Connect with us
Sicílie

Cestopisy

Sicílie je jen jedna. Důvodů, proč ji navštívit, známe minimálně deset!

Sicílie je jen jedna. Důvodů, proč ji navštívit, známe minimálně deset!

Je milovaná, vzbuzuje obdiv i respekt, je krásná a i navzdory dlouhé a obsáhlé historii není unavená. Tato bohyně se jmenuje Sicílie. Dá vám všechno, co chcete, už na samotném začátku, a přece vaši zvědavost neuspokojí. Neustále se k ní budete chtít vracet.

Reklama

Důvody, proč je tak populární, jsou různé. Pokusíme se najít 10 silných cestovatelských argumentů, proč si Sicílie získává srdce lidí z celého světa.

1. Barevné dědictví Sicílie

Sicílie je po staletí přitažlivá – své dědictví zde zanechali Féničané, Kartáginci, Elymiáni, Tiamniové a Řekové. Tři kilometry dlouhá vila, Villa Romana de Casale, je jedna z největších turistických atrakcí, která tam zůstala po Římanech. Město Taormina (které je považováno za nejmalebnější sicilské město) je pro lidi zajímavé řeckým divadlem Teatro Antico di Taormina, které bylo postaveno ve 3. století před naším letopočtem, ale dodnes se využívá. Největším městem starověkého světa bylo kdysi Syracuse, dokonce větší než Atény nebo Korint. A o Údolí chrámů jste už slyšeli? Nachází se u města Agrigento a do minulosti se můžete vrátit prostřednictvím několika dórských chrámů. Chrám svornosti (Tempio della Concordia) je ten nejvýznamnější. Pokud se přesunete zhruba 100 kilometrů na severozápad, romantiku mezi řeckými ruinami ve městě Selinunte by byl hřích vynechat.

Působili tam ale také Normané. Jejich vláda vydržela jen o trošku déle než jedno století, ale stihli zanechat svoje stopy (a krásné!) budoucnosti ve formě náboženských struktur Arab-Norman Palermo nebo Monreale.

Sicílie

2. Síla přírody

Narážky na dějiny v předcházejících odstavcích vám možná nic neříkaly, ale Etnu už určitě znáte. Je to největší aktivní sopka Evropy na východním pobřeží Sicílie. Dalšími božskými hříčkami přírody jsou Liparské ostrovy, které se také pyšní několika aktivními sopkami. Mezi turisty jsou velmi oblíbené a ani se nedivíme, protože takovou krásu každý den jen tak neuvidíte. Pokud se rozhodnete navštívit Liparské ostrovy a budete chtít machrovat před kamarády, naučíme vás jména všech sedmi členů rodiny: Lipari, Salina, Filicudi, Alicudi, Stromboli, Panarea a Vulcano.

Sicílie - Etna

3. Hlavní město Sicílie

Kvůli tomu, že je Sicílie pouze autonomní region, ještě neznamená, že jejím hlavním městem je Řím! Je ním Palermo se svou jedinečnou architekturou po starověkých národech. Chaos v dopravě, v malých restauracích, ale i v architektuře je něco, co musíte zažít aspoň jednou v životě. Cappella Palatina, Palermská katedrála, ale i streetfood túry, no nudit se určitě nebudete.

Panorama města Palermo.

4. Barokní Sicílie

Barokní architektonické divadlo… Divné slovní spojení, ale asi takto by se dalo nazvat to, co uvidíte v jihovýchodním rohu ostrova. Noto, Ragusa a Monica jsou plné překrásných kostelů a náměstí okrové barvy. Všechno zlé je pro něco dobré – tyto stavby vznikly po ničivém zemětřesení v roce 1693.

Sicílie

5. Szia Mafia

Asi první věc, na kterou si vzpomenete v souvislosti s tímto ostrovem je mafie. Pokud se vám tato asociace spojuje i se strachem, je to zbytečné. Sicilská mafie ještě existuje, turisté však nic nepoznají a jsou maximálně chránění.

Coppolův film Kmotr, podle románu Maria Puzza, nemohl být natočený nikde jinde než na Sicílii. Tedy většina scén. Vesnička Corleone (a to je i jméno rodiny Kmotra ve filmu) však už byla unavená z toho, že je neustále spojována s mafií (ve skutečnosti odtamtud opravdu pochází několik zločinců), a proto se Coppola rozhodl natáčet i ve vesnicích Forza d’Agro a Savoca (poblíž Taormina), například na terase baru Vitelli. Asi bude celkem velkým zážitkem si tam sednout na sklenku dobrého italského vína.

Teď se vraťme k vesnici Corleone. Sice pro nás organizovaný zločin na Sicílii znamená určitý kult s až pozitivním a romantickým podtextem, ale místní si jsou velmi dobře vědomi jeho temné stránky. Protimafiánské muzeum v Corleone se snaží o objasnění hloubky tohoto problému.

6. Lážo plážo

V Sicílii je horko od jara do podzimu, a to až tak, že místní by nejradši byli za celoletní siestu. V horách se samozřejmě dá lépe dýchat, stejně tak jako přímo u moře. Jedna z nejoblíbenějších pláží je ta v Modello. Tato rybářská vesnička je populární díky své fotogeničnosti a výborným restauracím. Vlny moře (Středozemní, Tyrhénské a Iónské) si můžete užívat i v Cefalu, o kterém jste už určitě slyšeli, pokud jste filmovými fanatiky. Natáčel se tam totiž film Bio Ráj. Do Taormina turisté chodí kvůli lanovce, kterou se mohou dostat do krásné zátoky a přírodní rezervace Mazzoró. Někteří zkušení lehátkáři tvrdí, že nejlepší sicilskou pláží a také jednou z nejlepších na světě je v San Vito lo Capo s kilometry bílého písku, průzračnou vodou a skalnatými výtvory.

Sicílie

7. Lahodná potěšení

Milujete zmrzlinu? Na Sicílii je úplně v pořádku, pokud si ji dáte na snídani. Další oblíbená studená sladkost se jmenuje granita a její hlavní ingredience jsou mandle a čerstvé ovoce. Ze Sicílie nemůžete odjet bez toho, aniž byste ochutnali cassata siciliana – koláč s rumem, ricottou a kandovaným ovocem. A nebo cannoli, mňam!

Tradiční sicilský dezert Cannoli.

8. Zapomenuté problémy

Všeobecně platí to, že když se zeptáte Itala, kolik je hodin, musíte počítat s minimálně pětiminutovým rozhovorem. Sicilané však nejsou běžní Italové! Trápení v minulosti poznačila jejich povahu, a proto se vám po výletě v ostatních částech země mohou zdát trochu odměření. Je to však pouhá opatrnost. I přesto, nebo možná i díky tomu, můžete na Sicílii zapomenout na všechny svoje problémy a užívat si svůj v tu chvíli opravdu krásný život. Tango pod holým nebem, divadlo Taormina, bazénová party, slastná střetnutí s nebeskými chutěmi v restauracích, romantika pod stromy, na kterých rostou citróny…

Sicílie

9. Děti jsou vítány

Proč si i ti nejmenší oblíbili Sicílii? No přece kvůli zmrzlině! Samozřejmě, konzumace sladkostí nebude jediná aktivita, které vaše ratolesti potěší. Jak už jste si mohli přečíst výše, na výběr je hned několik pláží ideálních pro pohodové rodinné výlety. Sicilská příroda má co ukázat i dětem – představte si ty nadšené pohledy, až jim prozradíte, že uvidí opravdovou sopku. Je potřeba však brát v úvahu náročnost výletů a vhodně se na ně připravit. Přírodní rezervace Orientata dello Zingaro například nabízí pohled na více než 600 druhů rostlin, ale chůze může být v některých částech únavná.

Zmiňovali jsme odměřenost místních obyvatel. Jednu věc jsme však ještě neprozradili: k jejich srdcím se dá dostat a roztopit ledy. Stačí jen, aby viděli, že jsou s vámi i vaše bambini.

10. Kvalita za málo peněz

Akční letenky do Palerma, Catanie nebo Trapani se dají sehnat s odlety z Vídně, polských Katovic či Krakova, německého Norimberku, Bratislavy a samozřejmě z Prahy.

Akční letenky na Sicílii

Sicílie

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru