Connect with us
Island v zimě

Cestopisy

Island v zimě: co všechno se dá vidět a zažít? Zkus tyto aktivity

Island v zimě: co všechno se dá vidět a zažít? Zkus tyto aktivity

Jezdit na lyžích či snowboardu po zamrzlých svazích, udělat si fotografii v ledovcové jeskyni nebo si zaplavat mezi tektonickými deskami v teplotě 2 °C! To je jen zlomek toho, co všechno můžeš dělat na nádherném a dobrodružném ostrově Island během zimní sezóny. Mnozí se bojí, že je tam extrémní zima, ale opak je pravdou – zimní teploty na Islandu jsou často mírné a velmi příjemné. Shrnuli jsme místa a aktivity, které se v zimě na Islandu vyplatí zažít a připojujeme i super zimní letenky na Island.

Reklama

1. Vodopády jsou v zimě ještě velkolepější

Pokryté ledem či sněhem vypadají často ještě děsivější a velkolepější. Nejkrásnější vodopády Islandu se v zimě mění na úžasné přírodní divadlo. Mezi nejoblíbenější patří nepochybně Godafoss, Seljalandsfoss či Skógafoss.

Island v zimě, vodopády

2. Unikátní ledovcové jeskyně

Jedny z nejpůsobivějších přírodních zajímavostí Islandu jsou přírodní ledové jeskyně. Každou zimu je vytvoří ledovec Vatnajökull, největší ledovec v Evropě. A každé léto zase roztají nebo rozpadají. To znamená, že každý rok můžeš vidět úplně nové, odlišné úkazy.

Ledovcové jeskyně na Islandu, zima
Zdroj fotografie: Christopher Heil | Dreamstime.com

3. Ulov si svou polární záři

Polární záře je nádherný úkaz, ale nikdo ti negarantuje, že ji na sto procent uvidíš. Potřebuješ jasnou oblohu a být na Islandu zejména v zimních měsících – nejintenzivnější záři můžeš zažít právě tehdy. V ideálních podmínkách můžeš vidět světla tančit po obloze v různých barvách, od bílé až po zelenou či růžovou a fialovou!

Polární záře je na Islandu v zimě nejlepší

Akční letenky na Island

4. Vykoupej se v horkých pramenech

Na Islandu se můžeš koupat v horkých pramenech po celý rok, ale v zimě tě skutečně příjemně zahřejí. Nejznámějšími geotermální lázněmi na Islandu jsou Modrá laguna (Blue Lagoon), která je zároveň nejnavštěvovanější atrakcí na Islandu spolu se Zlatým kruhem (Golden Circle). Výlet do modré laguny je často spojen s dalšími aktivitami, jako je vyhlídková jízda nebo jízda na koni. Jelikož se nachází blízko mezinárodního letiště Keflavík, je často navštěvována i na cestě na nebo z letiště. Island je ale plný různých tajných horkých pramenů, najdeš je všechny v naší reportáži.

Modrá laguna na Islandu

5. Ledovcová turistika

Island má mnoho ledovců, největší jsou Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull a Mýrdalsjökull. Nejhůře přístupný je Hofsjökull, to proto, že se nachází ve vnitrozemí Islandu, kde jsou i nezpevněné cesty. Všechny ostatní jsou do jisté míry snadno přístupné. Většina ledových turistických túr v zimním období se nabízí na Sólheimajökull, který je součástí ledovce Mýrdalsjökull. Průvodci dokonce i při slunečném a jasném dny doporučují nepodcenit oblečení a připravit se na změnu podmínek mnoha vrstvami oblečení.

Island v zimě, ledovec

6. Psí spřežení prostě chceš zažít!

Jakýkoliv milovník přírody a pejsků by si neměl nechat ujít zkoumání ledové země Islandu ze zadní části psího závěsu. Nejoblíbenější jsou zhruba dvouhodinové výlety pro dva až čtyři lidi na jednom zápřahu. Každé saně táhne šest až osm psů a váš průvodce vás naučí jak pracovat se spřežením a ukáže vám základy komunikace se psy. Ideální i pro rodiny s dětmi.

Psí spřežení na Islandu

7. Sněžné scootery také

Snowmobiling, resp. sněžné skútry, jsou k dispozici po celý rok, na ledovcích Langjökull a Mýrdalsjökull. Je to skvělý výlet, pokud toužíš po troše akce a adrenalinu. Ideální způsob, jak poznat nejkrásnější ledovce Islandu a dostat se na místa, kde noha turista běžně nevkročí.

Sněžné scootery na Islandu

8. Šnorchlování či potápění v téměř zmrzlé vodě

Šnorchlování a potápění zřejmě není něco, co bys chtěl dělat v zimě, že? Ale na Islandu je to něco, co by sis neměl nechat ujít, kdykoli se sem vydáš. Nejznámější místo na potápění je na Islandu SILFRA, křišťálově čistá roklina v jezeře Þingvellir, kde se můžeš potápět nebo šnorchlovat mezi kontinenty s viditelností až 120 metrů! Voda tu má stejnou teplotu po celý rok, takže mezi létem a zimou není velký rozdíl. Teplota se stabilně pohybuje kolem 2 °C a potápí se jen ve speciálních kombinézách.

Šnorchlování na Islandu

9. Lyžování a snowboarding s výhledy

Lyžování a snowboarding nejsou příliš populárními aktivitami na Islandu. Proč? Neboť v okolí Rejkjavíku je často nedostatek sněhu. Přestože na Islandu každoročně napadne obrovské množství sněhu, mírné počasí v zemi způsobuje, že sníh má tendenci roztát každých pár dní. Pokud si ale milovník lyžování s výhledem a chceš si vyzkoušet tyto sněžné radovánky, průvodci doporučují zejména střediska Bláfjöll, Skálafell, Hlíðarfjall (Akureyri), Tungudalur a Seljalandsdalur.

Lyžování je oblíbenou kratochvílí i na Islandu

10. Island a oslava Nového roku je něco, co si budeš pamatovat

Pokud strávíš Silvestra na Islandu, očekávej, že uvidíš velkolepý ohňostroj. Islanďané se rádi shromažďují se svými rodinami a přáteli na silvestrovskou večeři, pak vyjdou k ohňostrojům, které osvětlují celé panorama města a baví se až do časného rána.

Silvestr na Islandu

11. Vrak letadla je v zimě epický

Havarované letadlo na pláži Solheimasandur se stalo kultovní turistickou atrakcí a jednou z nejpopulárnějších věcí na Islandu. Je přístupné po celý rok, ale pamatuj, že se k němu dostaneš jen pěšky a trvá to zhruba 25 – 40 minut chůze jen z parkoviště. Je to jedna z nejlepších věcí na zimním Islandu, protože v tomto období sem nechodí tolik turistů a ve sněhu vrak ještě více vyniká.

Vrak letadla na Islandu

12. Ohřát se lokálním drinkem Brennivin

Jedním z nejlepších způsobů, jak porazit zimu, je podle místních slavný nápoj jménem Brennivin. Ten lze volně přeložit jako “hořící víno”. Brennivin je čirý destilát ochucený kmínem, případně semeny anděliky, které mu dávají velmi výraznou chuť. K tomu ještě nějaké to typické fermentované islandské jídlo a hotovo – ochutnal si zimní specialitu Islandu. Jen pozor, alkohol je na Islandu extrémně drahý, tak to nepřežeň!

Ohřejte se na Islandu tradičním pitím

13. Pohádkově na západě Islandu

A na závěr hurá na Snæfellsness. Málokdo ví, že jde o národní park, který ukrývá všechny elementy Islandu. To znamená, že tu najdeš sopky, krátery, obrovské skalní útesy, ledovec, fjordy, jedinečné druhy zvířat včetně ptactva, černou pláž a ještě bonbónek, který není nikde jinde – jedinou světlou pláž Islandu. Nenech si ujít ani fenomenální horu Kirkjufell s panoramatem vodopádů, které fotografové zejména v zimě označují za jedno z nejkrásnějších míst Evropy.

Island

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru