Connect with us
Očkování

Evropa

Cestování v roce 2021: vše může změnit digitální očkovací průkaz

Cestování v roce 2021: vše může změnit digitální očkovací průkaz

Očkování před cestou do některých zemí je už nějaký čas povinné. Například pokud cestujete do určitých zemí Afriky, Jižní Ameriky či vzdálených koutů Asie – vyžadují od vás potvrzení o očkování na žlutou zimnici, případně na jiná onemocnění. Podobně to bude i s koronavirem.

Reklama

Je vysoce pravděpodobné, že brzy spatří světlo světa nová mobilní aplikace, která bude obsahovat informace o tom, zda jste překonali COVID-19, zda máte platný negativní test nebo zda jste se již nechali očkovat.

Novinka může výrazně usnadnit cestování po světě, návštěvu sportovních či kulturních akcí a postupný „návrat do normálu“.

Digitální očkovací pas, který potvrdí, že je člověk očkován proti koronaviru, by v budoucnu mohl sloužit jako propustka do zahraničí i na množství hromadných akcí.

Spojují síly, aby vytvořili appku

Jedním z hlavních iniciátorů digitálního zdravotního osvědčení je ženevská nezisková organizace The Common Project. Iniciativa pod názvem Common Trust Network sdružuje mimo jiné aerolinky jako je Lufthansa, Swiss Airlines, Virgin Atlantic či Cathay Pacific. Právě letečtí dopravci mají největší zájem o to, aby se cestovní ruch obnovil.

Výsledkem této spolupráce má být mobilní aplikace, do které by si cestující mohli stáhnout potvrzení o testu na koronavirus, ale i průkaz o očkování či jiné digitální dokumenty. Appka by rovněž sloužila jako propustka na hranicích států a letištích.

Akční letenky od Pelikána

Nemáš očkování? Zřejmě se nevyhneš testům a omezením

Evropská unie zvažuje zavedení elektronických očkovacích průkazů a tím pádem i omezení pohybu lidí, kteří se nedají proti COVID-19 očkovat.

Součástí těchto průkazů by měl být QR kód, který budou moci zkontrolovat policisté všech členských států. Očkovací průkaz bude zaznamenávat, zda jste byli očkováni proti COVID-19 nebo jste COVID-19 už překonali.

Realizace očkovacích průkazů je zatím v rovině úvah a jednání v Bruselu, ale i na půdě Světové zdravotnické organizace (WHO). Je však velmi pravděpodobné, že zejména ty země, které jsou v digitálním rozvoji napřed, mohou tyto průkazy začít uvádět do praxe již po prvních očkováních.

Evropská komise již téměř dva roky zvažuje zavedení jednotného očkovacího průkazu v rámci celé unie. Vypadá to tak, že právě COVID-19 bude pro Brusel záminkou k zavedení očkovacích průkazů do praxe.

Co se týká České republiky, tak Ministerstvo zdravotnictví se ještě na konci roku odkazovalo na svoji Strategii očkování proti COVID-19, kde se prozatím o očkovacím průkazu nezmiňuje.

Podle Romana Chlíbka, šéfa České vakcinologické společnosti, je nutné situaci vyřešit co nejrychleji. Pokud nedojde k celoevropské shodě, ČR bude muset přistoupit k vytvoření vlastního českého potvrzení, jímž by se očkovaní mohli v budoucnu prokazovat třeba na hranicích.

Rovněž podotkl, že v současné době dostávají očkovaní pouze kartičku, která shrnuje údaje o tom, kdy dostali první dávku, a kdy je čeká dávka druhá. Myslí si, že by bylo vhodné, aby již u druhé dávky dostal očkovaný nějaký druh potvrzení.

Očkování proti COVID-19 – jak dlouho před cestou se nechat očkovat?

Dosud platilo, že na očkování by měl člověk myslet co nejdříve, přibližně 2 měsíce před odletem. Jsou takové očkovací látky (toto platí i u COVID-19), které se podávají ve vícero dávkách s určitým časovým odstupem. V některých případech je třeba se dát očkovat více než týden před příjezdem do cizí země.

Kde a kdy se dát očkovat?

Informace ohledně očkování lze nalézt na oficiální stránce Státního zdravotního ústavu.

V České republice se stejně jako v ostatních členských zemích EU s očkováním proti COVID-19 začalo 27. 12. 2020. Ve vakcinační strategii jsou stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. Jedná se zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky. Od 1. února by měla být umožněna registrace pro zbytek populace.

Nezapomeň na to, že neexistuje riziková cesta, pouze rizikový cestovatel.

Zdroj: hnonline.sk, novinky.cz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru