Connect with us

Cestopisy

Tanzanií s Kazmou. Za sedmým divem světa a střechou Afriky

Tanzanií s Kazmou. Za sedmým divem světa a střechou Afriky

S Tanzanií se mi spojují dvě jména, Jane Goodall, kterou jsem měla tu čest potkat i osobně, a s archeologem Louisem Leakeym. Oba nám svými výzkumy a objevy pomohli už v minulém století porozumět vývoji člověka a našich předků, i naší podobnosti primátům. Ty v tanzanských národních parcích najdete žít dodnes. A kromě nich tisíce, co tisíce – miliony dalších dokonalých druhů zvířat.

Reklama

Pokud bych si mohla vybrat jen jedno místo, kam bych se v Tanzanii jela podívat, jistě by to byl národní park Gombe a tiché, nenápadné sledování šimpanzů s krátkou zastávkou v Institutu Jane Goodallové na ochranu divoké přírody a její výzkum. Tanzanie ale v sobě skrývá tisíce krásných míst, lidé s nelehkým osudem žijící v zemi s ne úplně ideální politickou situací.

Dva z tisíce pokladů Tanzanie

Tento příspěvek nemá být o těžkostech Tanzanie, ale o jejích pokladech, o místech, která už jste určitě viděli aspoň na obrázku a možná je i zatoužili vidět zblízka – horu Kilimandžáro a národní park Serengeti. Třeba si ale zapamatovat, že ani tato města to dnes nemají lehké. Klimatické změny, nárůst populace a její rozšíření se na území volně žijících zvířat, odpadky a znečištění sužují i je.

Proč zmiňuji právě Serengeti a Kilimandžáro? Pelikán vyslal v roce 2019 na cestu kolem světa komika Kazmu, který na ní doprovázel Michala, klučinu s progresivní svalovou dystrofií. Jednou ze zemí na seznamu přání byla i Tanzanie. Níže najdete krátký teaser z jejich tanzanské zastávky.

Poslechni si také náš podcast s Kazmou o nejnovější ONE MAN SHOW a cestě kolem světa s těžce nemocným Michalem

Nejvyšší muž Afriky, Kilimandžáro

Na severovýchodě země, kde se nachází hora Kilimandžáro, přezdívaná též střecha Afriky, byste našli typický kus z každého známého klimatického pásma planety. Úrodná půda, travnaté plochy a porosty, lesy, deštný prales, vřesoviště, rašeliniště, poušť, skály, vrcholky hor a z nich jeden africký. I věčně skeptický Ernest Hemingway byl z tohoto koutu země unesen.

Někteří říkají, že přibližně pětidenní výstup na tuto spící sopku je velmi jednoduchý. Pravdou ale je, že ročně ji skutečně zdolá jen 42 až 48 procent ze všech, kteří si to umíní, zřejmě to tedy až tak jednoduché nebude. Kilimandžáro dosahuje téměř 6 tisíc metrů na mořem a stoupat do takové výšky věru pro tělo nemusí být procházka růžovým sadem. Podívejte si jedno z mých nejoblíbenějších videí o tom, jak taková příprava s instruktorem a samotný výstup vlastně vypadají.

Možná jste nevěděli, že Kilimandžáro ztratilo v důsledku klimatických změn za posledních 100 let až 80 procent své ledové pokrývky. Vědci předpokládají, že do 20 let bude úplně bez ledu.

Serengeti shall not die

Tak se jmenoval dokument otce a syna Grzimekových z roku 1959, kteří poukázali na důležitost zachování a ochrany jednoho z nejstarších ekosystémů na planetě, Serengeti. Dnes je sedmým divem a zapsaný i na seznamu UNESCO. To ale ještě stále neznamená, že je tím toto území oproštěno od klimatických změn, developerských pokusů zabrat část území nebo přes něj postavit cestu. To by znemožnilo přesun zvířat ke zdrojům pitné vody a za potravou na sklonku střídání období sucha a deště. Každá lidská činnost ve vnitru či na okraji tohoto území, například nárůst populace nebo dobytka spásajícího pastviny, může mít enormní vliv na zvířata, která na území Serengeti žijí.

Miliony zvířat tu ročně migrují z Tanzanie do Keni a zpět za čerstvou pastvinou a vodou. Pakoně, bizoni, zebry i gazely, na které ve velké divoké řece Mara číhají krokodýli a kolem ní velké hladové šelmy – lvi, gepardi nebo leopardi. Na sladkých výhoncích stromů a rostlin si tu v Tanzanii pochutnávají žirafy i sloni. Kdo ale narazí na nosorožce, musí být obezřetný.

Nezapomeňte: Na území Tanzanie jsou i významné vodní zdroje

Na severu země se nachází jezero Victoria, největší jezero na africkém kontinentu. Tanzanie se o něj dělí s Ugangou. Jezero Tanganyka, nejhlubší jezero na kontinentu, známé svým jedinečným druhem ryb, tvoří západní hranici Tanzanie s demokratickou republikou Kongo.

Akční letenky do Afriky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru