Connect with us
Edingurgh

Cestopisy

8 tipů, jak si co nejlépe užiješ Edinburgh (+ letenky v článku)

Hlavní město Skotska je na prodloužený víkend vždy dobrou volbou. Středověká architektura a bohatý kulturní život z něj dělají destinaci, do které se turisté rádi vracejí. Pokud se do Edinburghu chystáš vůbec poprvé, je tu pro tebe 8 doporučení, jak z něj odejít s nezapomenutelnými zážitky. Nejdřív potřebuješ levnou letenku nebo rovnou letenku s hotelem a potom ještě právě těchto 8 tipů:

Reklama

1. Dopřej si výhled z Calton Hillu

Calton Hill je 103 m vysoký kopec přímo v centru města, který je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNECSO. Dostat se na něj ti nezabere víc než 10 minut a panoramatický výhled, který se ti na jeho vrcholu naskytne, opravdu stojí za to. Právě odsud každý fotí ty ikonické pohledy na město, protože z tohoto místa máš Edinburgh jako na dlani. Calton Hill ale ani zdaleka není jen o výhledu, najdeš tu i zajímavé stavby a monumenty ze skotské historie.

2. Projdi se po Royal Mile

Pokud si máš vybrat jednu jedinou ulici v Edinburghu, kterou projdeš opravdu celou, ať je to Royal Mile. Celá je vydlážděná kočičími hlavami a slouží jako hlavní tepna spojující Edinburský hrad a Holyrood Palace, oficiální residenci královny Alžběty II. ve Skotsku. Na Royal Mile navíc najdeš i ty nejlepší restaurace i množství dalších turistických atrakcí.

3. Objev zákoutí Edinburského hradu

Majestátní až pohádkový, takový je hrad z 12. století, který se tyčí v centru města. Od začátku plnil dvě hlavní role. Sloužil jako residence krále a zároveň jako vojenská pevnost. V současnosti se považuje za jednu z nejvzácnějších skotských památek. Doporučujeme ti koupit si lístky a ponořit se do jeho spletitých uliček.

4. Potrap svoje smysly v Camera Obscura & World of Illusions

Pět pater skvělé interaktivní zábavy pro celou rodiny. V muzeu najdeš spojení klasických iluzí s technologiemi 21. století. Všechno můžeš dopodrobna prozkoumat, osahat i vyfotit. Určitě tak odejdeš se záběrem, na kterém bude několik hlav nebo ten, na kterém vypadáš jako trpaslík. Největším lákadlem muzea je ale show Camera Obscura. Staletí stará viktoriánská technologie tu stále žije a ty můžeš pozorovat celé město na velkém stole v tmavé komoře.

5. Nasedni na Artušovo sedlo

Artušovo sedlo je dalším zajímavých vrcholkem jen kousek od centra Edinburghu a vítaným únikem do okolní přírody. Je vyšší než Calton Hill, měří 251 metrů a výstup na něj už se tedy dá považovat za takovou menší túru. Stoupání je většinou mírné, najdeš tu ale i strmé kamenité úseky, proto je dobré vybavit se dobrou obuví. Nahoře se ti naskytne parádní výhled na město a jeho okolí.

6. Navštiv National Museum of Scotland

Za kulturou a historií se určitě vydej do národního muzea. Pod jeho střechou najdeš na jednom místě historii celé země, přírodní zajímavosti, umění i vědu. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na světě a jeho velká výhoda spočívá v jeho interaktivitě. Vstup a stejně tak prohlídky s výkladem jsou zdarma. V případě pěkného počasí stojí za návštěvu i terasa na střeše budovy.

Perseo8888 | Dreamstime.com

7. Vyraz na nákupy na Grassmarket

Grassmarket je historický trh kousek pod hradem, který tvoří pestrobarevné budovy. Je to přesně to místo, kde se chceš hlemýždím tempem přesouvat mezi různorodými obchůdky, nakoupit originální módu nebo suvenýry. Po úspěšném nákupu je hned po ruce množství malých kaváren a barů, ve kterých si můžeš odpočinout. Proslavený je Mary’s Milky Bar a jeho domácí zmrzlina nebo horké kakao.

Jesus Barroso | Dreamstime.com

8. Ochutnej haggis a whisky

Uznáváme, že skotské národní jídlo nevypadá zrovna dvakrát nejlákavěji, koneckonců my Češi jíme jelita i prasečí mozečky. Základ tvoří ovčí vnitřnosti, ke kterým se přidává koření, cibule, ovesné vločky a sůl a celé se to vaří v ovčím žaludku (i když v současnosti od toho způsobu vaření již mnoho restaurací upustilo). Pokud si na tuto specialitu netroufáš, ale chceš vyzkoušet něco pravého skotského, vždy je tu whisky. V Edinburghu si na mnoha místech můžeš zakoupit degustaci. Jedna z nejpopulárnějších je Scotch Whisky Experience na konci Royal Mile.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru