Connect with us
Sicílie

Cestopisy

Romantická Sicílie: akční letenky + tipy na aktivity, ubytování a peckovní dovolenou

Romantická Sicílie: akční letenky + tipy na aktivity, ubytování a peckovní dovolenou

Sicílie. Označována za perlu Itálie je pro mnohé tím nejpřitažlivějším ostrovem ve Středozemním moři. Pestrost národů, které v minulosti Sicílii obývaly, zanechaly své stopy, a proto budou sicilská města a vesničky pastvou pro tvoje oči. Subtropické podnebí a fakt, že ostrov je omýván třemi moři, činí z tohoto kousku Itálie dokonalou rekreační destinaci vhodnou pro každého. Důvodů, díky nimž si Sicílii zamiluješ, je nespočet. Ostrov si tě získá svými přírodními krásami, úzkými, romantickými uličkami téměř na každém kroku, překrásnými historickými městy s množstvím nádherných budov, které ti budou vyprávět historii Sicílie a v neposlední řadě kuchyní, která nabízí výběr tradičních jídel, zákusků a skvělých vín. Kde začneš své sicilské dobrodružství? Přinášíme ti pár tipů, rad a inspirací, abys svoji dovolenou naplánoval jednoduše a užil si ji natolik, že se na Sicílii budeš chtít vrátit znovu.

Reklama

Odkud? S kým? Kdy? Tipy redakce a levné letenky na Sicílii

 • Odkud? Na Sicílii se můžeš vydat z Prahy, Vídně, Bratislavy nebo z Krakova či Norimberku
 • S kým? Nejvýhodnější spojení nabízí letecké společnosti Ryanair a Wizz Air. Na těchto linkách máš zdarma k dispozici 1 kus příručního zavazadla a vybíráš si standardní sedadlo. Pokud pro své osobní věci potřebuješ více prostoru, doporučujeme letět se společností Austrian Airlines, která je sice o něco dražší, ale nabízí 2 kusy příručních zavazadel s vyšším váhovým limitem.
 • Kdy? Ostrov má typické středomořské podnebí a klima s horkými léty a mírnými, krátkými zimami. Vhodný čas na návštěvu Sicílie je prakticky po celý rok. Za hlavní sezónu se ale považuje období od května do října, kdy jsou léta suchá a horká, téměř bez deště. Nejteplejším místem je jižní pobřeží, kde může teplota v letních měsících dosahovat až 40 °C. Teplota vody bývá často vyšší než teplota vzduchu, proto si svoji dovolenou opravdu užiješ.
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky a 1 nebo 2 kusy příručních zavazadel (v závislosti na letecké společnosti).

Akční letenky na Sicílii

Příjezd na Sicílii

Nejpohodlnější způsob, jak se na ostrov dostat, je letadlem. Můžeš využít leteckého spojení z Prahy, Vídně, Bratislavy, Krakova či Norimberku do letovisek Katánie, Palermo nebo Trapani. Lety provozují společnosti Ryanair a Wizz Air. Italská pevnina má se Sicílií rovněž vlakové spojení s hlavními přestupními uzly jako Milán, Řím a Neapol. Také je možné se na ostrov dostat trajektem z italské pevniny Villa San Giovani do města Messina.

Sicílie

Sicílie a ubytování: Trapani, Katánie a další města za super ceny

Ostrov Sicílie je opravdu různorodý, týká se to cen i druhů ubytování. Najdeš zde hotely, penziony, hostely, vily, privátní domy či apartmány.

Prohlédni si ceny a rezervuj hotel přes Pelikána. Tipy na ubytování najdeš v této šikovné mapce:

Sicílie: co dělat, vidět a zažít na ostrově? Zde jsou naše tipy

Katánie a její romantické uličky

Katánie je druhým největším městem Sicílie a určitě má návštěvníkům co nabídnout v podobě živého historického centra s pěknými barokními památkami, různorodými trhy, úzkými uličkami přeplněných restauracemi a bary. Hned na začátku tě uchvátí náměstí Piazza del Duomo s dómem Duomo di Sant’Agata, s fontánou Dell’Elefante se slonem vytvořeným z černé lávy, Římské divadlo a také mnoho dalších pamětihodností a muzeí. Určitě nevynechej ani dlouhé písečné pláže, které jsou jen skok jižně od centra Sicílie. Na pobřeží lemovaném plážemi jsou i soukromé pláže, které ti nabídnou lehátka, slunečníky a zaručí čistou pláž. Večer se můžeš projít uličkami v centru města a nechat se unášet atmosférou Katánie při popíjení sicilského vína.

Catania Sicílie

Starodávná města Syrakusy a Ortigia

Tato světoznámá města nacházející se jižně od Katánie tě vtáhnou do dob, kdy Sicílii kolonizovali Římané i Řekové, a ukáží ti kus historie. Antické Syrakusy ti dokonale představí památky koncentrované na pevnině v Parco Archeologico della Neapolis. Při procházce parkem se zastav u tzv. Dionýsova ucha, uměle vytvořené jeskyně a také jeskyně Grotta dei Cordari. Cestou parkem můžeš obdivovat řecké divadlo a římský amfiteátr. Procházka Syrakus tě povede přes most až na malý ostrůvek Ortigia, který je přeplněný velkolepými památkami s více než 2500letou historií. Den zakončíš večeří v tichých uličkách s výhledem na moře a užiješ si romantický nádech magického města.

Sicílie města

Středověké městečko Taormina

Prožij den v ohromujícím městečku Taormina, kam se dostaneš autobusem z nádraží Taormina – Giardini. Taormina tě dostane svým historickým centrem s nádhernými uličkami, římským divadlem ukrytým v zahradách Giardino Pubblico a také výhledem na snadno dostupné ostrůvky Isola Bella s plážemi, na které se dostaneš lanovkou z Funivia Mazzaro. Výhled na moře si užiješ v jedné z několika restaurací, které jsou na náměstí Piazza del Duomo. Vychutnej si tradiční speciality Sicílie, přičemž romantickou atmosféru ti dotvoří stále činná sopka Etna v pozadí.

Taormina
Taormina

Relax na plážích ve městě Giardini Naxos a město Messina

Giardnini Naxos, městečko hned u Taorminy je jedním z nejvyhledávanějších středisek na ostrově. Oblíbíš si ho kvůli jeho klidné lokalitě, dlouhé písečné pláži a nádhernému výhledu na Etnu. Centrum městečka je plné barů, restaurací a pizzerií, které jsou mnohem levnější než centrum Taorminy. Proto doporučujeme ubytování v této lokalitě. Na vlakovém nádraží Giardini můžeš nasednout na vlak, který tě odveze po pobřeží plném pláží až do přístavního města Messina. Moderní vzhled tohoto města má za důsledek zemětřesení v roce 1908. Nevynechej památky jako Fontana di Orione, kostel Annuziata dei Catalani či muzeum Regionale.

Pláže Sicílie

Západ slunce v Cefalú

Každý kousek impozantního městečka Cefalú si rozhodně zamiluješ. Ať už díky jeho plážím s čistou a tyrkysovou vodou, nebo jeho atmosféře ukrytou ve starých uličkách, které tě dostanou až k jedné z nejkrásnějších katedrál tyčících se nad městem. Pokud máš energii, vydej se na vrchol La Rocca a Saline di Saraceni.

Pláže v Cefalu

Prozkoumej historické město Palermo

Hlavní a největší město Sicílie tě postupně okouzlí svými pamětihodnostmi. V letech 1860-70 bylo symbolem sicilské mafie, ale dnes se pyšní atmosférou ovlivněnou střídáním národů, které Sicílii v historii obývaly. Palermo je staré více než 2 700 let, což dokazuje úžasnou kulturou a architekturou, které tě doslova pohltí. Na prozkoumání Palerma si určitě vyhraď minimálně dva dny, protože památek je tady opravdu hodně.

Ráno začni šálkem kvalitní kávy a tradičních zákusků, pak se vyprav na trh La Vuccaria nebo Ballaró. Později objevuj nejvýznamnější památky Palerma – barokní stavby, slavnou katedrálu, divadlo Massimo, fontány. Palermo je známé díky streetfoodu, ve němž dominuje hlavně seafood. Chutné jídlo v krásných uličkách lemovaných starodávnými budovami a temperament Sicilců tě natolik dostanou, že z Palerma nebudeš chtít odejít. Nakonec si vychutnej panorama celého města z kostela Santa Caterina, který ti ukáže úplně jiný pohled na Palermo.

Palermo katedrála

Sicílie láká zejména v létě, ale doporučujeme ji i na jaře či podzim

Sicílie leží v subtropickém pásmu. Má typicky středomořské podnebí s horkými léty a mírnými, krátkými zimami, kdy prší jen výjimečně. Průměrná roční teplota vzduchu je 17 stupňů. Zajímavostí je, že v hlavní sezóně je teplota vody často vyšší než teplota vzduchu.

Pro návštěvu tohoto krásného ostrova je určitě vhodné jaro, tedy zejména měsíce jako květen či červen a doporučujeme rovněž září a říjen. Méně turistů, výhodnější ceny, stále velmi dobré počasí i teplota vody.

Doprava po ostrově

Pro dopravu po Sicílii si můžeš zvolit dvě možnosti, a to pronájem auta nebo cestování vlaky a autobusy. Pokud chceš poznávat pobřeží a vnitrozemí Sicílie, pronájem auta je ideální volbou, kterou doporučujeme vyřešit online ještě před odletem. Budeš tak mít k dispozici větší výběr aut a lepší ceny.

Ve většině autopůjčoven je vyžadována záloha, proto je nutná kreditní karta. Rovněž je třeba zkontrolovat, jaké pojištění je zahrnuto v ceně. Aby ses vyhnul zbytečným nepříjemnostem, vyplatí se auto si připojistit. Auto však doporučujeme půjčit opravdu těm nejzkušenějším řidičům, protože zde pro jízdu platí někdy jiné předpisy a často to může být velmi stresující. Sicilané mají v oblibě troubení, rychlou jízdu, rádi si vytvoří z jednoho jízdního pruhu další tři a značky do značné míry ignorují. Stejně tak mohou nastat komplikace s parkováním ve městech, kde jsou často parkovací místa přeplněná a placená.

Pronájem auta na Sicílii

Výše uvedenému se dá vyhnout, když si zvolíte železniční a autobusovou dopravu.

Železniční doprava:

 • Většinu tratí železniční dopravy zprostředkovává společnost Ferrovie dello Stato (trenitalia.com). Tato forma dopravy je poměrně levná, spolehlivá, pohodlná a dostatečně rychlá. Východ a sever ostrova má nejlepší propojení, takže poznávání tohoto území je jednoduché a pohodlné. Lístek na vlak se dá koupit buď přímo na stanici v automatech, které jsou na každé stanici, nebo online. Lístek si před nástupem do vlaku nezapomeň na stanici označit. Také si dej ři nákupu lístku pozor na rozlišení levnějších Regional vlaků a dražších IC vlaků.

Autobusová doprava:

 • Autobusové linky jsou nejrychlejším veřejným způsobem dopravy na Sicílii. Existuje mnoho meziměstských společností, které spojují velká sicilská města s vnitrozemím a pobřežím. Doporučuji levnou společnost SAIS (saistrasporti.it), která tě spolehlivě odveze například z Palerma do Katánie s tím, že cesta trvá jen asi 3 hodiny. Dopravu dále zajišťují společnosti AST (aziendasicilianatransportit.it), Interbus S. p. A., Etna Transporti (etnatrasporti.it) apod. Lístky si vždy zakoupíš buď online, nebo na stanicích v dopravních kancelářích.
 • Větší města mají skvělou síť městských autobusů. Lístky si zakoupíš v malých obchodech, nebo stáncích, které jsou označeny logem dané společnosti. Ceny za dopravu jsou ve městech odlišné. Autobusové zastávky jsou na každém kroku a řádně označeny.
 • V Palermu zajišťuje dopravu společnost AMAT a lístek platí i na tramvaje.
 • V Katánii tě přepraví společnost AMT. K dispozici je rovněž metro. Také je možné se dopravit přímo z letiště v Katánii do centra autobusem označeným jako ALIBUS. Lístek koupíš přímo u řidiče.

Co na Sicílii ochutnat?

V rámci italské kuchyně je tradiční sicilská známá již od středověku a velmi tě svou rozmanitostí překvapí. Obecně je pikantnější, lehčí a zdravější než kuchyně jiných regionů Itálie. Sicílie nabízí pestřejší výběr stravovacích zařízení jako jsou trattoria, ristorante, rosticcerie a také bary, v nichž většinou najdeš kromě nápojů i malé lehké pokrmy.

Ostrov je znám svou dlouhou tradicí pouličního občerstvení, hlavně v Palermu a Katánii. Pouliční trhy, skryté v úzkých uličkách ti tak nabídnou různou paletu chutí a určitě si najdeš to své. Ostrov je proslulý svou zemědělskou činností. Vyrábí se zde kvalitní víno, sýry, olivový olej, který patří mezi nejkvalitnější, pěstují se zde pomeranče a rajčata.

Tradiční sicilské dezerty jsou velmi oblíbené a jsou sladké a krémové. Nejznámější dezert je určitě cannole, což jsou trubičky z těsta plněné ricottou a ovocem. Oblíbená je také zmrzlina, kterou tradičně podávají ve sladkém pečivu. Typický pokrm jsou na Sicílii malé smažené kuličky nazývané arancini, jsou plněné rýží, ke které jsou přidávány různé ingredience. Sicílie je známá i svými pekárnami, které jsou plné různého sladkého a slaného pečiva, určitě ho nevynechejte.

Sicilci jsou milovníky kávy, na kterou nedají dopustit. Proto kdekoliv si ji objednáte, budete nadmíru spokojeni. Apelují na pravou terminologii káv, a tedy při objednání tradičního espressa dostanete 25ml kávu, což je u nás ekvivalent k ristrettu. Větší espresso tzv. grande má už 35 ml. Italové po celý den pijí malé espresso, cappuccino si dávají jen na snídani.

Co se týče cen, tak obecně platí, že obsahuje i spropitné a servisní poplatek. Ten se pohybuje kolem 1-3 € (cca 26 – 78 Kč). Ceny za potraviny v obchodech jsou podobné jako u nás.

Sicílie

3 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Poistenie ISTOTA a jeho výhody

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

pojištění istota

Do třetice zde máme ještě jeden zajímavý tip a v podstatě novinku. Představ si, že si u nás koupíš akční letenku, která tě vyjde do 2 500 Kč. Přijde den D, dlouho očekávaná cesta, ale tvou radost nakonec zmírní tříhodinové zpoždění letu. Možná ti tato nepříjemná událost nepřekazí žádné plány, ale ruku na srdce, stejně by tě určitě potěšila nějaká útěcha. Co řekneš například na kompenzaci v hodnotě 5 000 Kč? Není to překlep. Není to žádné spekulantství. Žádná finanční fata morgána. Jedná se o novinku, kterou máš na dosah ruky díky čerstvé spolupráci Pelikan.cz se společností Koala.

Pojištění proti zpoždění letadla

Všechny tři typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Sicílii? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Článek pro Pelipecky napsala Eva Blahutová
Fotografie: Archiv Evy Blahutové

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru