Connect with us

Tipy

Jídlo na palubě chutná jinak – víme proč!

Jídlo na palubě chutná jinak – víme proč!

Všichni to velmi dobře známe. Mdlé těstoviny, nedosolené kuře, ovoce bez chuti. S jídlem, které nám servírují letecké společnost na palubách svých letadel, to většinou žádná sláva není. Pokud, samozřejmě, neletíme business třídou, což se nám ale, přiznejme si, většinou nestává. I když se kuchaři leteckých společností snaží, jak jen můžou, není to úplně jejich chyba. Jídlo podávané ve vzduchu podle odborníků chutná zkrátka jinak.

Reklama

Chuť částečně ovlivňuje teplota – ve výšce několik tisíc metrů je chladno, což nám znemožňuje cítit chuť jídla tak, jako v prostředí s vyššími teplotami. Dalším faktorem, který při konzumaci jídla zapůsobí, je nízký tlak v kabině a suchost vzduchu (který je v letadle sušší než na Sahaře). To způsobuje, že náš čich je horší a čich jídla vnímáme z velké části právě čichem.

Nevěřili byste, ale podle výzkumů je problémem na vnímání chuti i hluk. V letadle je stále slyšet rachot motorů, případně plačící děti nebo kašlající spolucestující. Naše smysly jsou tedy pořádně otupěné a i neschopné cítit skutečnou chuť jídla. To platí i v případě, e si na palubu přinesete vlastní pochutiny. Čokoládová tyčinka na zemi a ve vzduchu jsou diametrálně odlišné chutě.

Ale některé chutě jsou těmito faktory ovlivněny méně než jiné. Například sůl ztrácí na intenzitě víc, než cukr. Kyselá a pálivá chuť zase vyšly z výzkumu jako poměrně stabilní. S těmito zjištěními už začali pracovat i kuchaři velkých leteckých společností. Když chtějí, aby si pasažéři jejich jídlo pochvalovali, staví na kari, citrusovém ovoci a též na tzv. umani chutích, tedy chuti hub, mořských řas a tvrdých sýrů, které jsou velmi výrazné. Úspěch ve vysokých výškách má i skořice, kardamon nebo zázvor.

Takže, až zase přístě poletíte, možná stojí za zvážení si do zavazadla přibalit i nějakou tu pálivou omáčku nebo pořádně kyselá pomeranč.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Barbara Skoloutova.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru