Connect with us

Cestopisy

Rwandou se dá projít i v obleku, Kazma o tom ví své. Škoda jen, že nepotkal uklízejícího prezidenta

Rwandou se dá projít i v obleku, Kazma o tom ví své. Škoda jen, že nepotkal uklízejícího prezidenta

Víte, která země má od roku 2003 nejvyšší podíl žen v parlamentu ze všech parlamentních systémů na světě? Rwanda. A má věru více superlativ – například, že je nejčistší a nejbezpečnější africkou zemí. To je mezi ostatními 53 státy na africkém kontinentu velká pocta! Konkurence je tam velká.

Reklama

Nechce se vám věřit? Přečtěte si rozhovor s Richardem, který se se svou manželkou vydal napříč Rwandou a Ugandou. V luxusních resortech pro bohaté turisty tedy nespali a do džungle šli bez průvodce.

Za gorilami v obleku

I navzdory tomu se nám Rwanda spojuje zejména s genocidou před 26 lety, na tu věru zapomínat netřeba, a s gorilami, o nichž ochranáři a businessmani z turistického ruchu vedou spory – jak velký dopad na ně mají každodenní návštěvy desítek, ba i stovek turistů?

No, asi záleží i na tom, jací turisté to jsou. Pelikán vyslal minulý rok do Rwandy komika, který na světě kolem světa doprovázel Michala, klučinu s progresivní svalovou dystrofií. Jednou z destinací na jeho bucket listu byla i Rwanda, proto se spolu vydali za gorilami do národního parku Virunga. Věříme, že plnění takových snů nám ochranáři i gorily odpustí.

Poslechni si také náš podcast s Kazmou o nejnovější ONE MAN SHOW a cestě kolem světa s těžce nemocným Michalem

Divíš se, proč má ve videu Kazma na sobě oblek? Nebyl by to on, kdyby se právě na něj nenalepila nějaká ta patálie – zapomněli mu totiž do Rwandy poslat zavazadlo! A tak se za gorilami vydal v obleku, ale co – nakonec s nimi aspoň ladil. A jelikož cesta za nimi netrvala jen hodinku, jak očekávali, ale o něco déle, Michalovy svaly potřebovaly odpočinek, místní muži ho proto odnesli na pohodlné posteli až do džungle. Děkujeme!

Díky tomu, co se Kazmovi přihodilo, vám aspoň připomeneme článek našeho kolegy, který vám přehledně vysvětlí, co dělat, když zavazadlo ztratíte nebo vám ji letecká společnost zapomene zaslat.

Co bys měl/a o Rwandě vědět?

První proč

Ještě jednou se vrátíme ke gorilám – ne, nehrabe nám. To, proč se ochranářům nelíbilo, aby za nimi chodilo tolik turistů, je fakt, že pokud si měl/a v sobě náhodou jakousi bakterii nebo virus, řekněme – chřipkový, mohl by po přenosu na gorily vyhubit i celou rodinu. To není při zbývajícímu počtu přibližně 800 goril na celém světě žádná sranda.

Povolení na sledování goril není vůbec levné (cca 750$ na osobu), i to je jistý způsob prevence – nedostane se tam věru každý. Z těchto peněz se ale financuje ochrana a zachování tohoto vysoce ohroženého, člověku tak blízkého, druhu. Není to tak dávno, co se na gorily pytlačilo…

Druhé proč

Umíš si představit, že by kdosi vyhodil z okna auta, stojícího na červené před vámi, na cestu odpadky, vy byste mohli zavolat policii a on by za to dostal pokutu? Tak ve Rwandě je to prý běžné, dokonce takové zločiny oznamují policistům už i děti. Proč se říká, že je Rwanda nejčistější africká země? Abychom to upřesnili, říká se to zejména o hlavním městě Rwandy, Kigali. Skutečně může být příkladem i v takové Praze, Bratislavě a jiným městům.

Mají 24-hodinový uklízecí servis na nejfrekventovanějších místech v zemi, za který platí ročně nemalé peníze. K tomu, jak s odpadem dále nakládají, jsem se již nedopátrala. No, důležité je, že už 12 let u nich platí zákaz výroby, dovozu, prodeje a používání plastových tašek. Ačkoliv, když se podíváme na obrázky z rwandských venkovských oblastí, najdete je tam poválené ještě i dnes.

Především proto, že takový materiál se bude rozkládat asi 500 let, ale i proto, že ho do Rwandy podle New York Times pašují v podprsenkách, ve spodním prádle nebo omotané kolem ramen pod tričkem. Někdo pašuje narkotika, někdo plastové tašky. No, k smíchu to tedy není vůbec.

Uklízet musí i prezident

Poslední sobotu v měsíci se ve Rwandě koná parádní věc – celá země uklízí – ulice, parky, dvory, trhy, náměstí. Tento zvyk nazývají umuganda. Zúčastnit se ho musí každá schopná, zdatná osoba od 18 do 65 let, od osmé do jedenácté dopoledne. A nevyhne se tomu ani prezident.

Místa, která bych ve Rwandě navštívila já:

Pokud se do Rwandy někdy dostanu, určitě půjdu na výlet do lesů Nyungwe, Gishwati Mukura. Tedy, pardon, už jsou to národní parky. Rostliny i zvířata jsou tu teď přísně chráněny zákonem. Například Nyungwe je jedním z biologicky nejrozmanitějších lesů na světě. Pozorovatelé ptáků jistě vědí, co je to za místo. Díky zahraniční pomoci tu vytvořili podmínky pro ekoturismus, dá se tu vyjít na vrcholky stromů a pozorovat přírodu z výšky.

Hornaté lesy s africkými sekvojemi v sopečných vrších (Volcanos National Park Karisimbi a Sabyinyo), které obývají i gorily.

Národní park Akagera je plný žiraf, šakalů a jiných volně žijících zvířat. Rozhlehlé a krásné místo.

Ve městě Kibuye u jezera Kivu v obklopení hor prý nedávno postavili malé ekologické chatky. Vypůjčila bych si vyhlídkový člun a plavila se podél pláží pod kopci.

Nyanza. Gisuma. Ruhengeri. Těch krásných míst je tu až příliš.

Národní park Nyungwe.
Kibuye u jezera Kivu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru