Connect with us

Cestopisy

8 míst, kam je nejlepší vycestovat na podzim

Podzim nemusí být jen o depresi z nedostatku slunce a propršených dní. Zkuste si z toho vzít to pozitivní – pláže v exotických destinacích jsou i přes stále příjemné teploty poloprázdné, příroda se zahaluje do nejnádhernějších barev v roce a navíc se blíží spousta zajímavých festivalů! Tak se na to s námi pojďte podívat!

Reklama

1. Madagaskar

Ne že bychom potřebovali nějakou výmluvu proč cestovat do tohoto ráje, ale přece jenom… Podzim je dokonalá doba pro jeho návštěvu. Počasí je v ideální kondici – teplota vzduchu dosahuje 27 stupňů a moře vás se svými 25 stupni určitě studit nebude. Navíc tu najdete asi o polovinu méně turistů než během hlavní sezóny v létě a zimě. Pokud jste milovníci zvířat stejně jako my, určitě vás také nalákáme na takzvanou lemuří sezónu. Právě na podzim se totiž rodí mláďata těchto endemických drobečků a vy tak můžete být svědky momentů jako na Animal Planet. Tito malí dobrodruzi se totiž často odhodlají přiblížit i na velmi krátké vzdálenosti. Samozřejmě, než je jejich maminy „okřiknou“ a oni se musí vrátit zpátky do bezpečí, tedy na jejich záda, kterých se při potulkách drží jako klíšťata.

Lemuří samice s mláďaty, Madagaskar.

 

2. Nepál

Burácející monzuny jsou z dohledu a suché období s čistým nebem nad hlavou je perfektní pro pěší turistiku nebo sjíždění divokých řek. Zaručeně budete mít v tuto dobu nejlepší výhledy z vrcholků místních velikánů. Od 20. září do 4. října zde probíhá nejdelší a nejdůležitější hinduistický festival pro Nepál, Bhútán, Myanmar a země severní Indie, který se nazývá Dashain. Hned vzápětí, od 19. října se pak koná druhý největší nepálský festival – Tihar. Po dobu pěti dní účastníci projevují úctu nejen lidem a bohům, ale také zvířatům. Mimo jiné se mu říká festival světla, protože lidé ve svých domech i před nimi, ve velkém rozsvěcují tradiční hinduistické olejové lampy diya. V noci je to nádherná podívaná.

Podzimní příroda v Nepálu.

3. Kréta, Řecko

Podzim, a zejména listopad je období v roce, kdy se do blond vyprahlá Kréta, konečně zakrývá zelenými koberci trávy. Teploty jsou tam ještě stále podstatně teplejší než u nás (vzduch kolem 23 stupňů, moře zhruba 20), a proto je to ideální úkryt před přicházející zimou. Navíc si k tomu můžete dát výborné víno nebo lokální hroznovou pálenku raki, která se v tu dobu právě zpracovává. Pokud budete mít štěstí, možná někde narazíte i na poměrně těžko dostupný drink s názvem mournoraki. Je to nápoj destilovaný z velmi chutného ovoce – z moruše.

Ostrov Kréta na podzim.

4. Itálie

V říjnu nastává v Itálii vrchol sezóny jídla a vína. Lanýži, kaštany a čokoláda se tady těší pozornosti na vlastních speciálních festivalech a navíc nastává doba sklizně jedněch z nejlepších vinných rév na světě. Určitě si udělejte výlet do oblasti Piemont. Ze tří stran je obklopen Alpami, v nichž na jeho území pramení řeka Pád. Tak krásné podzimní scenérie najdete jen málokde!

Oblast Piemont v Itálii na podzim.

5. Mexiko

Říjnem naštěstí ustává krušné období hurikánů a vytváří bezchybné místo, kde budete moct na bělostných plážích a s margaritou v ruce do zásoby na zimu nachytat bronz. Na přelomu října a listopadu se tu každoročně oslavuje Dia de los Muertos neboli Den mrtvých. Představte si naše dušičky, jen v trochu divočejším stylu. Nesmí chybět lebky, květiny, masky a průvody. Může se vám to zdát přehnané, ale stále jsou tyto oslavy pro místní obyvatele spojené s určitým mírem a vzpomínkami na zesnulé, stejně tak jako utužováním vztahů s ostatními členy rodiny.

Kulisa z průvodu na slavnostech Dia de los Muertos v Mexiku.

Zdroj: Diego Grandi | Dreamstime

6. Bavorsko, Německo

V jižní části Německa najdeme asi nejkrásnější scenérie, jaké si můžeme v Evropě na podzim představit. Nekončící, dozlatova zabarvené alpské lesy, které střídají prvním sněhem pokryté kopce, rudě zabarvené vinice a honosné hrady, kolem kterých se prohání jezdci na koních. Pro méně zasněné bytosti je tady radost v podobě piva. S otevřenou náručí vás přivítá Oktoberfest, který se tradičně koná v Mnichově. Musíte si ale pospíšit, končí již 3. října!

Bavorský hrad v Německu.

7. Britská Kolumbie, Kanada

Od pozdního srpna do zhruba poloviny října se majestátní vůdci potravinového řetězce místních lesů schází k řekám a potokům, kde s chutí loví masivní lososy. O kom je řeč? No přece o medvědech hnědých! Grizzlyové, jak se jim většinou říká, jsou během roku obvykle velmi plaší a je velmi náročné je ve volné přírodě spatřit. V tomto období ovšem překonávají svůj stud a vy je tak můžete sledovat poměrně z blízka. Dávejte si ale pozor, aby si místo rybičky nedali na večeři vás!

Medvěd hnědý lovící lososa.

8. Irsko

Budeme se opakovat, ale příroda je tady tak krásná, že možná i zapomenete na tu hroznou zimu, která tu je. Za zmínku určitě stojí pohoří Wicklow Mountains, které vás při pěší turistice okouzlí svými jedinečnými vodopády a historickými památkami, jako je například klášter ve vesnici Glendalough z 6. století. Když vám začne pršet, nezoufejte! Schovejte se v jedné ze spousty místních hospůdek a zahřejte se whisky, nebo povzbuďte pintou Guinnesse.

2 komentáře
Nahoru