Connect with us

Cestopisy

Roadtrip divoký jako Skotsko samo! Letenky do Edinburghu od 1 162 Kč.

Roadtrip divoký jako Skotsko samo! Letenky do Edinburghu od 1 162 Kč.

Země opředená legendami, tajuplná a drsná krajina, mužnost skrytá pod sukní, teda kiltem a jednorožec jako národní zvíře… Skotsko je obrovská země a nabídnout toho může opravdu spoustu – od historických hradů přes dechberoucí treky v divoké přírodě, řídce osídlený sever krajiny, místní tradice až po vydatné jídlo či skotskou whisky. Máme pro vás několik typů, jak si naplánovat parádní roadtrip napříč tímto vším.

Reklama

Jak si poradit s dopravou

Do Skotska se dá pohodlně dostat letecky. Samotný let trvá něco málo přes 2 hodiny. Počítejte ale s časovým posunem. Britské ostrovy nejsou součástí pevninské Evropy a po příletu tam bude o hodinu méně.

K pořádnému roadtripu budete potřebovat pořádné auto. To se dá relativně jednoduše pronajmout přímo na letišti u některé z autopůjčoven, které zde mají pobočky. Rezervaci auta ale doporučujeme provést dopředu přes webové stránky. Je to podobné jako s ubytováním nebo letenkami – čím dřív přijdete, tím výhodnější cenu si můžete chytit. Po příletu jako všude doladíte formality a po předání klíčků se vydáte na cestu.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: iaminut

Ceny za pronájem auta se liší. Vše se odvíjí od vašich požadavků na auto a cen jednotlivých autopůjčoven. A jestli se ptáte, jestli nafta nebo benzín, tak rozdíl mezi jejich cenami není nijak výrazný. Při půjčení auta na kratší dobu to bude vycházet relativně podobně. Že se ve Skotsku jezdí vlevo asi ani nemusíme zmiňovat.

Ze Stirlingu do divočiny

Auto máme, cesta začíná! Z Edinburghu si to namíříme k prvnímu většímu cíli – k ledovcovému údolí Glen Coe.

První zastávkou na cestě do Glen Coe bude městečko Stirling. Toto město je jakousi vstupní branou do tzv. Highlands (Vysočina) a současně dějištěm mnoha historických událostí. Na místním hradě byla například korunována mladá Marie Stuartovna.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Stephen McCluskey

Cestou ze Stirlingu do Glen Coe to doporučujeme vzít přes národní park Trossachs kolem jezera Loch Lomond. Je to sice dál, ale o to zajímavější cesta.

Samotné horami obehnané údolí Glen Coe je jedním z nekrásnějších a zároveň nejdivočejších míst ve Skotsku. Jestli jste odolali přírodě u jezera Loch Lomond, tak tady určitě vystupte z auta. V údolí je spousta zastávek, ze kterých můžete začít túru.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: EyesTravelling

Ben Nevis a viadukt z Harryho Pottera

Přijíždíme do města Fort William, které je výchozím bodem při výstupu na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie, a současně je počátkem nebo koncem tzv. West Hihgland Way, což je asi nejznámější dálková turistická trasa ve Skotsku.

Výstup na Ben Nevis je ideální v období od června do září. Jedná se o celodenní túru, jen výstup na vrchol zabere zhruba 4 hodiny. Hora má sice 1 345 m, ale vzhledem k tomu, že jdete prakticky od hladiny moře, túra dá zabrat. Není potřeba nějaké speciální vybavení, vystačíte si s pevnou obuví a případně turistickými holemi. Počasí je zde jako v celém Skotsku nepředvídatelné – Fort William je jedním z nejdeštivějších míst Skotska vůbec. Na vrcholu se většinou drží sníh celoročně, tak se podle toho i vhodně oblečte. Za nepříznivého počasí vyměňte výstup třeba za návštěvu místní destilérky. Na výrobu whisky zde používají vodu právě z Ben Nevisu – lepší něco než nic.

Patříte mezi fanoušky Harryho Pottera? Pak před odjezdem z Fort William nevynechejte zajížďku k viaduktu Glenfinnan. Přesně přes něj si to totiž ve filmu brázdil bradavický expres.

Zdroj: Unsplash.com Autor: B K

Na viděnou, Nessie. Ahoj, Skye!

Míříme dál k městu Fort Augustus. To leží u jezera Loch Ness, takže asi tušíte, proč zde turisté zastavují. Jestli myslíte, že zrovna vám se legendární Nessie zjeví, mějte hlavně nabitý foťák. Pokud odtud neodejdete s fotkou, můžete si vzpomínku na Lochnesku zakoupit v jednom z obchodů se suvenýry. Příšeru tu najdete v nejrůznějších provedeních. Celkově ale nečekejte nic velkého, pokud opravdu nevěříte tomu, že Nessie uvidíte, a nejste milovníci suvenýrů, klidne se kolem jezera jen projeďte autem. Jeho velikost je ohromující.

Cestou na ostrov Skye se můžete zastavit u známého hradu Eilean Donan. Říká vám to něco? Ano, objevil se mimo jiné ve flmu Highlander nebo bondovce Jeden svět nestačí.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Todor N Nikolov

Dál pokračujeme přes most Skye Bridge aneb za mlhu hustou tak, že by se dala krájet. Vítejte na ostrově Skye! Právě sem míří většina turistů a není se čemu divit. Kouzlo tohoto ostrova vás dostane. Je tu toho k vidění skutečně dost, tak necháme na vás, čemu dáte přednost.

Jakési centrum ostrova tvoří městečko Portree, známé řadou barevných domků u pobřeží. Z něj se můžete vydat k dominantě ostrova, kterou je skalnatá věž Old Man of Storr, a dál třeba k útesům Kilt Rock s vodopádem Mealt. Místo, které by na Skye neměl vynechat žádný fotograf, je podle nás Quiraing a jeho dechberoucí výhledy. Z městečka Uig pak můžete odbočit k pohádkovému Fairy Glen. Je to malé zelené údolí s magickou atmosférou.

Zdroj: Unsplash.com Autor: Esse Chua

Z ostrova rovněž doporučujeme hrad Dunvegan, korálovou pláž, známý maják Neist Point na útesu nebo oblíbené Fairy Pools, soubor vzájemně propojených jezírek. Příznivce dobré whisky určitě neurazí návštěva destilérky Talisker.

Inverness a přes Perth zpět

Město Inverness je známé hlavně kvůli tomu, že u místního zámku začíná a končí známá North Coast 500. Zkrátka taková Route 66 ve skotském podání. Jestli máte čas, doporučujeme tuto scénickou trasu vedoucí přes řídce osídlený sever Skotska nevynechat. Na roadtrip je jako dělaná. Více se o skotské North Coast 500 dočtete v našem článku.

Z Inverness se můžete vracet dvěma cestami. Buď se ještě zastavíte v Aviemore, ze kterého se vydáte prozkoumat národní park Caingorms, nebo si to namíříte do města Aberdeen a vychutnáte si mořem provoněnou atmosféru přístavního města.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Pavel Pavlovich M

Vracet se můžete v obou případech přes Perth. A pokud se ještě nebudete chtít hnát rovnou do Edinburghu, kousek od Perthu je univerzitní městečko St. Andrews známé pro svá krásná golfová hřiště. Údajně se na zdejší univerzitě seznámila jedna z nejsledovanějších dvojic současného světa a to princ William s Kate.

Jste skoro u konce, ale ještě ne tak docela. Čeká vás totiž Edinburgh! Jestli jste tohle město dosud nezažili, určitě si na něj vymezte čas. Jeho středověká architektura a bohatý kulturní život vás dostanou. Nechte se inspirovat našimi 8 tipy, díky kterým si tohle město maximálně užijete.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Shaiith

Kde složit hlavu?

Co se ubytování týká, máte mnoho možností. Záleží jen na vašich preferencích. Pokud chcete mít jistotu pohodlné postele, je dobré si udělat rezervaci předem. Ubytování ve Skotsku si můžete zarezervovat přes klasické portály, jako jinde ve světě. Pokud budete vše řešit až na místě, můžete využít i tzv. B&B (Bed and Breakfast), kterých je podél cesty relativně dost. Pokud ale budete ve Skotsku během hlavní sezóny (červen – září), může se stát, že levnější varianty už budou přebrané.

Dobrodružnějším typům bychom doporučili hostely nebo přespávání venku. Stanování ve volné přírodě je ve Skotsku možné a případně se můžete uchýlit do kempu. Je tu však ještě něco parádnějšího a to jsou tzv. bothies! Jedná se o síť chat rozesetých po Skotsku, o které se starají dobrovolníci, a ve kterých se můžete zadarmo vyspat. Každá chata je jedinečná. Některé mají kamna a můžete si zde rozdělat oheň, jiné jsou vybaveny skromněji. Některé jsou dokonce zateplené. Většina má připravené dřevěné palandy, na kterých stačí jen roztáhnout karimatku a spacák. Je třeba počítat i s tím, že jsou různě velké a vy nemusíte být jedinými návštěvníky. Ještě dodáme, že chaty nejsou vždy úplně snadno dostupné. Počítejte s tím, že odstavíte auto a kousek se projdete. Určitě to za těch pár kroků ale stojí!

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Harry Green

Co určitě ochutnat

Pohyb v drsné krajině si vyžaduje opravdu vydatné jídlo. Tím je haggis. Nemudeme vám popisovat, co všechno tento pokrm obsahuje. Je to zkrátka podobné jako naše jitrnice. My jen můžeme doporučit. Haggis najdete i jako jednu ze součástí tradiční skotské snídaně společně s black puddingem. Jinak stejně jako jinde ve Velké Británii můžete i zde vyzkoušet tradiční fish and chips, ideálně někde u pobřeží. Pak můžeme doporučit scotch pie, koláč plněný masem. Ze sladkého by to byly určitě vynikající sušenky shortbread nebo třeba v těstíčku obalená a smažená tyčinka Mars. No, určitě si tady nepočítejte kalorie.

Zdroj: Shutterstock.com Autor: Magdanatka

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.8/5 - (9 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru