Connect with us
Letadlo Smartwings

Koronavirus

Smartwings dostaly dvoumiliardový úvěr, ochrana před věřiteli končí

Smartwings dostaly dvoumiliardový úvěr, ochrana před věřiteli končí

České aerolinie se momentálně v důsledku koronakrize nacházejí v insolvenci a skupina Smartwings, mateřská společnost ČSA, tak v rámci restrukturalizace hromadně propustí všechny zaměstnance ČSA. Aerolinie Smartwings ale odepsány nejsou, psali již nedávno Kurzy.cz a dnes přišla další dobrá zpráva. Aerolinie Smartwings získaly bankovní úvěr za 1,92 miliardy korun, většinu pokryje státní záruka.

Reklama

Dnes 26. března 2021 rovněž vyprší moratorium, které zadluženou firmu chránilo před věřiteli. Smartwings mohou dále dostat další stovky milionů korun mimosoudně od Boeingu.

Skupina Smartwings podle médií počítá s tím, že její zotavování potrvá šest let. Tak dlouho má trvat záchranný plán, který nyní dohaduje se svými „zachránci“, tedy s bankami a se státní pojišťovnou EGAP, která má záchranný úvěr ve výši téměř dvou miliard korun garantovat.

Skupina Smartwings žádala stát o nevratnou pomoc za to, že její letadla loni během jarního nouzového stavu nesměly vůbec létat. Uzemněna byla rovněž celá její flotila, nejen zpočátku problémová letadla 737 MAX.

Boeing odškodňoval i jiné aerolinky

Smartwings nyní komunikuje i s americkým výrobcem letadel Boieng, ve věci odškodnění za nucené odstavení problémových letadel MAX, která byla uzemněna od března 2019 až dosud. Tuzemská aerolinka preferuje mimosoudní dohodu. Loni už od Boeingu dostala v přepočtu zhruba 220 milionů korun jako vrácenou zálohu za jeden neodebraný MAX. Zásadní otázkou je, na kolik si skupina Smartwings může na základě případného mimosoudního vyrovnání s Boeingem vlastně přijít.

Boeing se v uplynulé době dohodl hned s několika aerolinkami na vyrovnání za předloňské uzemnění. K největším provozovatelům letadel MAX patřily v době uzemnění amerických aerolinek Southwest Airlines a American Airlines, v jejichž barvách létalo 34, resp. 24 strojů. S těmi se Boeing dohodl na blíže nespecifikovaném vyrovnání na přelomu let 2019 a 2020.

Výrobce letadel však uzavírá dohody i s menšími provozovateli. Například loni v červnu se s ním na vyrovnání dohodla největší evropská cestovní kancelář, německá Tui, provozující patnáct letadel MAX.

Na přelomu let 2019 a 2020 se na vyrovnání s Boeingem dohodly i turecké aerolinie Turkish Airlines, které v době uzemnění provozovaly tucet problémových strojů. Hodnota kompenzace tehdy činila 225 milionů dolarů. To odpovídá zhruba částce pěti miliard korun. Turkish Airlines v době uzemnění provozovaly dvanáct problémových strojů. Smartwings měly ve stejnou dobu sedm letadel MAX.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru