Connect with us

Cestopisy

Sevilla: 10 důvodů, proč ji milujeme

Známe cestovatele, kteří procestovali půlku světa, ale když se mají rozhodnout, kterou zemi navštíví opětovně, je to právě Španělsko. Ne bezdůvodně se tato temperamentní země pravidelně zařazuje mezi TOP 3 nejnavštěvovanější místa na světě. Nejkrásnější na tom je, že Španělsko, to není jen Barcelona a Mallorca. Je to taky překrásná Andalusie, plná takových pokladů jako je Sevilla, Córdoba, Málaga nebo Granada. Dneska se rozněžníme nad první zmíněnou kráskou, která je pro turisty už po desetiletí jako magnet. A nejen proto, že si zde můžete užívat více než 300 slunečních dní v roce!

Reklama

 

1. Nebíčko v papulce

Jaký by to byl článek, abychom se hned na začátku nerozplývali nad jídlem? Rozhodně ne můj. A tak hned zostra, pokud odjedete bez ochutnávky tapas nebo tradičního Sherry vína, nebudeme velcí kamarádi! Andalusie je proslavená těmito lahůdkami a užít si je můžete v nespočtu kavárnách či restauracích. Za jeden z nejoblíbenějších tapas barů se považuje zároveň jeden z nejstarších, a tím je El Rinconcillo v čtvrti Santa Cruz. Jídlo je fantastické a z obsluhy budete mít pocit, že jí na vás opravdu záleží. Nepokořitelná kombinace. Za marinovanými ančovičkami, prvotřídním uzeným tuňákem a již zmiňovaným Sherry vínem můžete zaskočit přímo z prohlídky královského paláce Alcázar, do podniku Las Teresas, který je hned za rohem. Garantujeme vám, že po tom vínku budete mít hned lehčí krok a prohlídku města si užijete dvojnásobně.

Tapas cedule.

2. Počasí

Jak jsme již zmínili, Sevilla se může pyšnit více než 300 slunečnými dny v roce. I v u nás mrazivém lednu se tam budete moct procházet s lehkou bundou. Teploty pod 15°C se tam totiž v tuto dobu velmi nenosí. To samé platí i o konci podzimu, kdy se u nás snažíme vyrovnat s tím, že bez zimního kabátu to už opravdu nepůjde. V Seville je i na konci listopadu krásných 20°C a namísto zaobstarávání kulicha se místní rozhodují, jestli to má ještě cenu zajet si o pár kilometrů dál k moři.

Západ slunce v Seville.

3. Ráj pro pěší turistiku

I přesto, že je Sevilla čtvrté největší španělské město, je dokonalá pro turisty, kteří rádi objevují nová místa po svých. Zejména pak centrum je k tomu jako stvořené, jelikož se tam auta téměř ani nedostanou. Na internetu je nepřeberné množství tipů, jaký okruh zvolit podle vašich zájmů, a to od krátkých až po náročnější, třeba pětihodinové. Ne nadarmo se říká, že nejlépe město poznáte podle schovaných alejí a zapomenutých úzkých uliček, které objevíte jedině tak, když se necháte unést svým zvídavým já. A pokud neradi šlapete po svých, ale spíš do pedálů, najdete zde plno půjčoven jízdních kol, a to za poměrně přijatelné ceny.

Jízdní kola v Seville.

4. Historické poklady

Kdybych nezačala královským palácem Alcazar, asi by mě ukamenovali nejen příznivci dějepisu, ale také fanoušci seriálu Game of Thrones. Ano, slavné zahrady Dornu, patřily právě této nádheře z 12. století. Další oblíbenou zastávkou bývá minaret Giralda, taktéž z 12. století, který je jediným pozůstatkem mešity z dob nadvlády Arabů. Mohutné měděné kopule, které tento architektonický skvost doplňovaly, padly za oběť během zemětřesení v roce 1365. Opomenout nesmíme ani Katedrálu Panny Marie, která stojí přesně na místě právě zmíněné zborcené mešity. Jde o největší gotickou katedrálu na světě a kromě kastilské královské rodiny se stala místem posledního odpočinku také pro Kryštofa Kolumba.

Zahrady královského paláce Alcazar.

5. Santa Cruz

Santa Cruz je půvabná židovská čtvrť, která obklopuje Katedrálu Panny Marie a Alcazar, a která patří mezi největší ikony celé Andalusie. Její vznik až tak půvabný nebyl, vzhledem k tomu, že to bylo místo, kam byli ve 13. století Židé násilně vyhnáni, ale dnes už není po starých křivdách ani památky a Santa Cruz se může pyšnit titulem nejnavštěvovanější oblasti celé Sevilly. Kromě architektonických unikátů zde najdete například i Indický archiv s dobovými dokumenty mapující celé období Kolumbových objevných plaveb a malby slavného Francisca Goya.

Santa Cruz.

6. Las Setas

Las Setas, Metropol Parasol, nebo prostě jen hřiby. Takto všelijak se říká tomuto kontroverznímu uměleckému počinu celému ze dřeva, který byl postaven v letech 2005-2011. Za kontroverzní je považován zejména kvůli finálnímu rozpočtu (až 100 miliónů eur) a procesu výstavby, která měla být dokončena o čtyři roky dřív, než k ní reálně došlo. Díky své velikosti se považuje za největší dřevěnou stavbu na světě a z její střechy je nádherný výhled na celé město.

Metropol Parasol.

7. Street Art

Ne každého napadne, že v tak krásném historickém městě objeví snad ještě krásnější street art neboli pouliční umění. Vím, u nás si s tímto pojmem lidé často spojují spíš znehodnocené fasády budov, tady je to však o něčem úplně jiném. Od abstraktních výjevů až po neskutečně realistické malby, snad každý kousek vás donutí se u něj na chvíli zastavit a zamyslet se, co měl svým počinem autor na mysli.

Pouliční umění v Seville.

8. Býčí zápasy

Přiznám se, že já úplně nejsem fanouškem této španělské aktivity, ale sto lidí, sto chutí. Býčí zápasy jsou od nepaměti součástí sevillské kultury a i přesto, že se jedná o velmi kontroverzní zvyk, je přinejmenším zajímavé dozvědět se něco o historii přímo v Andalusii, kde se zrodil. V Seville je jednoznačně nejpopulárnější býčí aréna z 18. století s názvem Maestranza. Během každoročního festivalu Feria de Abril, který probíhá v období března/dubna, jde o hlavní dějiště většiny velkých býčích zápasů.

Býčí eréna v Seville.

9. Noční život

Chcete si užít svoji dovolenou se vším všudy? Tak to aspoň jeden večer věnujte bujarému nočnímu životu, který vás bude lákat téměř na každém kroku. Stroboskopy nabité diskotéky objevíte například na ulici Calle Betis, která je nejčastějším útočištěm cizinců a nevyblázněných studentů. Za levnými drinky zamiřte do podniku Capone Bar v populární čtvrti El Arenal. Pokud naopak chcete zajít někam, kde budete mít víc klid, zavítejte do jedné z „carvecerias“. Kromě piva, vína a slaných pochutin se tam můžete i normálně najíst a tím snížíte pravděpodobnost, že druhý den budete namísto objevování města bojovat s bolehlavem.

10. Je to blízko

Teď úplně nemám na mysli, že je to na došlap. I když ani ty tři hodiny v letadle nejsou žádná katastrofa, když si uvědomíte, že vás to přenese do úplně jiného světa. A zbaví vás to zimní bundy, to hlavně! Spíš je to blízko k dalším lákavým místům. Například taková Córdoba je vzdálená jen 45 minut vlakem. K opičkám hlídajícím Gibraltar jsou to dvě hodinky autem a podobně to trvá i do Málagy. K půvabnému přístavnímu městečku Cádiz to není ani hodina a půl a v zatím neprofláknutém Jerez jste za hodinku. Pro ty, kteří mají rádi aktivní dovolenou snad neexistuje ideálnější výchozí bod.

Makak u Gibraltaru.

CHCETE POZNAT SEVILLU? POJĎTE DO TOHO S NÁMI! TĚŠÍME SE!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru