Connect with us

Cestopisy

Jezero z Hříšného tance se po 12 letech opět plní vodou

Jezero z Hříšného tance se po 12 letech opět plní vodou

Všichni fanoušci kultovního filmu Hříšný tanec znají scénu, kdy Patrik Swayze učí Baby (Jennifer Grey) tančit v jezeře. Jezero se nachází v pohoří Blue Ridge ve Virginii a zajímavou zprávou je, že se po dlouhých 12 letech opět naplnilo vodou.

Reklama

Slavné jezero je součástí Mountain lake hotelu. Právě ten byl ve filmu zobrazen jako Kellerman ‘s Resort, místo, kde rodina Housemanových trávila svou dovolenou. Od odvysílání filmu v roce 1987 hladina vody v jezeře stoupala a klesala, neboť přibližně každých 400 let voda odteče a jezero úplně vyschne. Tento jev nastává díky unikátnímu samočistícímu procesu.

Jezero bylo převážně prázdné od roku 2008 do 2012. Vědci zkoumají odtoková místa s cílem zavedení přirozeného procesu pro snížení odtoku vody. Zdá se, že jejich snahy nevyšly nazmar, protože během deštivého jara 2020 začala voda jezero opět naplňovat. Místní obyvatele i fanoušky Hříšného tance může těšit, že se jezero naplnilo už asi do třetiny objemu.

Profesor Jon Cawley z Roanoke College pro Lonely Planet řekl, že jezero ve Virginii je na planetě jediným svého druhu. Během samočisticího procesu se odstraní sedimenty ze dna přes cosi, jako přírodní potrubní systém.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru