Connect with us

Cestopisy

Kam na Slovensku na kolo? Tipy na dovolenou od Bratislavy až po Tatry

Kam na Slovensku na kolo? Tipy na dovolenou od Bratislavy až po Tatry

Když v roce 2012 Peter Sagan vyhrál svou první etapu na Tour de France, definitivně zpečetil osud slovenské cykloturistiky. Samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Od té doby se lineární růst změnil na exponenciální a vytvaroval se do dnešní podoby. I díky tomu se cykloturizmus začal rozrůstat, v rámci čehož vznikly i nové cyklostezky. Jestli plánujete dovolenou na Slovensku, určitě toho využijte.

Reklama

Já jsem se rozhodl, že nebudu psát o konkrétních trasách, ale raději zmíním oblasti či města, kam se můžete vydat na dovolenou na Slovensku a klidně zde můžete strávit více dní a každý den tak objevit něco nového.

Bratislava potěší majitele silničních i horských kol

Bratislava je město stvořené na cyklistiku. Jako první za zmínku stojí, že právě hlavním městem Slovenska prochází trasa s názvem Eurovelo 13. Celkově má ​​délku více než 6000 kilometrů a táhne se napříč celou Evropou. Jestli máte chuť, sluneční paprsky můžete nasávat od rakouských hranic až po Vodné Dielo Gabčíkovo.

Pokud jste fanouškem horského kola, určitě se vyžijete v pohoří Karpat. To je dostupné do 15 minut téměř z každé městské části. Karpaty jsou propleteny desítkami kilometrů tras jak pro nezkušené, tak pro ostřílené borce.

A pokud jste městský typ, klidně naskočte na sedlo kola a jen tak se poflakujte po městě. Skočte na zmrzlinu, odpočiňte si v centru na lavičce nebo si vychutnejte atmosféru nábřeží. Město nabízí množství cyklostezek a přesun po centru je bezpečný. Vybere si opravdu každý.

https://www.instagram.com/p/B11oU-nIQ8I/?utm_source=ig_embed

Vysoké Tatry jsou cyklistika s výhledem

Vysoké Tatry jsou tradiční destinací pro rodinnou dovolenou na Slovensku. Představovat je asi není potřeba, pravděpodobně už odtud máte zářez na své turistické pažbě.

Pokud máte možnost, určitě si přibalte i kolo. Probrázděte magistrálu po asfaltových cestách nebo objevte horské stezky na odpruženém kole. Odměnou vám budou nezaměnitelné výhledy a nezapomenutelné chvilky s vašimi nejbližšími. Malým zádrhelem může být náročnost, protože stoupání jsou na určitých místech náročná. To však hravě vyřeší například elektrokolo.

No a pro možnosti následné regenerace, které do světa sportu neodmyslitelně patří, zkuste wellness v těch nejlepších tatranských hotelech.

https://www.instagram.com/p/B_-fb6dHO_9/?utm_source=ig_embed

Banská Štiavnica

Důlní město zařazené do městské památkové rezervace, jehož osud a historie jsou spjaty zejména s těžbou stříbrné rudy, je cílovou destinací mnoha turistů a oblastí s širokými možnostmi cyklovyžití.

Štiavnické cyklostezky nabízí požitek z jízdy v krásné přírodě, výhledy do malebných dolin, místa ke koupání i možnost poznat množství pozoruhodných historických a kulturních památek na malém území.

Na své si tu přijdou všechny věkové i výkonnostní kategorie. Pro úplné začátečníky a rodiny s dětmi jsou nejvhodnější Kopanická osmička a Hellův okruh. Každá oblast nabízí okruhy vzájemně propojené spojkami, které umožňují trasy kombinovat. Jiné spojky mají za cíl nasměrovat k pěkným výhledům.

https://www.instagram.com/p/CAFyn4hJaSF/?utm_source=ig_embed

Slovenský ráj a desítky kilometrů tras

Rodinná dovolená ve Slovenském ráji je skvělý nápad. Ideálně si zarezervovat ubytování v jedné z mnoha chat, které se zde nacházejí, a do kufru si přibalit i kola.

Přímo ze Spišské Nové Vsi vede jedna z nejkratších, ale zřejmě i nejkrásnějších tras. Okruh, který měří 20 kilometrů, vede přes Čingov a Smižianskou Mašu. Trasa vede mimo provoz, je tedy vhodná a bezpečná i pro rodiny s dětmi.

Pro náročnější cyklisty je ideální více než 80kilometrový okruh kolem Slovenského ráje. Trasa opět začíná ve Spišské Nové Vsi, pokračuje do Hrabušic, Dobšinské Maše, přes Mlynky do Ferčekoviec a do Vyšného Hámra. Na budování kondičky a zážitků jako stvořené!

https://www.instagram.com/p/B_7weqJFKbE/?utm_source=ig_embed

Na kola s rodinou? Liptovská Mara

Liptovská Mara se od svého vzniku počátkem 70. let minulého století nepochybně vypracovala na jednu z top prázdninových destinací na Slovensku. Kromě krásné přírody a množství vodních aktivit, které nabízí, můžete svůj repertoár rozšířit právě o možnosti využití dvoukolového pomocníka.

Cyklostezka kolem Liptovské Mary je známá každému lokálovi a nejednomu návštěvníkovi. Celková délka je 39 kilometrů a její asfaltový povrch vás povede mimo silniční provoz. Z tohoto důvodu je vhodná i pro rodiny s dětmi. Velká výhoda spočívá v tom, že je to uzavřený okruh a je možné vyrazit a skončit z jakéhokoliv místa.

https://www.instagram.com/p/B_kD35an7lu/?utm_source=ig_embed

Lázně + Bike Park = Piešťany

V okolí Piešťan je mnoho zajímavých míst, které se vyplatí vidět. Město samotné nabízí mnoho sociálního a kulturního vyžití, ale jeho okolí je to, proč jsme tady.

Považský Inovec, který obklopuje město Piešťany, je úžasným místem plným turistických stezek, cyklotras a synonymem bezpečné turistiky. Potkat můžete třeba i srnky či jeleny. Určitě nevynechejte výlet na Tematín, který nabízí krásné výhledy.

Nedaleko Piešťan se nachází Bike Park Kálnica, nebe na Zemi pro zaryté milovníky adrenalinu a sjezdové cyklistiky, tzv. downhill. Toto místo dokáže oslovit všechny věkové kategorie lidí, kteří mají blízko k cyklistice. Rozhodně doporučujeme navštívit, ale při výběru vhodné cyklotrasy určitě pořádně zvažte své technické možnosti a schopnosti.

https://www.instagram.com/p/B_ascOTHmb1/?utm_source=ig_embed

Malá Fatra – cykloturistika pro náročné

Není náhoda, že mnoho vrcholových cyklistů pochází právě z tohoto prostředí. Tento kraj stojí za poznávání z cyklistického sedla. Jelikož jde o sever Slovenska, dominovat budou kopce, ale ne tak vysoké jako například v oblasti Tater.

Už jen v okolí Žiliny je toho skutečně mnoho. A protože kořením cyklistiky jsou již zmíněné kopce, jednou takovou cyklistickou trasou může být například ta s náročnějším stoupáním na Chatu pod Chlebom okořeněná výhledy a následným technickým sjezdem. Vzhledem k tomu, že trasa není úplně mainstreamová, je třeba ji předem naplánovat.

Pro rekreační cyklisty určitě stojí za pozornost Kysucká magistrála či trasa okolo Vodního díla Žilina.

https://www.instagram.com/p/B4Ihu5oFfPD/?utm_source=ig_embed

Slovensko je krásná země. Ať už plánujete dovolenou s dětmi, ve dvojici nebo sólo, zkuste si cestování okořenit právě dvěma koly. Pokud vám to finance neumožňují nebo si nejste jisti, zda je to pro vás to pravé, využijte službu půjčoven. Například na Kráľovu Hoľu se vyvezete na vypůjčeném elektrokole za pár korun přímo ze Šumiacu. A věřte mi, nebudete litovat.

Na závěr bych vás jako cyklista požádal, abyste byli zodpovědní vůči sobě i ostatním. Nepodceňujte přípravu a vždy si zkontrolujte kolo a výbavu. Nikdy na cestu nevyrazte bez přilby a reflexních prvků, vody, sady na opravu defektu a nějakého snacku. Užitečné jsou i brýle. Raději dvakrát měřte a jednou řežte. S tímto mottem si cyklistiku určitě zamilujete.

Naštěstí je na Slovensku stále více a více cyklostezek. Přečtěte si také naše články o cyklotrase Bratislava – Senec a cyklostezky v Nitře.

Zdroj ilustračních foto: Instagram.com

Zdroj informací: cykloportal.sk, banskastiavnica.travel, lexikon.sk, mikulas.sk, slovakia.travel, zilina.dnes24.sk

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Cestování na Island! Test musí nově předložit i očkovaní a cestující s imunitou https://t.co/K5HIGsISo4 #koronavirus4 hodinami dozadu
Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup zdarma do nejvyšší budovy světa Burj Khalifa https://t.co/7Jf86Lusl4 #letenky9 hodinami dozadu
Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup zdarma do nejvyšší budovy světa Burj Khalifa https://t.co/7Jf86Lusl4 #novinky9 hodinami dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP11 hodinami dozadu
Řím z Vídně od 676 Kč! Letenky za léto od 855 Kč https://t.co/vQCjwzp1tc1 dnem dozadu
Maledivy: test na COVID ne starší než 72 hodin je opět povinný i pro očkované, za byznys letenky si připlatíme https://t.co/ye6Xw2uW8u #koronavirus1 dnem dozadu
Milovaná Malta! Užijte si léto v jedné z nejbezpečnějších destinací https://t.co/vykyuPgNr01 dnem dozadu
Cestování do Španělska: stačí vstupní formulář, kromě Pražanů https://t.co/QxInBIdJvX #koronavirus1 dnem dozadu
Pro Španělsko je riziková Praha. Zdejší rezidenti musí mít test nebo očkování https://t.co/SGQgaFZgv5 #novinky1 dnem dozadu
Pro Španělsko je riziková Praha. Zdejší rezidenti musí mít test nebo očkování https://t.co/SGQgaFZgv5 #koronavirus1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru