Connect with us
Jordánsko

Asie

Jordánsko: za bohatou historií i dlouhými plážemi!

Jordánsko: za bohatou historií i dlouhými plážemi!

Vydejte se s námi prozkoumat Jordánsko, rozmanitou zemi na Blízkém východě. Hned po příletu zjistíte, že jste se ocitli na docela jiném, tak nějak klidnějším, místě. Život se tu ubírá pomalejším tempem, až někdy nabydete pocitu, jako byste se dokonce vrátili zpět v čase. Na jednom rohu voní sladká baklava, na tom druhém zase čerstvé ovoce. Jordánsko je navíc bezpečné a nabízí dokonalou dovolenou – ať už se chystáte objevovat starověké památky nebo ležet na pláži pod slunečníkem.

Reklama

Ammán

Při návštěvě jordánského hlavního města se ocitnete přímo mezi bohatou minulostí v podobě historického města a slibnou budoucností moderní části. Mezi archeology se říká, že by dokonce mohl být jedním z nejstarších míst na světě. Tím největším lákadlem je citadela na vrcholu Jabal al-Qala’a, která dohlíží na město, a kde najdete i ruiny z Římské nebo Byzantské říše. Vysoké a dokonale opracované sloupy vás jednoduše vrátí zpět do časů, kdy tu stál velkolepý Herkulův chrám.

Jen pár kroků odsud se zase ocitnete ve starém římském divadle, do kterého za časů jeho největší slávy chodila místní smetánka. Kromě toho se připravte na oslňující výhledy na celé město rozprostírající se pod vámi.

Petra – Novodobý div světa

Při návštěvě Jordánska se zkrátka musíte vydat i na jedno z nejfotogeničtějších míst na světě. Petře se přezdívá skalnaté město, a to zejména mohutným skalám, do kterých Nabatejovci vytesali obdivuhodné chrámy již ve 3. století př. n. l. Prvním Evropanem, kterému se v přestrojení podařilo objevit tato historická lákadla, byl švýcarský cestovatel Johann L. Buckhardt. Od té doby Petra neztratila nic ze své krásy. Nejen, že byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, stala se i dějištěm natáčení mnoha světoznámých filmů, z nichž nejznámějšími byly Indiana Jones nebo Mumie.

Jedinečné národní parky

Wadi Rum je rozsáhlá poušť, rozpálená od všudypřítomného slunce, nehostinná i náladová. Ostré sluneční paprsky pronikají mezi kaňony a vytlačují stín, který jinak představuje alespoň krátkodobou úlevu pro cestovatele, ale i Beduíny, kteří tato místa znají jako své boty. Pokud vám v hrudníku bije srdce dobrodruha, vydejte se sem na výlet, nebo tu i stanujte.

Pravým opakem Wadi Rum je rezervace Mujib. Zajímavostí je, že se jedná o nejníže položenou rezervaci na světě. Najdete tu přes 400 druhů různorodých rostlin, a to včetně nádherných a vzácných orchidejí. Kromě rostlin tu najdete i více než 250 druhů živočichů, mezi které se řadí obávané hyeny nebo elegantní lišky. Co víc, ptáci migrující během zimy z Evropy na jih se po cestě zatavují právě zde.

Mrtvé moře

Vítejte na nejníže položeném suchozemském místě na světě. Mrtvé moře se nachází přes 408 metrů pod hladinou moře a jeho extrémní slanost má příznivý vliv na pokožku. Dostali jste chuť, zaplavat si v sytě modré vodě? To nebude tak snadné. Kvůli velkému podílu soli v moři se plavání mění spíše na plácání se ve vodě. Těšit se ale můžete na zážitek v podobě čtení novin na hladině a na 330 slunečných dní v roce.

Aqaba, dokonalá dovolená na břehu Rudého moře

V Aqabě na břehu Rudého moře, najdete vše, co potřebujete k dokonalé plážové dovolené. Slunce zde přes léto svítí denně neuvěřitelných 13 hodin a teploty se mohou vyšplhat až na 35 stupňů. Rudé moře je proslulé svým pestrým podmořským světem, který během své dovolené objevíte raz dva. Jordánska Aqaba se podobá letoviska v Egyptě na druhém břehu moře, ale v porovnání s nimi je Aqaba klidnější a méně objevena. Mezi oblíbené oblasti patří například letovisko Tala Bay, kde najdete pískové pláže, restaurace, obchůdky nebo promenády.

Jordánsko

Cestuj na jistotu s pojištěním

  • Pojištění KOALA: každý pasažér obdrží 5 000 Kč za každý zrušený let nebo za zpoždění více než 2 hodiny. Pojištění KOALA si můžeš zajistit jednoduše společně s rezervací letenek. Pár kliků a cestuješ bezpečně s pojištěním (pojištění nelze dokoupit dodatečně).
  • Pojištění ISTOTA: zaručuje proplacení léčebných výloh a následků po úrazu. Platí však i v jiných nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob.
  • Pojištění STORNO: v případě událostí, jako onemocnění, úraz nebo i ztráta práce a další neočekávané situace. Za neproletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze.
Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.6/5 - (7 votes)
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru