Connect with us
Notre Dame

Novinky

Rekonstrukce Notre Damu bude hotová v roce 2024. Dnes jsou to dva roky od nešťastného požáru

Rekonstrukce Notre Damu bude hotová v roce 2024. Dnes jsou to dva roky od nešťastného požáru

Katedrála Notre Dame v Paříži bude vypadat přesně tak, jak před devastujícím požárem. Ten se odehrál přesně před dvěma lety, 15. dubna 2019. Plánovanou rekonstrukci, která má přivést katedrálu do původní podoby, potvrdil francouzský prezident Emmanuel Macron. Prezident také potvrdil záměr dokončit opravy do roku 2024, kdy se v Paříži mají konat Olympijské hry. Francouzi při této příležitosti chystají i nový několikamilionový nátěr Eiffelovy věže.

Reklama

Rekonstrukce se výrazně posunula ještě v listopadu loňského roku poté, co odstranili 200 tun poškozeného lešení. Francie si stanovila pětiletý cíl na rekonstrukci katedrály navzdory dočasnému pozastavení prací kvůli pandemii koronaviru. Nejprve se zdálo, že se prezident přiklání k inovativní verzi obnovení historického Notre Damu. Jeho oficiální prohlášení ukončilo nit všech spekulací o moderní stavbě se zahradou na střeše, bazénem či dokonce McDonaldem.

Francouzský ministr kultury ještě v roce 2019 prozradil, že země chce vyčlenit na opravy miliardu eur. Ty by měly zahrnovat odstranění 250 tun roztaveného lešení, které bylo nainstalováno na střeše ještě před požárem. I kvůli takovým zádrhelům samotné rekonstrukční práce začaly až letos. Příčina požáru stále není zcela známa. Na vině mohla být chyba v elektrickém systému, ale i zapálená cigareta, píše DPA International.

Jako první část otevřeli veřejnosti kryptu. Před velkým požárem navštívilo 850letou katedrálu téměř 13 milionů lidí ročně.

Akční letenky do Paříže

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru