Connect with us

Cestopisy

Nejlepší roadtrip na světě? Zkus skotskou cestu North Coast 500

Nejlepší roadtrip na světě? Zkus skotskou cestu North Coast 500

O ikonické Route 66 jste už určitě slyšeli. Jedna z původních dálnic v USA byla otevřena 11. listopadu 1926 a od té doby je společným jmenovatelem v populární kultuře, na kterou odkazují spisovatelé jako John Steinbeck ve své knize Ovoce hněvu (1939) nebo třeba Auta (2006) od Disneyho. Osm tisíc kilometrů daleko napříč Spojenými státy americkými, Atlantským oceánem až k severní části Skotské vysočiny má dopravní tepna svůj vliv a ve velké míře vedla k rozvoji toho, co Skotsko nazývá “odpovědí” na Route 66: North Coast 500.

Reklama

830 kilometrů pohádkového výhledu

Byla postavena v roce 2014 neziskovou organizací North Highland Initiative a otevřena princem Charlesem s cílem zvýšit povědomí o méně navštěvovaných částech severní vysočiny. North Coast 500 je okružní scénickou trasou začínající a končící zámkem Inverness. Délka 830 kilometrů zahrnuje oblasti Inverness-Shire, poloostrov Black Isle, oblast Easter Ross, hrabství Caithness, Sutherland a Wester Ross.

Zaměřte sa na jeden aspekt

Pokud hledáte inspiraci na svoji cestu, zaměřte se na to, co je pro vás na cestách důležité. Gurmánský zážitek, dobrodružství… Vybrat si můžete z devíti přizpůsobených jízdních tras, postavených neziskovými organizacemi o různých délkách. (Pouze některé, které jsou k dispozici v plné délce, jsou zdarma.)

Pláže, malebné hrady a zříceniny

Internetová stránka The North Coast 500 svým návštěvníkům slibuje “pohádkové hrady, pláže a zříceniny.” Jižně od vesnice Brora najdete Dunrobin, francouzský zámek obývaný od roku 1300, který během první světové války sloužil jako nemocnice. Blízko krásné vesnice Durness se vám naskytne obraz bílého písku na Balnakeil Beach a vám bude připadat, že patří spíše do karibské pohlednice než do skotské planiny.

Přes hory a pobřeží

Od 200 do 4000 let staré kameny na Hill O ‘Many Stanes, v blízkosti obce Lybster v oblasti Caithness, připomínají jakési mini-Stonehenge. Devatenáct kilometrů dlouhá jednoproudová cesta Bealach na Bà (gaelský výraz pro “přechod dobytka”) vedoucí přes hory do pobřežního města Applecross i zpět. Najdete zde některé z největších jeskyní Velké Británie včetně Smoo Cave. Ochutnejte oceněné koláče Lochinver Larder, zažijtě tradiční tanec v Ulilpool ‘s Ceilidh Place a vydejte se na ochutnávku do lihovarů Old Pulteney a Glenmorangie.

Tipy na cestu

Očekávejte, že na této cestě strávíte minimálně 5-7 dní. Nejlepší čas na vaše dobrodružství je od května do září. Některé cesty nejsou vhodné pro velká vozidla nebo nezkušené řidiče a mnohé z nich jsou jednoproudové. Rovněž chůze a cyklistika jsou populárními způsoby, jak si vychutnat North Coast 500. Většina míst na ubytování, podél North Coast 500 není kapacitně příliš velká, proto je třeba si místo předem rezervovat. U nejhoršího možného scénáře je dobré vědět, že volné stanování je ve Skotsku legální.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru