Connect with us
Notre Dame

Novinky

Krypta katedrály Notre Dame je první částí, kterou po požáru otevřeli návštěvníkům

Krypta katedrály Notre Dame je první částí, kterou po požáru otevřeli návštěvníkům

Krypta katedrály Notre Dame byla znovu otevřena kvůli výstavě uspořádané na počest spisovatele Victora Huga a architekta Evžena Viollet-Le-Duca a jejich přínosu při vzkříšení katderály v 19. století.

Reklama

Historická krypta je první částí širšího komplexu katedrály, která se otevřela od požáru v dubnu 2019. Krypta nebyla poškozena, na rozdíl od interiéru katedrály a její slavné věže, ohrozil ji však toxický prach a celé místo muselo být dekontaminováno, uvádí Euronews.

„Za účelem dekontaminace krypty jsme museli dekontaminovat i přední část katedrály, což zabralo hodně času, protože jsme proces museli opakovat několikrát. Pokaždé, když jsme si mysleli, že jsme uspěli, jsme ve skutečnosti neuspěli. Takže dekontaminace, pak pandemie, trvalo to dlouho. Tato výstava byla ve skutečnosti připravena už před rokem,“ uvedla hlavní kurátorka výstavy Anne de Moudenard pro AP.

Návštěvníci krypty poznají pozůstatky galskořímských pevností a termálních lázní, aktuální výstava však vypráví o něco modernější příběh. Příběh návratu katedrály ze zapomnění až po současnou obrovskou hodnotu tohoto monumentu.

Na podkladu starých fotek vznikly malby a kresby, které výstavu doprovází. Architekt Viollet-le-Duc vedl rekonstrukci katedrály včetně přestavění středověké věže v letech 1844 – 1864. Victor Hugo svým gotickým románem Chrám Matky Boží v Paříži pomohl získat veřejnost na stranu rekonstrukce historické budovy, která byla opuštěna a rozpadena.

Podle hlavní kurátorky se projekt zrodil velmi rychle po požáru, jako touha vzdát úctu katedrále Notre Dame.

Tento článek si můžete přečíst a uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY. Díky aplikaci budete mít čerstvé a žhavé informace z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru