Connect with us

Koronavirus

Thajsko k sobě pustí první turisty již v říjnu. Podmínkou je dlouhodobý pobyt

Thajsko k sobě pustí první turisty již v říjnu. Podmínkou je dlouhodobý pobyt

Thajsko už tento podzim otevře hranice prvním turistům od vypuknutí pandemie COVID-19. První „dlouhodobí“ hosté přijedou pravděpodobně již v říjnu, budou však muset setrvat dva týdny ve státní karanténě a až následně si budou moci užívat dovolenou. Nová pravidla už schválila thajská vláda.

Reklama

Zájemcům o dlouhodobou dovolenou v Thajsku budou vydávány i speciální víza. Speciální vízum bude platit 90 dní a bude možné ho prodloužit dvakrát. Informuje o tom lokální deník Bangkok Post s odvoláním na místní úřady.

Nebude to zadarmo

Získat povolení k pobytu však nebude tak jednoduché. Vláda vyžaduje, aby o víza požádala třetí strana, zájemce si předem koupil soukromý nebo charterový přímý let do Bangkoku, karanténní ubytování ve státem schváleném zařízení. Kromě toho musí návštěvník poskytnout potvrzení o pojištění do výše 100 tisíc dolarů a celou řadu dokumentů, které zahrnují výpis z rejstříku trestů.

Plán? Jen tisícovka turistů měsíčně

Cílem thajské vlády je přivítat v oblíbené exotické destinaci přibližně 1 200 návštěvníků měsíčně, a tak generovat zhruba 1 miliardu bahtů (27 milionů eur) měsíčně, uvedla zástupkyně mluvčího vlády Traisulee Traisaranakul.

Díky přísným opatřením bylo Thajsko v boji proti viru zatím velmi úspěšné, ale turistický průmysl, který je pro ekonomiku země mimořádně důležitý, je téměř úplně v troskách.

Zákaz letů do Thajska tamní vláda několikrát prodlužovala. Oficiálně platí do 31. srpna 2020. Výjimky se vztahují na státní a vojenské lety, nouzová přistání, technická přistání bez výstupů, humanitární, zdravotnické, repatriační lety a cargo lety.

Detail letadla Thai Airways

Cizinci mají vstup zakázán

Cizincům – turistům vstup do Thajska dosud nebyl umožněn. Výjimku k vstupu mají diplomaté, studenti a jejich rodiče nebo pečovatelé, rodinní příslušníci (manžel/ka, rodiče nebo děti) thajských občanů, cizinci s platným povolením k pobytu nebo s povolením převzít si povolení k pobytu, cizinci s platným pracovním povolením nebo mají dovoleno v Thajsku pracovat, včetně jejich rodinných příslušníků, přepravci důležitého zboží, letecké posádky, osoby s výjimkou udělenou předsedou vlády, cizinci, kteří potřebují lékařské ošetření (ne léčbu COVID-19), filmové štáby, někteří podnikatelé a cizinci, kterým je vstup dovolen na základě dohody s cizí zemí.

Při udělených výjimkách při vstupu do Thajska se vyžaduje Fit-to-fly certifikát, který není starší než 72 hodin před plánovanou cestou, a zdravotní pojištění ve výši minimálně 100 000 USD, které pokrývá i veškeré náklady spojené s případnou léčbou COVID- 19, vyplnění deklarace a předložení povolení ke vstupu udělené thajskými orgány. Cestující musí po příjezdu do Thajska setrvat v povinné 14denní karanténě ve vyhrazených karanténních zařízeních, pokud nedostanou jiné nařízení a to na vlastní náklady. Podrobnější informace je možné získat na příslušných velvyslanectvích Thajského království.

Thajsko postupně uvolňuje opatření

V zemi dochází k postupnému uvolňování restrikcí zavedených v souvislosti s pandemií COVID-19. Uvolňování restrikcí je podmíněno respektováním striktních hygienických pravidel.

V Thajsku dochází k obnově vnitrostátní dopravy. Mnohé hotely a ubytovací zařízení jsou však ještě dočasně zavřené.

Pokud občané ČR nacházející se v Thajsku plánují využít mezinárodní dopravu, která funguje ve velmi omezeném rozsahu, nebo přesun v rámci země, doporučujeme si u konkrétního přepravce důkladně prověřit, zda je spojení funkční, případně se o podmínkách dopravy v rámci Thajska informovat na Tourist Authority of Thailand (hotline 1111 – anglicky mluvící operátor kl. 9), na kontrolních stanovištích nebo na telefonním čísle 1672.

Ministerstvo zahraničních věcí Thajska v létě informovalo, že všichni cizinci, kterým byl umožněn dočasný pobyt v Thajsku na základě krátkodobých nebo dlouhodobých víz, musí požádat o prodloužení pobytu nebo musí opustit Thajsko před 26. zářím 2020.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru