Connect with us
Vysokohorská túra

Dovolené

Jak se sbalit na vysokohorskou túru? Toto je seznam nejdůležitějších věcí

Jak se sbalit na vysokohorskou túru? Toto je seznam nejdůležitějších věcí

Sbalit se na túru, je tak trochu umění. Nic si nezapomenout a zároveň nenosit nic navíc, abyste po pár hodinách kráčení neměli chuť hodit svůj batoh do rokle. Může se to zdát snadné, ale správně sbalené věci vám v létě a i v zimě zajistí komfort v jakémkoliv počasí. Než se vydáte na svou příští túru, projděte si tento seznam. Samozřejmě si ho přizpůsobte podle ročního období, počasí, i cíle vaší cesty.

Reklama
Vysokohorská túra

Jak vybrat správný batoh?

Začněme batohem. Na jednodenní túry je vhodný batoh s obsahem přibližně 30 litrů. Pokud si ten svůj jdete teprve kupovat, mně osobně se osvědčil ruksak, který se dá zipem otevřít i po celé délce. To znamená, že se do něj dostanete nejen svrchu, ale i ze spodní a boční strany. Celý obsah k dispozici, aniž byste si hned na začátku túry udělali v batohu chaos.

Záleží samozřejmě na co všechno plánujete batoh využívat. Ten svůj používám i na skialpy – čili zimní turistiku na lyžích a někdy na něj potřebuji připevnit i lyže. Dále je velmi praktické mít otvor na hadičku a prostor na camel bag, který vám během chůze ušetří čas i energii při zastavování, vyjímání láhve z vaku a pití.

Vysokohorská túra

Co na sebe?

Spodní vrstva

Pokud se dobře cítíte v bavlněných věcech, na túru nejsou správnou volbou. Poté, co vystoupáte prvních pár set metrů a trochu se zpotíte, bavlna zůstane mokrá, nepříjemná a bude vás chladit. Totéž platí pro ponožky. Nejlepší spodní vrstvou jsou věci z merino vlny, které i v případě, že jsou mokré, stále dokáží hřát a snižují pocit chladu.

Osobně se mi velmi osvědčily věci od norské značky Brynje of Norway. Na pohled vypadají, že nemůžou mít nic společného s funkčním oblečením, spíše s oblečením na technoparty. Každopádně fungují perfektně, proto v Brynje tričku začínám každou svou túru,ať už v zimě či v létě. Její zázračná schopnost je, že efektivně odvádí vlhkost a polypropylenová síťovina, ze níž je vyrobeno, stále příjemně hřeje.

Vysokohorská túra
Brynje se osvědčily i na treku k Everest base campu.

Vrchní vrstva

Výběr vrchní vrstvy samozřejmě záleží na počasí a ročním období. V létě může být merino tričko to jediné, v čem vyrážím na túru. Samozřejmě mám vždy po ruce mikinu nebo merino s dlouhým rukávem. V mém batohu se vždy nachází velmi praktická primaloftová vesta a i primaloftová bunda. Pokud jde o zimní túru, přibalím i lehce skládavou péřovou bundu, kterou oblékám až na vrcholu, jako zateplení. Chmýří totiž není na pohyb úplně ideální, protože rychle vlhne a dlouho schne, takže v pohybu využívám věci z umělého vlákna.

Co se týče spodní části, osobně se mi nejlépe kráčí ve sportovních legínách. V žádných jiných turistických kalhotách se tak dobře nehýbe, a to nám mohou chlapi opravdu tiše závidět. Existují i ​​zateplené verze na zimu, případně s protivětrnou membránou, které jsou vhodné pro zimní turistiku. V případě deště na ně velmi snadno natáhnete nepromokavou vrstvu a jde se dál.

Jaké jsou vhodné boty na túru

Ne ne, conversky nejsou vhodná obuv na vysokohorskou túru. Bohužel ani ty vysoké neobstojí. Turistická obuv by měla splňovat několik předpokladů. Ochránit váš kotník před špatným našlápnutí na nerovném povrchu. To znamená, že by měla sahat nad kotník. Bota má být pevná, nemělo by to v ní klouzat ani na mokrém povrchu a ideální, kdyby byla s nepromokavou membránou.

Naprosto nejdůležitější je nejít na těžkou túru v nových botách. Zkoušení boty za pět minut v obchodě versus osmihodinový pochod v těžkém terénu není totéž. Proto třeba boty rozchodit na lehkých túrách, abyste případné otlaky měli zahojené dříve, než se vydáte do vysokých hor.

Vysokohorská túra

Co sbalit do batohu?

Přestože chodím na túry velmi často, od jednodenních po týdenní treky, z pravidla se balím na poslední chvíli a ve spěchu všechno házím do batohu. Při tomto způsobu života je tedy praktické mít seznam, podle kterého se při balení řídím. Můj osobní seznam je následující (váš si samozřejmě přizpůsobte):

  • 2 náhradní merino trička s krátkým i dlouhým rukávem
  • mikina
  • primaloftová vesta – nevím jestli jsem něco ocenila na túře víc, než primaloftovou vestu, ať už šlo o letní nebo zimní turistiku
  • tenká primaloftová větrovka – je lehkou součástí vašeho batohu a nezabere moc místa. A i když je v nížinách 30 °C, tak třeba na tatranských kopcích se vám vždy může hodit
  • nepromokavá a neprofoukavá vrstva
  • pončo nebo pláštěnka
  • nepromokavý obal na batoh – pokud není jeho součástí
  • nepromokavé kalhoty – nejlépe takové, které můžete obléci i přes boty, nebo které se dají rorepínat po celé délce
  • náhradní sportovní podprsenka
  • náhradní ponožky – ne ledajaké. Do turistických bot potřebujete tlustší ponožky i v létě a opět jistě oceníte merino materiál

V zimě i v létě u mě v batohu nechybí:

  • rukavice – ano tenké rukavice nosím vždy, i v létě, neboť i během těch nejteplejších letních dnů může teplota nad 2 000 m. n. m. velmi rychle klesnout pod méně než 10 stupňů v kombinaci s nepříjemným větrem. Pak rukavice můžou podstatnězvýšit pohodlí
  • čepice nebo čelenka – opět je mám přibalené i během letních měsíců a už nejednou jsem za ně děkovala a lidé mi je záviděli i uprostřed srpna
Vysokohorská túra
Grafika: Shutterstock

Kromě oblečení budete potřebovat:

  • telefon a foťák – buď obě v jednom nebo samostatně (dobrá rada nad zlato – stáhněte si offline mapy do mobilu)
  • nabíječka – pokud máte po cestě chatu, jinak vám opravdu bude na nic ????
  • PowerBank
  • peníze a doklady – ne celé tučné peněženky s věrnostními kartami do nejoblíbenějších obchodů
  • krém na opalování – já nosím ochranný faktor 50, neboť slunce v horách je mnohem silnější a zejména pak v zimě může způsobit opravdu vtipné opálení obličeje
  • sluneční brýle
  • malou lékárničku – zde bych to opravdu nepřeháněla a netáhla celou autolékárničku, ale základní tabletky proti bolesti, něco na bolest v krku a obvaz, případně náplasti na otlaky
  • čelovka, nebo jiný zdroj světla
  • turistické hole – turistické hole jsou v exponovaných terénech zcela zbytečné a spíše na obtíž, než ku pomoci. Hodí se na delší a rovinatější túry

Jídlo a pití

Jídlo a pití balím vždy podle toho, zda se na trase nachází vysokohorská chata nebo je naše celodenní túra bez kontaktu s civilizací. Každopádně, dostatek vody je základ. Vždy je třeba mít u sebe neustále rychlý zdroj energie v podobě něčeho sladkého a pro hladové i nějaké jídlo.

  • voda – ať už v lahvi, nebo camel bagu. V zimě při camel bagu nezapomeňte na to, že trubka velmi rychle zamrzne a vy se ke své vodě nedostanete (true story ????)
  • magnesium a iontové nápoje – dodají vám druhý dech ve vašich nejtěžších okamžicích
  • cukr – v jakékoli podobně sladkostí, čokolády, banánů – při náhlé únavě pomůže opět nakopnout

Důležité je připomenout, že cokoliv si s sebou do přírody přinesete, je třeba si také odnést. To je asi každému jasné, proto je dobré si přibalit i něco na odpad, který si s sebou pěkně vezmete domů.

Vysokohorská túra

Co ještě nezapomenout?

Pojištění! To je něco, co nesbalíte do kufru, ani si neoblékáte a můžete snadno zapomenout. Proto to vždy vyřídím na celý rok. Existuje množství pojištění do hor a určitě jedno z nich nabízí i vaše zdravotní pojišťovna. Pokud jste ale pravidelným návštěvníkem hor, ať už našich nebo zahraničních, vyplatí se členství v Alpenverein. Platí na celém světě a také v našich horách. Pokrývá záchranné i pátrací akce, spolu s pojištěním léčebných výloh a pojištění spoluodpovědnosti. Kromě toho uzavřením členství získáváte slevy a přednost na ubytování v některých horských chatách v Rakousku i třeba na Slovensku.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Mirka si už dávno uvědomila, že jeden život jí bude málo, aby stihla zažít všechno, co si naplánuje a navštívit všechna místa, o kterých sní. Proto si vybírá vždy to nejlepší. Miluje nedotčenou přírodu daleko v horách. Potkáte ji na lyžích, ve městě s knihou, na kávě, v posilce, v tělocvičnách, v galeriích, se psem v lese nebo běžet podél řeky. V Pelikánu dělá přesně to, co ji baví a jako produktová specialistka pro vás spojuje nejlepší letenky s nejlepšími hotely a zážitky.

Nahoru