Connect with us

Cestopisy

7 nejoblíbenějších světových muzeí

Pokud už jste někdy měli možnost se natáhnout pod plejtváka obrovského v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku nebo se tlačit v davu pro jeden letmý pohled na Monu Lisu v pařížském Louvru, pak určitě chápete, proč lidé tak hrozně milují muzea. My je milujeme taky. Sice většinou jen když venku prší a my se chceme někam schovat, ale milujeme! Tak přinášíme seznam 7 nejoblíbenějších muzeí z celého světa, která stojí za návštěvu i za krásného počasí.

Reklama

1. Tate Modern, Londýn

Tato galerie moderního umění se nachází v budově bývalé elektrárny Bankside, která ukončila svůj provoz v roce 1981. Kromě rozsáhlé kolekce umění 20. století je k dispozici i turbínová hala, kde se nachází generátor původní elektrárny a kde se konají i speciální výstavy. Jednu takovou tam měl i Anish Kapoor, který má na svědomí slavnou Cloud Gate (takzvanou fazoli) v chicagském Millennium Parku.

Andy Warhol Art s Marylin Monroe.

Zdroj: Kristina Kostova | Dreamstime.com

2. American Museum of Natural History, New York

Americké přírodovědné muzeum na Manhattanu je jedno z našich nejoblíbenějších. A nejen kvůli filmu Noc v muzeu s Benem Stillerem! Jedná se o jedno z největších muzeí na světě, protože sestává z až 25 propojených budov a najdete tam přes 32 miliónů exemplářů. Jen se položte pod toho monstrózního plejtváka obrovského a uvidíte, jaká je to paráda.

Přírodovědné muzeum v New Yorku.

Zdroj: Kmiragaya | Dreamstime.com 

3. Shanghai Science & Technology Museum

Muzeum otevřené v roce 2001 má ve svém repertoáru 14 výstavních sálů a IMAX kina, která uskuteční nejméně 10 000 promítání ročně. Mezi stálé expozice patří například Válka robotů, Svět zvířat nebo výstava zaměřená pouze na pavouky či vesmír.

Šanghajské muzeum vědy a technologií.

4. Čínské národní muzeum, Peking

Jedna z nejvýznamnějších památek celé země, která je na první pohled skrytá kvůli mauzolea Mao Ce-tunga, je uvnitř stejně velkolepá jako zvenčí. Pokud chcete poznat čínské dějiny a přiblížit se tak mentalitě domácích, neváhejte a vstupte. Zadarmo. Pro Číňany je dokonce nepsanou povinností jej aspoň jednou v životě navštívit, a to zejména expozici Starověká Čína, kde je k nahlédnutí více než 2500 exponátů z období paleolitu.

Rozkvetlé zahrady Čínského národního muzea.

5. Metropolitan Museum of Art, New York

Rembrandt, Cézanne, Renoir – ti všichni vás se svými dechberoucími kousky budou čekat v MET, neboli v Metropolitním muzeu umění na světoznámé Fifth Avenue, u východního okraje Central Parku. Bylo založeno v roce 1870 a zastřešuje všechny druhy výtvarného umění. Kdysi býval vstup volný, ale finanční krize cenu vyhoupla až na 25 dolarů.

Metropolitan Museum of Art v New Yorku.

Zdroj: Breakers | Dreamstime.com

6. British Museum, Londýn

V Londýně se s uměním roztrhl pytel. Naznačuje to i počet oficiálně registrovaných muzeí, který v roce 2016 dosáhl hodnoty 250. Vypíchnout British Museum z roku 1753 v Camdenu by ovšem byl hřích. Je to totiž jedno z nejvýznamnějších muzeí historie a kultury vůbec. A i kdybyste nedokázali ocenit sochy antického Řecka či egyptské mumie z doby 10 000 let před naším letopočtem, určitě vás aspoň nadchne architektura muzea nebo místní restaurace s vynikajícími dezerty.

Interiér British Museum.

Zdroj: Adina Nani | Dreamstime.com

7. National Museum of Scotland

Na sedmi patrech Skotského národního muzea v srdci Edinburgu najdete exponáty popisující vývoj celého lidstva. Dostane se vám pod kůži svou historickou, přírodní, uměleckou i technologickou částí. Nás na tom asi nejvíc bavilo to, že je hodně interaktivní a family-friendly. Nejen děti si tam tak mohou zkusit archeologické práce nebo tvorbu elektřiny, či se dozvědět o prvním úspěšně naklonovaném savci – ovečce Dolly.

Naklonovaná ovce Dolly ve Skotském národním muzeu.

Zdroj: Jeff Whyte | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru