Connect with us
Tap Air Portugal zajímavosti

Letenky

TAP Air Portugal: nová letadla, vysoké standardy bezpečnosti a levné letenky do Ameriky

TAP Air Portugal: nová letadla, vysoké standardy bezpečnosti a levné letenky do Ameriky

TAP Air Portugal jsou, jak napovídá jejich název, portugalské aerolinky, které jsou i v našich končinách velmi oblíbené. Kombinují zajímavé ceny s přitažlivými destinacemi po Africe i Americe a aktuálně zažívají boom i díky svým levným letům na Madeiru a Azory. Jídlo na palubě je fajn bonus, dostanete ho zadarmo dokonce i na krátkých linkách, v ceně letenky je potom samozřejmostí příruční zavazadlo. Portugalci těší cestovatele i velmi mladou leteckou flotilou a vysokými standardy bezpečnosti. Pojďme se společně podívat na to, proč se vyplatí létat s TAP Air Portugal.

Reklama

Na Azory, Madeiru a do Ameriky za pár šlupek

TAP Air Portugal létají z Prahy, Vídně, některých polských letišť či z Budapešti přes Lisabon hlavně do Afriky a Ameriky. Mezi nejpopulárnější spoje z Lisabonu patří Funchal na Madeiře, Azorské ostrovy – Terceira a Sao Miguel s letištěm v Ponta Delgadě. Velmi výhodně lze letět i do Cancúnu, Miami, New Yorku, brazilských destinací Fortaleza, Natal, Recife, či destinací na africkém kontinentu – Accra, Bajnul, Conakry, Dakar, Maputo, Sao Tome a mnoha dalších.

New York

Dvě příruční zavazadla zdarma

Dvě příruční zavazadla zdarma ke každé letence jsou až standardem tradičních aerolinek jakými jsou TAP Air Portugal. V ceně je tedy jedno velké zavazadlo s rozměry max. 55 x 40 x 20 cm a hmotností 8 kg a druhá, menší, s rozměry max. 40 x 30 x 15 cm a hmotností 2 kg. Výjimkou jsou lety z/do Jižní Ameriky, kde je povoleno jen jedno příruční zavazadlo s rozměry max. 55 x 40 x 20 cm a hmotností 10 kg.

Zavazadla letiště

Podpalubní zavazadlo s hmotností 23 kg je v ceně každé letenky s výjimkou tarifu „Discount“, respektive nejlevnějších letenek, kdy podpalubní zavazadlo podléhá poplatku 24 až 95 € (v přepočtu zhruba 585 až 2 314 Kč). To, zda je součástí letenky i zavazadlo, se dá na Pelikánovi zjistit po výběru konkrétního data u konkrétní letenky (stačí na liště vpravo nahoře kliknout na info o zavazadlech).

Tap produkty

Nová letadla, nová kabina, nové zážitky

Aerolinky TAP Air Portugal se mohou chlubit tím, že do flotily přidaly nová letadla typu A330neo a A321LR. TAP byla také první společností na světě, která provozovala pohodlnější, efektivnější a ekologičtější Airbus A330neo.

Tap Air

S novou kabinou Airspace toto letadlo nabízí vysoce komfortní lety s menší hlučností, systémem Moodlight LED, který by měl redukovat jet lag pasažérů, a další moderní technologie. Nechybí ani nový multimediální zábavní systém a další zajímavá inovace pro všechny pasažéry letu: TAP Air Portugal jsou první evropskou leteckou společností, která na dálkových letech poskytuje bezplatné webové zprávy.

Ekonomická třída Tap Air Portugal

Letecká společnost TAP Air Portugal nabízí tradiční cestování ve třídách Economy a Business, přičemž první jmenovaná garantuje pohodlí, zábavu na palubě a výběr chutných jídel a let v byznys třídě je komfortnější a oddychovější. Pro lepší představu doporučujeme tuto videorecenzi:

Byznys třída nabízí moderní a plně rozkládací sedadla, která je možné kdykoli přeměnit na plnohodnotnou postel. Ekonomická třída je rozdělena na zelenou oblast se standardními sedadly a červenou oblast, která nabízí prostor na nohy, extra sklápěcí sedadla a speciální přihrádky nad hlavou v tišší zóně kabiny.

Tap Air Portugal servis
Pohodli-behem-letu Tap Air Portugal

Například sedadla v letadle A330 se dají roztáhnout do lůžkové podoby a jsou vybavena elektrickými zásuvkami pro notebooky. Pasažéři mají k dispozici i velkou vlněnou přikrývku, antialergické polštáře, moderní elektronická sluchátka redukující hluk, klapky na oči, špunty do uší, ponožky či kosmetiku. Kromě toho jsou některá další letadla s třídou byznys vybavena satelitními telefony.

Zásuvka v letadle

Let je jen částí zážitku

V duchu hesla „let je jen částí zážitku“ nabízí aerolinie TAP svým cestujícím v obou třídách chutné menu sestávající z teplých i studených pokrmů, nealko nápojů či vína. Nabídka jídel závisí nejen na cestovní třídě, ale i na letové trase nebo aktuálním času. Pokud cestující trpí alergiemi, intolerancí různého druhu, případně žádají speciálně upravená jídla a pokrmy pro děti a kojence, je možné své požadavky nahlásit v dostatečném předstihu.

Jídlo v Tap Air Portugal
jidlo-Tap-Air Portugal
Teplé jídlo Tap Air Portugal

Letadla flotily aerolinií jsou na dlouhých letech vybavena interaktivním multimediálním systémem. Díky němu mají cestující přístup k celovečerním filmům, dokumentům, seriálům, aktuálním zprávám, hrám, hudbě či rádiu. Některé stroje portugalského dopravce jsou vybaveny externí kamerou, prostřednictvím které je možné na monitorech sledovat start, klesání nebo samotné přistávání letadla. Navíc jsou během letu na interaktivní mapě k dispozici předběžné informace o letových podmínkách, teplotě, plánovaném čase příletu či o cílové destinaci.

TAP Ait Portugal jako jedna z prvních leteckých společností v Evropě spustila placenou Wi-Fi komunikační službu, díky které mohou cestující během letu surfovat na internetu, sociálních sítích a odesílat a přijímat e-maily. Tato služba je dostupná na letech z Evropy do Ameriky.

Zábavní servis během letu Tap Air Portugal

Bezplatný online check-in od 72 hodin

Na letech s portugalskými aerolinkami je možné využít online check-in už 72 hodin před plánovaným odletem. Tato časová lhůta se však nevztahuje na lety do USA – v tomto případě je online check-in k dispozici 24 hodin před odletem. Další výjimkou jsou lety z Frankfurtu, Mnichova, Záhřebu, Ženevy a Curychu, na kterých se online chceck-in spouští 23 hodin před plánovaným odletem.

Nejdůležitější letiště v regionu jižní Evropy

Lisabonské letiště, známé jako Mezinárodní letiště Lisabon-Portela, není jen nejdůležitějším a největším letištěm v Portugalsku, ale v celém regionu jižní Evropy. Nachází se jen 7 kilometrů od centra hlavního města – jde o jedno z mála letišť starého kontinentu, které leží téměř v samém centru města. V prostorách letiště najdou cestující množství restaurací, barů, kaváren, obchodů či autopůjčoven, stejně tak i místa s přístupem na internet.

Domy v Portugalsku

Bezplatný stopover v Lisabonu či v Portu

Aerolinky TAP Air Portugal uvedly nový stopoverový program pro pasažéry, kteří chtějí během své dlouhé cesty vidět krásy Portugalska. Mohou si vybrat, jestli se chtějí zastavit v Lisabonu nebo v Portu. Za stopover se neplatí nic navíc.

Lodě Portugalsko

Jedna z nejmladších flotil na světě

TAP Air Portugal se umístily vysoko v žebříčku nejlepších dvaceti nejbezpečnějších leteckých společností světa AirlineRatings.com za rok 2022.

Dnes je letecká společnost provozovatelem výhradně Airbusu s věkem flotily pouhých 8,1 let.

Letadlo A 330 Tap Air Portugal

V průzkumu AirlineRatings.com pro rok 2022 se TAP Air Portugal umístily na 5. místě.

Při hodnocení nejbezpečnějších leteckých společností na světě bere AirlineRatings.com do úvahy komplexní škálu faktorů, mezi které patří:

 • pád letecké společnosti za 5 let,
 • záznam o závažných incidentech během dvou let,
 • audity od řídících a průmyslových orgánů letectva,
 • vládní audity,
 • přední bezpečnostní iniciativy v tomto odvětí,
 • věk flotily,
 • bezpečnostní protokoly COVID-19.
Letadlo Tap Air Portugal detail

Povinný test před odletem

Od 29. listopadu 2021 aerolinky znovu vyžadují od všech cestujících na území pevninského Portugalska (včetně tranzitu) předložení negativního AG (ne staršího 48 hodin) nebo PCR testu (ne staršího 72 hodin před odletem) na COVID-19. Výjimku mají děti mladší 12 let. Po odbavení musí všichni cestující vyplnit online formulář.

Všechny letenky vystavené od 1. prosince 2021 do 28. února 2022 jsou flexibilní. Cestovatelé mohou neomezeně měnit itinerář, zatímco jsou osvobozeni od poplatků letecké společnosti za změny (doplácí se pouze případný rozdíl v ceně letenky).

TAP Air Portugal fungují od roku 1945

Transportes Aéreos Portugueses, běžně známá jako TAP Air Portugal, je portugalská národní letecká společnost založena roku 1945. TAP Air Portugal je v úplném vlastnictví státu a základnu má na letišti Portela Airport in Santa Maria dos Olivais v Lisabonu. 14. března 2005 společnost oslavila 60. výročí založení a od stejného dne je členem největší letecké aliance Star Alliance.

Síť linek TAP Air Portugal zahrnuje více než 100 destinací v 79 městech 34 zemí po celém světě. Její hlavní letiště v Lisabonu slouží jako křižovatka do Afriky, Jižní Ameriky a Severní Ameriky.

TAP rovněž sdílí kódové označení na letech s několika společnostmi, mezi jinými i s LOT Polish Airlines.

Tap Air

Zajímavosti o TAP Air Portugal

 • Na designu uniforem pro stevardky se v roce 1970 podílel také designer Louis Feraud, který v 60. a 70. letech minulého století oblékal i hvězdy filmového nebe (Brigitte Bardot, Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor či Grace Kelly).
 • První žena – pilotka se ve službách TAP Air Portugal objevila v roce 1989.
 • TAP Air Portugal má své vlastní muzeum v Lisabonu, které bylo otevřeno na čtyřicáté výročí založení firmy.
 • Portugalské aerolinky byly v roce 1967 první evropskou leteckou společností, která přešla na proudový pohon letadel a v roce 1972 do flotily rovněž přivítala první královnu nebes – Boeing 747.
 • Letecká společnost má v současnosti flotilu 82 Airbusů, kterou tvoří právě Airbus A320 a A330, a byla prvním zákazníkem pro A330neo.

Akční letenky TAP Air Portugal

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru