Connect with us
Notre Dame

Novinky

V katedrále Notre Dame objevili vzácný zapečetěný sarkofág. Nyní se ho chystají otevřít

V katedrále Notre Dame objevili vzácný zapečetěný sarkofág. Nyní se ho chystají otevřít

V katedrále Notre Dame v Paříži se chystají otevřít zapečetěný sarkofág. Přibližně před měsícem jej pod kamennou podlahou objevili francouzští archeologové.

Reklama

Sarkofág je podle vědců ve velmi dobré kondici bez strukturálního poškození, našli na něm jen pár drobných puklin. Objevili ho společně s jinými hrobkami a předměty asi 20 metrů pod zemí během restaurátorských prací. Hrobky pravděpodobně pochází ze 14. století. Archeologové věří, že sarkofág ve tvaru člověka vyrobený z olova patřil vysokopostavenému církevnímu představiteli.

Pomocí endoskopické kamery, kterou prostrčili přes jednu z trhlin, už vědci do hrobky nahlédli. Zaznamenali zbytky látek a organickou hmotu, jako jsou vlasy a rostliny, společně s objekty, které ještě nebyly identifikovány. „To, že jsou tyto rostliny stále tam, naznačuje, že obsah byl velmi dobře zachován,“ uvádí Christophe Besnier z Francouzského národního archeologického institutu (INRAP).

Sarkofág bude brzy odeslán do Institutu soudního lékařství v Toulouse, kde by se mohla použít technologie uhlíkového datování, aby se dozvěděli více o osobě a předmětech uvnitř. Pokud by šlo o sarkofág ze středověku, byl by neskutečně vzácný.

Kromě hrobek, soch, plastik a středověkého keramického nábytku tým během výkopových prací odkryl i malované fragmenty původní zástěny. Byla postavena přibližně v roce 1230 a zničena v 18. století. Zástěna byla zdobená příčka, která během mše oddělovala sbor od duchovenstva.

Restaurátorské práce pokračují a podle prezidenta Emmanuela Macrona se očekává, že katedrála Notre Dame bude veřejnosti zpřístupněna na jaře 2024, právě v době olympijských her v Paříži. I když je muzeum zavřeno, lidé mohou stále navštívit náměstí Notre Dame s výhledem na kryptu a vchod do katedrály.

Akční letenky do Paříže

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru