Connect with us

Cestopisy

10 skutečných míst z Harryho Poterra

10 skutečných míst z Harryho Poterra

Pokud vám v 11 letech bylo líto, že vám neodšel dopis z Bradavic, nezoufejte. Na některá místa ze světa Harryo Pottera se můžete zajet podívat i tak! Jeho svět je sice stále doménou knih a filmů, ale i my mudlové si ho přesto můžeme užít. Akorát k cestování nepoužijeme letax, ale třeba letadlo…

Reklama

1. Leadenhall Market

Trh Leadenhall Market v Londýně inspiroval filmové tvůrce při vytváření studiové verze Příčné ulice, kde si kouzelníci pořizovali své vybavení. Exteriér trhu je ve filmu dokonce k vidění v záběrech vchodu do Děravého kotle. Asi si tam nekoupíte ani dračí krev, ani kouzelnickou hůlku, ale stále si tu můžete dopřát výbornou kávu/čaj či sandwich.

Zdroj: Cedric Weber / Shutterstock.com

2. Katedrála Gloucester

Překrásnou Gloucesterskou katedrálu najdete 150 km od Londýna ve městě Gloucester. Její impozantní gotické vějířovité klenby můžete znát hned ze dvou Potterovských filmů. V prvním jí běželi Harry a Ron zachránit Hermionu na záchodky před trolem a ve dvojce se na její stěně objevil krvavý nápis. Ani kočka Paní Norrisová nemá na tuhle chodbu příjemné vzpomínky, protože zrovna tam chudák zkameněla.

3. Viadukt Glenfinnan

Asi každý fanoušek miluje filmové záběry, v nichž Bradavický expres veze Harryho partu z nástupiště 9 a ¾. Ikonická scéna, kdy vlak projíždí zelenou krajinou nebo nahánění vlaku v létajícím autě a mnoho dalších scén… Viadukt skutečně existuje – jmenuje se Glenfinnan, má přesně 21 oblouků. Nenajdete ho ale v Anglii, nýbrž ve Skotsku.

4. Oxfordská fakulta Christ Church

Oxford a Harry Potter, to jednoduše patří k sobě. Internátní školy, v nichž studenti bydlí v budovách připomínající menší hrady, černé hábity nebo impozantní knihovny a muzea plná věciček, jako kdyby byly ukradeny u poliček Brumbálovy pracovny. Podobnost vám tu bude hned jasná. Fanoušci Harryho Pottera mají v mimořádné oblibě hlavně budovu oxfordské fakulty Christ Church, jejíž jídelna posloužila jako předloha Velkého sálu. A nestudoval v ní jen Harry. Fakulta vychovala už 13 ministerských předsedů Velké Británie.

Zdroj: e X p o s e / Shutterstock.com

5. Knihkupectví Lello & Irmão

Podle Lonely Planet je knihkupectví Lello & Irmão třetím nejlepším světovým knihkupectvím. Najdete ho v portugalském Portu, kde prožila J. K. Rowlingová více než dva roky svého života. Začátkem 90. let tu totiž učila angličtinu a zároveň se zde seznámila se svým manželem (ano, Portugalcem), otcem její první dcery Jessicy.

Zdroj: anahtiris / Shutterstock.com

Slavná autorka popíjela kávu ve druhém poschodí kavárničky v knihkupectví a trávila tu celé hodiny psaním prvních kapitol Harryho Pottera a Kamene mudrců. Právě tady položila základy celé ságy. Překrásné vyřezávané schodiště v interiéru, které se točí i stoupá nepravidelně, údajně posloužilo jako inspirace pro bradavická pohyblivá schodiště a točité schodiště vedoucí do Brumbálovy pracovny.

6. Hrad Alnwick

Na hradě Alnwick, který se mimochodem nachází nedaleko skotských hranic, se natáčely první dva díly. Exteriér hradu znáte například ze scény první hodiny létání na koštěti. A tuhle hodinu tu můžete zažít i vy! Profesor v hábitu vám přesně vysvětlí, jak na to. To, že se vám podaří zvládnout lekci jako Harry, vám ale garantovat nemůžeme. Přece jen tam byl důvod, že se Harry stal nejmladším hráčem za celé století.

Zdroj: Sue Burton PhotographyLtd / Shutterstock.com

7. Vlaková stanice King’s Cross

Nástupní stanicí bradavického expresu je nástupiště 9 a ¾ na vlakovém nádraží King’s Cross v Londýně. Stanice má 11 perónů a ročně ji navštíví více než 50 milionů lidí. Tohle místo má pro J. K. Rowlingovou speciální význam – seznámili se tu totiž její rodiče. Pokud se vydáte hledat nástupiště 9 a ¾, tak vězte, že nebudete bloudit jako Harry. Na stěně je tabulkou vchod označen. Ale pracovníci stanice výrazně nedoporučují se rozběhnout proti zdi a zkoušet štěstí.

 Zdroj: Benjamin B / Shutterstock.com

8. Útesy Cliffs of Moher

Útesy Cliffs of Moher v Irsku znáte z Harryho Pottera a prince dvojí krve. Brumbál se s Harrym přemístí na skálu proti těmto monumentům. Nachází se v nich totiž jeskyně s ukrytým viteálem. Reálné záběry útesů byly později upraveny ve studiu, aby působily děsivěji. Ve skutečnosti nejsou vůbec tak ponuré. Poseté zelenou trávou spolu se sytě modrým oceánem burácejícím přímo pod nimi ve vás ale i tak zanechají vskutku mírumilovný ale zároveň majestátní dojem.

9. Kavárna Elephant House

V kavárně Elephant House v Edinburghu (takže opět ve Skotsku) dokončila J. K. Rowlingová většinu Kamene mudrců. V roce 1993, když se po nevydařeném manželství přestěhovala z Portugalska k sestře trpěla těžkými depresemi, a dokonce zvažovala sebevraždu. Jako svobodná matka pobírající státní dávky neměla peněz právě na rozdávání a v této kavárně našla zázemí. Představovala pro ni únik z chladného, nevytopeného bytu a místo, kde usínala její malá dcerka. Stejně jako drobná Jessica kavárnu milují nejen mnozí fanoušci Harryho Pottera.

Zdroj: f11photo / Shutterstock.com

Personál už vzdal zatírání záchodových škrábanců a popisů. Po pár hodinách se tu totiž objevila další vyznání. Některé nápisy jsou ale docela vtipné. Například tu někdo na stěnu napsal: „Obsluha v téhle kavárně je tak pomalá, že tu může napsat knihu úplně každý…“ Tento konkrétní nápis byl ale ze zřejmých důvodů zrovna přetřen.

10. Filmová studia Warner Bros v Leavesden

A na závěr to nejlepší – filmová studia Warner Bros v Leavesden. Studia, v nichž se po dobu více než 10 let filmy natáčely, jsou vzdálena jen 32 km severozápadně od Londýna. Dnes v nich najdete obrovské množství filmových rekvizit. A co víc, můžete si tu projít celý Velký sál, Příčnou ulici, Nebelvírskou knihovnu, Brumbálovu pracovnu anebo si dát máslový ležák či koupit čokoládovou žabku. Ve studiích se nachází i pravý Záchranný autobus nebo Příčná ulice a mnohé jiné čarodějnické rekvizity a scény.

Zdroj: f11photo / Shutterstock.com
Zdroj: COO7 / Shutterstock.com
Zdroj:  Kravtsov_Ivan / Shutterstock.com

Akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.5/5 - (13 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru