Connect with us
Eva Air

Asie

Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE)

Letěli jsme přímým letem EVA AIR z Vídně do Bangkoku. Tyto 3 věci nás ohromily (RECENZE)

Výborné jídlo, spousta zavazadel, komfortní sezení. Tak bych mohl ve zkratce charakterizovat ekonomickou třídu aerolinek EVA AIR. Koncem listopadu 2022 jsem měl možnost využít tuto linku na trase Vídeň – Bangkok a musím říci, že z několika věcí jsem byl velmi mile překvapen. Recenzi EVA AIR jsem totiž psal už v roce 2019, nicméně tchajwanské aerolinky během pandemie spoustu věcí krásně vyšperkovaly. Jak tedy vypadá desetihodinový let z Vídně do metropole Bangkok? Moje postřehy, fotografie a kompletní recenzi letenky najdeš níže.

Reklama

Check-in vyřídíš komfortně i přes smartphone

Sehnat levné letenky do Thajska je tuto sezónu tvrdší oříšek. Jestli ale objednáváš letenky EVA AIR v předstihu, případně se spokojíš i s termíny mimo hlavní sezónu, máš velkou šanci, že cena bude příznivá.

Letenky EVA AIR do Thajska

Letenky už tedy máš a tvůj den odletu do Asie se nezadržitelně blíží. U mě osobně vrcholí cestovatelská horečka dnem, kdy letecká společnost otevře možnost online check-inu (2 dny před odletem). Takže tak jako u ostatních aerolinek, i u EVA AIR jsem vyřídil všechny předodletové náležitosti v předstihu a z pohodlí domova.

Eva Air

Musím také říci, že tyto aerolinky mají chytrou mobilní appku, kde pár kliknutími nastavíš preferované sedadlo či speciální menu. Stačí ti tvé krásné jméno a kód rezervace. Appka EVA AIR je přehledná a funguje rovněž v offline režimu.

Svou objednávku si samozřejmě můžeš prohlédnout i předtím, než se otevře check-in (2 dny před odletem) a můžeš v ní například zakoupit či vybrat lepší sezení, objednat si preferované jídlo nebo sledovat aktuality, které mohou ovlivnit i tvůj let. EVA AIR je sice tchajwanská firma, v appce však vše vyřídíš pohodlně v angličtině.

Eva Air

Když máš hotový check-in, na letišti máš o starost méně. Už jen předat podpalubní zavazadla (2×23 kg) na přepážce a šup šup do bezcelní zóny.

Dreamliner patří mezi to nejmodernější v oblacích

Když jsem s EVA AIR letěl do Thajska naposledy, linku obsluhoval krásný Boeing 777. Dnes na této trase létá ještě úžasnější a modernější Boeing 787-10 Dreamliner.

Eva Air

Letecká společnost nakonfigurovala své Boeingy 787-10 Dreamliner pro přepravu 304 cestujících – z toho 26 pasažérů cestuje v Royal Laurel (byznys) třídě a 278 v ekonomické třídě. Ekonomická třída EVA AIR funguje na letu z Vídně do Bangkoku v konfiguraci sedadel 3-3-3.

Eva Air

Já jsem měl cestou do Bangkoku možnost vyzkoušet obě třídy a recenzi byznys letenek najdeš zde.

Na aktuálních letadlech EVA AIR z Vídně do Bangkoku si obzvlášť cením, že sedadla v ekonomické třídě jsou ergonomicky navržena a mají vylepšené 12palcové HD dotykové obrazovky.

Eva Air

Dreamlinery se mohou rovněž pochlubit tiššími kabinami a čistším vzduchem (s vyšší koncentrací kyslíku, díky čemuž se budeš cítit méně unaven).

Eva Air

Kabina působí mimořádně elegantně

Kabina letadla působí velmi elegantně bez ohledu na to, zda letíš v byznys nebo v ekonomické třídě. Tento fakt jsem ocenil zejména v noci, kdy se SKY interiér letadla Boeing 787 Dreamliner efektně rozsvítil.

Eva Air

Hned po příchodu na místo tě čeká pohodlný polštář, bačkůrky, přikrývka, kvalitní sluchátka a dostatek prostoru pro nohy.

Oceňuji i možnost sklopit sedadla do polohy, v níž je možné si několik hodin komfortně pospat (mám to vyzkoušené, ale nebudu tvrdit, že to v ekonomické třídě zvládne každý – vyšší pasažéři mohou mít problém).

Potěšil mě komfortní polštářek vyrobený z bavlny a ne z jednorázové syntetiky – jak to bývá zvykem u jiných aerolinek. Řekneš si, že je to hloupost a maličkost? Tento prvek však oceníš zejména na dlouhých letech, jako je ten do Bangkoku.

Eva Air

Místa pro nohy je dostatek, opěrku má každý cestující zvlášť a sedadla jsou ve standardní výšce. Přikrývka je super a od posádky jsem zjistil, že nevytváří nepříjemnou statickou elektřinu. To je milé zjištění, že?

  • TIP REDAKCE: Pokud chceš mít před cestou jistotou dobrého sedadla, doporučuji ti prohlédnout si letadlo EVA AIR prostřednictvím stránky SeatGuru.
Eva Air

Jídlo jako jeden z nejlepších benefitů

Jídla v ekonomické třídě EVA AIR jsou nutričně vyvážená a kladou důraz na zdravý životní styl. V nabídce jídel tak často uvidíš ryby, mořské plody či kuřecí maso. Na své si přijdou i vegetariáni nebo vegani. Jako přílohu si můžeš vybrat skleněné nudle, rýži či brambory. Samozřejmostí je pak salát, čerstvé pečivo, nějaký ten asijský dezert a talířek s čerstvým ovocem.

Eva Air
Eva Air

Na snídani potěší vaječná omeleta se sýrem a bramborami nebo tradiční vepřové congee. K tomu odtučněný jogurt, miska krájených melounů/čerstvého ovoce a teplý croissant. Samozřejmostí je, že pokud máš chuť na další jídlo, můžeš si během letu říci o snack nebo jakýkoli nápoj – bezplatně.

Eva Air

Jídlo v EVA AIR považuji asi za to nejlepší, s čím se na palubě setkáš. Nedivím se, že aerolinky každý rok obhájí 5hvězdičkové hodnocení za své produkty a služby na palubě. Vyhrávají v mnoha kategoriích, jako je čistota kabiny a sedadel, jídlo a nápoje, zábava a pozornost věnovaná bezpečnosti kabiny.

Nabídka zábavy je lepší než naposledy

Když jsem s EVA AIR letěl naposledy, byl jsem trochu zklamaný z nabídky multimediální zábavy. Většina filmů byla tehdy asijské produkce (což samozřejmě nemusí být nevýhoda pro každého), ale mně osobně chyběla větší rozmanitost a více Hollywoodu. To už ovšem po pandemii neplatí.

EVA AIR mají nově zajímavější nabídku multimediální zábavy a zahrnuli i nejnovější hollywoodské trháky. Ještě stále se však nemohu zbavit pocitu, že nabídka je spíše šitá na míru asijským cestujícím.

Eva Air

Fajn pomůckou je, že 12palcové HD obrazovky v ekonomické třídě nabízí také možnost nabíjení zařízení přes USB.

Další plusový bod musím dát za sluchátka. Nemám teď na mysli ty z byznys třídy, které jsou naprosto špičkové a EVA AIR je nadále vyvíjí. Myslím ty obyčejné špunty, které si zapojíš do obrazovky. Považuji to za malý zázrak, neboť kvalita zvuku byla velmi dobrá a stejně tak i redukce okolního hluku. Nestává se mi často, že s takovými sluchátky v letadle usnu. Tady se mi to podařilo hned několikrát. Je to pro mě znak, že svým provedením netlačí a zároveň dokážou redukovat například zvuk motorů letadla. Elektronicky stmívatelné okno je také parádní vychytávkou, kterou jistě oceníš.

Eva Air
Eva Air

Internet na palubě je za peníze

Některé aerolinky nabízí internetové připojení prostřednictvím Wi-Fi bezplatně, ale spočítali bychom je na prstech jedné ruky. V EVA AIR máš internet dostupný od 4,95 USD (cca 110 Kč). S ním ale vyřídíš jen to nejnutnější, protože je to přibližně 30 MB dat. Pro lepší internet si můžeš zakoupit dražší balíčky, které se pohybují v desítkách amerických dolarů.

Eva Air
Eva Air

Proč jsem si na cestě do Thajska vybral EVA AIR?

EVA AIR je pětihvězdičková tchajwanská letecká společnost. Značka EVA AIR je mezi českými cestovateli dobře známá, aerolinky létají do Vídně již více než 20 let. Kdysi na lince létal Boeing 777, dnes tuto exkluzivní trasu obsluhuje supermoderní Boeing 787 Dreamliner se dvěma komfortními třídami na palubě. EVA AIR létají z Vídně každý den, přičemž 4 linky týdně letí do Bangkoku (a následně do Tchaj-peje) + 3 linky týdně letí ze Schwechatu přímo na Tchaj-wan.

Eva Air

Díky EVA AIR začali Češi létat do Thajska, Myanmaru, na Tchaj-wan, do Indonésie a jiných exotických destinací velmi komfortně – poměr ceny a kvality je u těchto aerolinek jeden z nejlepších ze všech leteckých společností. Spousta českých cestovatelů tvrdí, že si na EVA AIR zvykli a při cestách do Asie by aerolinku určitě neměnili. Našinci oceňují rovněž profesionalitu palubního personálu, který skutečně patří mezi světovou špičku.

Eva Air

EVA AIR nabízí výhodné letenky a pohodlný tranzit přes Bangkok nebo Tchaj-pej do nejoblíbenějších asijských destinací českých cestovatelů. Z Vídně se dostaneš do Bangkoku či Tchaj-peje bez přestupu. Nejvíce populární navazující lety jsou pak: Bali, Manila, Da Nang či Brisbane.

Eva Air

Když se podíváme se na SKYTRAX hodnocení, tchajwanské aerolinky se opět umístily v TOP 20.

Zajímavost: Vídeň byla v 90. letech minulého století první dálkovou destinací EVA AIR a prvním evropským spojením. Díky tomu se EVA AIR stala na 30 let důležitým partnerem vídeňského letiště. Během krize COVID-19 uskutečnil dopravce četné nákladní lety do Vídně a mimo jiné do Rakouska přepravil důležité dodávky s naléhavě potřebnou lékařskou pomocí.

Eva Air

Titul „nejbezpečnější aerolinka“ sice může znít zvláštně, ale světoví bezpečnostní analytici našli způsob, jak vyhodnocovat bezpečnost konkrétní letecké společnosti. EVA AIR za svou existenci neztratila žádné letadlo a neměla smrtelnou nehodu. Tchajwanské aerolinky už léta patří mezi dvacítku nejbezpečnějších aerolinií na světě.

Eva Air

Zajímavost: EVA AIR přinesly Premium Economy jako první

EVA AIR byla jednou z prvních společností, která přestala nabízet první třídu a místo ní představila Premium Economy (dříve Elite Class). Ta je hybridem klasické ekonomické třídy a byznys třídy. EVA AIR nabízí Premium Economy již od roku 1992, jedná se o velmi populární komfortní třídu, která je dostupná i na mnoha linkách. Vídeň už mezi ně bohužel nepatří, ale já jsem to v roce 2019 stihl a musím říct, že to byl také jeden z nejlepších zážitků na cestě do Asie.

Za malý příplatek si odpočineš v luxusním křesle, letušky ti na palubě servírují úžasná jídla, na sedadle tě bude čekat exkluzivní komfortní balíček a kvalitní přikrývka. Premium Economy třída má i vlastní check-in a přednostní nástup do letadla.

Eva Air

Plusy a mínusy letenek v ekonomické třídě EVA AIR

+ rychlé přímé lety do Bangkoku, večer nasedneš a druhý den si bez dalších přestupů užíváš Thajsko (kromě Austrian Airlines tuto možnost z Vídně nenabízí nikdo jiný)

+ výborný catering již v ekonomické třídě, večeře a snídaně jsou na úrovni dobrého 4hvězdičkového hotelu

+ podpalubní zavazadlo už dnes na dálkových letech není samozřejmostí, proto 2 kusy 23kg zavazadel, tedy spolu 46kg zavazadlo zní jako VELMI dobrý deal (osobně jsem cestoval do Thajska s jedním zavazadlem, cestou zpět jsem si koupil další a do něj sbalil dárky pro blízké)

+ sezení v ekonomické třídě je o něco lepší než je běžný standard na dálkových letech, sedadlo lze efektně sklopit a nohy dostatečně natáhnout – nekomfort mohou mít jedině vyšší cestující, kterým doporučuji sedadla vpředu

+ kvalitní sluchátka již v ekonomické třídě

škoda, že na této lince již není prémiová ekonomická třída, mnohé dálkové linky EVA AIR z Ameriky či Evropy do Asie ji mají

i když multimediální zábavní systém již obsahuje množství hollywoodských trháků, je orientován spíše na asijskou tvorbu a tamní cestující

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.2/5 - (121 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru