vydala na tři měsíce do Kuala Lumpur a byla to láska. Cestování i Malajsie. Pracovně procestovala mnoho asijských zemí, ale pokud by si měla vybrat jedno místo, které jí učarovalo, jsou to Princovy ostrovy, 20 km jihovýchodně od Istanbulu. Na cesty po Evropě má už nějaký ten rok s sebou parťačku – německou dogu Elizabeth a nejoblíbenější zemí, kam se vrací každý rok, je pro ni Slovinsko.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Dovolená v Dominikánské republice může vypadat i takto (video) https://t.co/xAYWNVTCnK20 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #novinky21 hodinami dozadu
Cestování do Finska: pro očkované turisty je cesta volná https://t.co/yQ77jlqX7g #koronavirus22 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx #koronavirus22 hodinami dozadu
Cestování do Chorvatska: bez omezení https://t.co/hH9ZNSWBHx22 hodinami dozadu
Které země můžeme navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/XwtQIeaL5x #koronavirus24 hodinami dozadu
České památky UNESCO: 14 skvostů v srdci Evropy https://t.co/17ryLmFz2K1 dnem dozadu
PECKA DNE: Prodloužený wellnes víkend v Beskydech od 1 690 Kč https://t.co/5Jrj8Bz82l1 dnem dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 14. 6. https://t.co/zRkk71cN4h #koronavirus2 dny dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTATEiC #koronavirus2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru