Connect with us
Sicílie

Cestopisy

Romantická Sicílie: průvodce, tipy a inspirace na peckovou dovolenou

Romantická Sicílie: průvodce, tipy a inspirace na peckovou dovolenou

Sicílie. Označována za perlu Itálie je pro mnohé tím nejpřitažlivějším ostrovem ve Středozemním moři. Pestrost národů, které v minulosti Sicílii obývaly, zanechaly své stopy, a proto budou sicilská města a vesničky pastvou pro vaše oči. Subtropické podnebí a fakt, že ostrov je omýván třemi moři, činí z tohoto kousku Itálie dokonalou rekreační destinaci vhodnou pro každého. Důvodů, díky nimž si Sicílii zamilujete, je nespočet. Ostrov si vás získá svými přírodními krásami, úzkými, romantickými uličkami téměř na každém kroku, překrásnými historickými městy s množstvím nádherných budov, které vám budou vyprávět historii Sicílie a v neposlední řadě kuchyní, která nabízí výběr tradičních jídel, zákusků a skvělých vín. Kde začnete své sicilské dobrodružství? Přináším vám pár tipů, rad a inspirací abyste vaši dovolenou naplánovali jednoduše a užili si ji natolik, že se na Sicílii budete chtít vrátit znovu.

Reklama

Kdy jet na Sicílii?

Ostrov má typické středomořské podnebí a klima s horkými léty a mírnými, krátkými zimami. Vhodný čas na návštěvu Sicílie je prakticky po ceý rok, ale hlavní sezóna je od května do října, kdy jsou léta suchá a horká, téměř bez deště. Nejteplejším místem je jižní pobřeží, kde teplota může v letních měsících dosahovat až 40 °C. Teplota vody bývá často vyšší než teplota vzduchu, proto si svou dovolenou opravdu užijete.

Sicílie

Příjezd na Sicílii

Nejpohodlnější způsob, jak se na ostrov dostat, je letadlem. Můžete využít leteckého spojení z Vídně, Bratislavy nebo i Budapešti do letovisek Catania nebo Palermo, prostřednictvím společností Ryanair či WizzAir. Italská pevnina má také se Sicílií vlakové spojení s hlavními přestupními uzly jako Milán, Řím a Neapol. Také je možné se na ostrov dostat trajektem z italské pevniny Villa San Giovani do města Messina.

Doprava po ostrově

Pro dopravu po Sicílii si můžete zvolit dvě možnosti, a to pronájem auta nebo cestování vlaky a autobusy. Pokud chcete poznávat pobřeží a vnitrozemí Sicílie, pronájem auta je ideální volbou, kterou doporučuji vyřešit online ještě před odletem, abyste měli k dispozici větší výběr aut a lepší ceny. Pronájem osobního auta začíná na 45 €/den (cca 1 150 Kč), také je ve většině autopůjčoven vyžadována záloha, proto je nutná kreditní karta. Je také třeba zkontrolovat jaké pojištění je zahrnuto v ceně, vyplatí se rovněž připojistit si auto, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem. Pohonné hmoty jsou dražší než u nás. Benzín stojí v průměru 1,60 €/litr (cca 41 Kč) a nafta 1,45 €/litr (cca 37 Kč). Auto však doporučuji půjčit opravdu tím nejzkušenějším řidičům, protože zde pro jízdu platí někdy jiné předpisy a často to může být velmi stresující možnost. Sicilané mají v oblibě troubení, rychlou jízdu, rádi si vytvoří z jednoho jízdního pruhu další tři a značky do značné míry ignorují. Rovněž mohou nastat komplikace s parkováním ve městech, kde jsou často parkovací místa přeplněná a placená. Proto víc doporučuji železniční a autobusovou dopravu.

Sicílie
Taormina

Železniční doprava:

  • Většinu tratí železniční dopravy zprostředkovává společnost Ferrovie dello Stato (trenitalia.com). Tato forma dopravy je poměrně levná, spolehlivá, pohodlná a dostatečně rychlá. Východ a sever ostrova má nejlepší propojení, takže poznávání tohoto území je jednoduché a pohodlné. Lístek na vlak se dá koupit buď přímo na stanici, v automatech, které jsou na každé stanici nebo online. Lístek si před nástupem do vlaku nezapomeňte na stanici označit. Také si při nákupu lístku dejte pozor na rozlišení levnějších Regional vlaků a dražších IC vlaků.

Autobusová doprava:

  • Autobusové linky jsou nejrychlejším veřejným způsobem dopravy na Sicílii. Existuje mnoho meziměstských společností, které spojují velká sicilská města s vnitrozemím a pobřežím. Doporučuji levnou společnost SAIS (saistrasporti.it), která vás spolehlivě odveze například z Palerma do Catanie, přičemž za lístek, zaplatíte 14 € (cca 360 Kč) a cesta trvá jen 3 hodiny. Dále dopravu zajišťují společnosti AST (aziendasicilianatransportit.it), Interbus S. p. A., Etna transportu (etnatrasporti.it) apod. Lístky si vždy zakoupíte buď online nebo na stanicích v dopravních kancelářích.
  • Větší města mají skvělou síť městských autobusů. Lístky si zakoupíte v malých obchodech, nebo stáncích, které jsou označeny logem dané společnosti. Ceny za dopravu jsou ve městech odlišné. Autobusové zastávky jsou na každém kroku a řádně označené.
  • V Palermu zajišťuje dopravu společnost AMAT. 90 min. lístek = 1,40 € (cca 36 Kč), celodenní = 2,5 € (cca 64 Kč), lístek platí i na tramvaje.
  • V Catanii Vás přepraví společnost AMT. 90 min. = 1 € (cca 26 Kč), celodenní 2,5 € (cca 64 Kč). V Catanii můžete také využít pro spojení metro. Také je možné dopravit se přímo z letiště v Catanii rovnou do centra autobusem označovaným jako ALIBUS, kde lístek koupíte přímo u řidiče za 4 € (cca 102 Kč).

Co na Sicílii ochutnat?

V rámci italské kuchyně je tradiční sicilská známá již od středověku a velmi vás svou rozmanitostí překvapí. Obecně je pikantnější, lehčí a zdravější než kuchyně jiných regionů Itálie. Sicílie nabízí pestřejší výběr stravovacích zařízení jako jsou trattoria, ristorante, rosticcerie a také bary, ve kterých většinou najdete kromě nápojů i malé lehké pokrmy.

Ostrov je znám svou dlouhou tradicí pouličního občerstvení, hlavně v Palermu a Catanii. Pouliční trhy, skryté v úzkých uličkách vám tak nabídnou různou paletu chutí a určitě si najdete to své. Ostrov je proslulý svou zemědělskou činností. Vyrábí se tu kvalitní víno, sýry, olivový olej, který patří mezi nejkvalitnější, pěstují se zde pomeranče a rajčata.

Cannoli

Tradiční sicilské dezerty jsou velmi oblíbené a jsou sladké a krémové. Nejznámější dezert je určitě Cannole, což jsou trubičky z těsta plněné ricottou a ovocem. Oblíbená je také zmrzlina, kterou tradičně podávají ve sladkém pečivu. Typický pokrm jsou na Sicílii malé smažené kuličky nazývané arancini, jsou plněné rýží, ke které jsou přidávány různé ingredience. Sicílie je také známá svými pekárnami, které jsou plné různého sladkého a slaného pečiva, které určitě nevynechejte. Sicilci jsou milovníky kávy, na kterou nedají dopustit, proto kdekoliv si ji objednáte, budete nadmíru spokojeni. Apelují na pravou terminologii káv, a tedy při objednání tradičního espressa, dostanete 25ml kávu, což je u nás ekvivalent k ristretto. Větší espresso „grande“ má už 35ml. Italové po celý den pijí malé espresso, cappuccino si dávají jen na snídani. Ceny v restauracích se pohybují v průměru 9-12 € (cca 230 – 307 Kč) za oběd na osobu. Za drink je to přibližně 4-6 € (cca 102 – 153 Kč). Obecně platí, že cena obsahuje i spropitné a servisní poplatek, který se pohybuje kolem 1-3 € (cca 26 – 78 Kč). Ceny za potraviny v obchodech jsou podobné jako u nás.

Co všechno za týden na Sicílii vidět?

1. den: Catania a její romantické uličky

Catania je druhým největším městem Sicílie a určitě má návštěvníkům co nabídnout v podobě živého historického centra s pěknými barokními památkami, různorodými trhy, úzkými uličkami přeplněných restauracemi a bary. Hned na začátku vás uchvátí náměstí Piazza del Duomo s dómem Duomo di Sant’Agata, s fontánou Dell’Elefante se slonem vytvořeným z černé lávy, Římské divadlo a také mnoho dalších pamětihodností a muzeí. Určitě nevynechejte ani dlouhé písečné pláže, které jsou jen skok jižně od centra Sicílie. Na pobřeží lemovaném plážemi jsou i soukromé pláže s průměrnou cenou 6 €/osobu (cca 153 Kč), které Vám však nabídnou lehátka, slunečník a zaručí čistou pláž. Večer můžete zakončit procházkou uličkami v centru města a nechat se unášet atmosférou Catania při popíjení sicilského vína.

Sicílie
Catania

2. den: Starodávná města Syrakusy a Ortigia

Tato světoznámá města, nacházející se jižně od Catania, vás vtáhnou do dob, kdy Sicílii kolonizovali Římané i Řekové, a ukáží Vám kus historie. Antické Syrakusy Vám dokonale představí památky koncentrované na pevnině v Parco Archeologico della Neapolis. Při procházce parkem zastavte u tzv. „Dionýsova ucha“, uměle vytvořené jeskyně, a také jeskyně Grotta dei Cordari. Cestou parkem budete moci obdivovat řecké divadlo a římský amfiteátr. Procházka Syrakus vás povede přes most, až na malý ostrůvek Ortigia, který je přeplněný velkolepými památkami, s více než 2500letou historií. Den zakončete večeří v tichých uličkách, s výhledem na moře a užívejte si romantický nádech magického města.

Syrakusy, Sicílie
Syrakusy

3. den: Středověké městečko Taormina

Prožijte den v ohromujícím městečku Taormina, kam se dostanete autobusem z nádraží Taormina – Giardini. Taormina Vás dostane svým historickým centrem s nádhernými uličkami, římským divadlem ukrytým v zahradách Giardino Pubblico, a také výhledem na snadno dostupné ostrůvky Isola Bella s plážemi, na které se dostanete lanovkou z Funivia Mazzaro. Výhled na moře si můžete užít v jedné z několika restaurací, které jsou na náměstí Piazza del Duomo. Vychutnejte si tradiční speciality Sicílie, přičemž Vám romantickou atmosféru dotvoří stále činná sopka Etna v pozadí.

Sicílie
Taormina

4. den: Relax na plážích ve městě Giardini Naxos a město Messina

Giardnini Naxos, městečko hned u Taorminy je jedním z nejvyhledávanějších středisek na ostrově. Oblíbíte si ho kvůli jeho klidné lokalitě, dlouhé písečné pláži a nádhernému výhledu na Etnu. Centrum městečka je plné barů, restaurací a pizzerií, které jsou mnohem levnější než centrum Taormini. Proto doporučuji ubytování v této lokalitě. Ve vlakové stanici Giardini můžete nasednout na vlak, který vás odveze po pobřeží plné pláží až do přístavního města Messina. Moderní vzhled tohoto města má za důsledek zemětřesení v roce 1908. Nevynechejte památky jako Fontana di Orione, kostel Annuziata dei Catalani a ani muzeum Regionale.

Giardini

5. den: Západ slunce v Cefalú

Každý kousek impozantního městečka Cefalú si rozhodně zamilujete. Ať už kvůli jeho plážím s čistou a tyrkysovou vodou, nebo jeho atmosféře ukrytou ve starých uličkách, které vás dostanou až k jedné z nejkrásnějších katedrál, tyčících se nad městem. Pokud máte energii, vydejte se na vrchol La Rocca a Saline di Saraceni. Výhledy jsou epické! Severní pobřeží patří k nejlepším na koupání, proto je večer strávený s Proseccem v ruce při západu slunce dokonalý.

Cefalu

6. – 7. den: Prozkoumejte historické město Palermo

Hlavní a největší město Sicílie vás postupně okouzlí svými pamětihodnostmi. V letech 1860-70 bylo symbolem sicilské mafie, ale dnes se může pyšnit atmosférou ovlivněnou střídáním národů, které Sicílii v historii obývaly. Palermo je staré více než 2 700 let, což dokazuje úžasnou kulturou a architekturou, které vás doslova pohltí. Na prozkoumání Palerma si určitě vyhraďte minimálně dva dny, protože pamětihodnosti vás budou potkávat na každém kroku. Ráno začněte šálkem kvalitní kávy a tradičními zákusky, a dále se vydejte na trh La Vuccaria nebo Ballarat. Později objevte nejvýznamnější památky Palerma jako jsou barokní stavby, slavná katedrála, divadlo Massimo, fontány. Palermo je známé díky streetfoodu, v němž dominuje hlavně seafood. Chutné jídlo v krásných uličkách, lemovaných starodávnými budovami a temperament Sicilčanů vás natolik dostanou, že z Palerma nebudete chtít odjet. Nakonec si vychutnejte panorama celého města z kostela Santa Caterina, který vám ukáže úplně jiný pohled na Palermo. Nechte se vtáhnout do kouzla města, kde zastavil čas.

Sicilie
Palermo, zahrada za kostelem Santa Caterina

Bonus: Pláž Mondello

Nedaleko Palerma najdete rekreační oblast Mondello s dlouhou pláží pod severním úpatím kopce Monte Pellegrino. Zrelaxujte se na jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově, kde však doporučuji předem koupit místo, kvůli nedostatku veřejného místa na pláži.

Mezi další bonusové zastávky patří: Etna, Pláž San Vito lo Capo, starověké město Agrigento, Liparské ostrovy, Národní park Zingaro, Trapani, Erice.

Minimální low cost cena podobné dovolené, bez pronájmu auta, mě vyšla na osobu celkově přibližně 500 €/ týden (12 779 Kč). Nad tímto malým kouskem evropského ráje určitě neváhejte a jistě ho navštivte. Sicílie si vás získá!

Akční letenky na Sicílii

Článek pro Pelipecky napsala Eva Blahutová.
Fotografie: Archiv Evy Blahutové

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Rozlousknuto! Jak do Thajska během pandemie ve 4 krocích https://t.co/Ue49Oq5Yrk1 hodinou dozadu
PECKA DNE: 5* Dubaj s polopenzí na ostrově Palm Jumeirah od 26 890 Kč https://t.co/eRX7XWNrOd19 hodinami dozadu
10 nejkrásnějších tatranských túr s dětmi i bez nich https://t.co/XdHL19vUKX20 hodinami dozadu
Mauricius 1. října ruší karanténu pro očkované. Bude nutné pouze testování https://t.co/hSTauB25Z8 #novinky20 hodinami dozadu
Podzimní Mallorca? Leť z Vídně nebo Prahy už od 527 Kč https://t.co/DXYXHexFa81 dnem dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT7 #letenky1 dnem dozadu
6 důvodů, proč musí Qatar Airways zkusit každý low-cost cestovatel! https://t.co/jFPYJzgmT71 dnem dozadu
TOP roadtripy po USA: Nejkrásnější cesty napříč Amerikou https://t.co/y3LEZTK4be2 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Letenky za 3 490 Kč https://t.co/ZOnN17bGpa2 dny dozadu
Anglie chce sjednotit systém cestování. Očkovaní turisté nebudou potřebovat test před příjezdem https://t.co/AGNkZ1v50s #evropa2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru