Connect with us

Cestopisy

Hledáš pravý ráj na zemi? Leť na Fidži! (+bezva letenka v článku)

Může se zdát, že čím vzdálenější od nás nějaká destinace je, tím je pro nás zajímavější i její kultura. No, takový let na souostroví Fidži trvá opravdu hodně dlouho (je jich mimochodem 333), a slovní spojení „jiný svět“ na něj sedí dokonale. Deštný prales, chůze po žhavém uhlí, chýše se slaměnými střechami, hinduistické chrámy, kosti v písečných dunách nebo pláže, které poskytují útočiště před shonem běžných dní, čekají jen na to, aby v tobě pomohli objevit dobrodruha, objevitele, ale i fotografa a turistu hledajícího vnitřní rovnováhu. Že by Fidži bylo skutečným rájem na Zemi? Dost možná ano.

Reklama

1. Milované ostrovy Mamanuca

Výraz „tropický ráj“ se používá velmi často, a i když může znít jako obyčejné klišé, v tomto případě jej jednoduše nelze vynechat. Tato skupina ostrovů je ideálním místem na hledání dokonalosti. Nejen v kontextu toho, co tu uvidíš, ale i celkovou atmosférou. Romantika, pohoda, surfování, parádní letoviska, prostě skvělý odpočinek. I proto není vůbec překvapivé, že ostrovy Mamanuca jsou nejoblíbenější destinací Fidži.

2. Vibrující Suva

Si připravený na další vizuální kýč? Suva se označuje jako srdce Fidži. Svěží zelené hlavní město na kopcovitém ostrově Viti Levu s intenzivní kulturním životem a různorodým obyvatelstvem. Jedná se o největší město jižního Tichomoří a žije tu polovina městské populace země. Centrum města je zajímavé hlavně díky různorodé architektuře. Najdeš tu koloniální budovy, moderní nákupní centra, skvělé restaurace i veselé promenády, které splývají v jednu obchodní čtvrť.

3. Blahodárná Colo-i-Suva

Až budeš mít dost dynamické Suvy, čeká tě blahodárný chládek a klid oázy o velikosti 2,3 km2, deštný prales s vábivou tropickou flórou a kouzelným ptačím zpěvem. Po 6,5 km dlouhé turistické cestě se ti několikrát naskytne pohled na fotografická panoramata. Dotyky přírody budeš mít možnost pocítit i doslova. Voda ze zátoky Waisila Creek po své cestě do řeky Waimanu River totiž vytváří přírodní bazény po celé své délce.

4. Pitoreskní Navala

Navala je vesnice, která vypadá jako namalované zátiší. Je známá svými chýšemi se slaměnými střechami. Není to vůbec jednotným vkusem místních obyvatel. Platí zde pravidlo regulující stavbu domů, podle kterého musí všechny vypadat stejně. Jsou postavené z materiálu, který je dostupný přímo na místě (bambus, kamení, dřevo atd.). Výjimkou jsou jen 3 betonové budovy: škola, katolický kostel a rádiová věž (ve které je umístěný pohotovostní rádiový telefon).

Pozor! Platí se vstupné ve výši 15 USD, které si můžeš zakoupit od turada-ni-koro, místního správce.

5. Sporné Nadi

Znáš ty místa, o kterých po jejich návštěvě nevíš, jestli se ti líbí, ale i tak na ně nemůžeš zapomenout? Nadi je přesně takové. Najdeš ho na ostrově Viti Levu i Suva. Někteří toto místo ani nezařadili do svého itineráře. Jiní sem zase chodí na nákupy do přístavu Denarau Marina. I tak je toto místo známé mezi turisty. Každopádně, v Nadi je něco, co se vyplatí vidět. Podívej se na fotku níže a přečti si další kapitolu.

6. Sakrální skrýše

Sri Siva Subramaniya Swami je hinduistický chrám v Nadi. Jedno z mála míst mimo Indii, které nabízí pohled na dravidianskou architekturu. Jaký pohled! Mimochodem, dřevění bohové sem přicestovali přímo z Indie, stejně tak i umělci, mezi jejichž díla patří i tato barevná a působivá budova.

Hinduistický chrám Mariamma v Suva je obdobný. V červenci a srpnu se stává místem pro nejdůležitější kulturní tradici na Fidži: firewalking, čili chůzi po žhavém uhlí. Celý festival sleduje bohyně, tedy barevná dřevěná socha, aby mohla celému obřadu požehnat.

7. Působivé písečné duny Sigatoka

Jedním z nejpůsobivějších přírodních atrakcí Fidži jsou písečné duny Sigatoka na pobřeží stejnojmenné řeky. Od roku 1989 je toto území národním parkem. Jestli si pod dunami hned představíš ty zlaté ze Sahary, tak na takový obrázek rychle zapomeň. Písek je tu jemný a šedohnědý, z většiny pokrytý keřy nebo jinými rostlinami. Formovaly se miliony let. Protože periferie dun není úplně stabilní, občas se na povrch dostávají lidské kosti nebo prastará keramika. Z tohoto místa pocházejí archeologické vykopávky staré až 2600 let.

8. Nespoutané ostrovy Kadavu

Kousek divoké tváře Fidži. Je dobře známá mezi potápěči, hlavně díky útesu Great Astrolabe Reef. A právem. Kromě neskutečného podmořského světa je kouzelné i to, co uvidíš nad hladinou. Dlouhé písečné pláže, chráněné zátoky, místní druhy papoušků, neuvěřitelné zelené stromy

9. Přitažlivé pláže

Oslnivý písek, dokonalé palmy, neskutečné čistá voda. Ve většině případů ale ostrovy Fidži nedisponují typickými plážemi, jaké najdeš např. na Havaji. Jedná se spíš o laguny s mělkou vodou. Ten pohled a atmosféra ale vynahradí všechno. Většina záběrů z Fidži na pohlednicích pochází z ostrovů Mamanuca nebo Yasawa, které leží nedaleko od hlavního ostrova Viti Levu.

10. Letenky

Skvělou zprávou je, že pro tebe máme letenky na Fidži s Korean Air! Odlet je z Prahy a v ceně je i odbavené zavazadlo do 23 kg. No nevypadá to jako ideální vánoční dárek?

Fidži za 24 490 Kč

???? 23kg zavazadlo ???? listopad – březen ✈ odlet z Prahy

CHCI REZERVOVAT LETENKU

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru