Connect with us

Cestopisy

Co dělat na Islandu když prší?

Co dělat na Islandu když prší?

Na Islandu musí být v dešti nuda… Omyl! Ostrov s nízkým počtem obyvatel je krajinou v neustálém procesu. Vulkanická oblast, kde přírodní síly tvarují zem: gejzíry, rozbouřená bahna, ledem pokryté sopky nebo ledovce, to vše tam najdete. Jeho překvapivá drsná krása se zdá být vytvořena tak, aby si návštěvníci uvědomili vlastní nicotnost, oproti celému fungování planety Země. Navíc se celým územím táhnou středověké ságy, živá hudba, umění a řemesla. Jeho obyvatelé vás překvapí svým hřejivým přivítáním, ale nikdo už vám nezaručí, že vám na návštěvě bude stejně přát i počasí. Ale nezoufejte. Tady máte hned 9 věcí, které se dají na Islandu dělat za sychrava.

Reklama

Jak bude dneska?

Není moc věcí, o kterých Islanďané debatují raději než o počasí. Příjemně zahřívaný Golfským proudem, a přitom šlehaný prudkými poryvy větru. Prostě díky jeho specifickým podmínkám počasí velkým tématem. Na Islandu se mimochodem říká, že pokud se vám to aktuální nelíbí, počkejte si pět minut. Ne, vůbec to není přehnané, jelikož na tomhle ostrově dokážete zažít, bez ohledu na roční období, snad všechny možné výše tlaku během jediného dne, nebo někdy i několika hodin. Síly větru si Islanďané ctí natolik, že jí dali i jména. V severské mytologii například byl Kári synem obra a sám byl otcem Frostiho (mráz) anebo Jökulla (ledovec), to závisí na konkrétním textu…

Vychutnejte si bouřku

Co tak potkat boha větru osobně? Pokud jsou podmínky bezpečné, teple se oblečte a vykročte z pohodlí domova. Když Kári nebije příliš mocnými silami, vyjděte ven případně i na krátkou procházku. Vyhýbejte se ale chodníkům blízko vody, jelikož vlny během bouřky více naráží a mohou přelít i hráze. Spíše vše pozorujte z bezpečné vzdálenosti. Sledovat bouřící se moře je opravdu fascinující pohled.

Ponořte se do islandských bazénů

Vydejte se do nehostinného počasí a vychutnejte si relaxační dovolenou v bazénu. Většina míst na Islandu má bazén k dispozici, nebo dokonce horký pramen. Na vířivku můžete mít i štěstí ve vašem ubytování. Islanďané přímo milují koupele. V Reykjavíku proto narazíte na několik bazénů, ze kterých má každý svůj jedinečný charakter.

Bazény na Islandu jsou speciální: většinou se nacházejí venku a ohřívané jsou zdola přírodní geotermální energií. Voda v nich bývá mírně chlorovaná kvůli udržení čistoty. A během zlého počasí není nic lepšího, jak se ponořit do teplé vody.

Navštivte islandské bary a kavárny

Dejte si svůj oblíbený nápoj a sledujte déšť a společenský šum v nějaké příjemné kavárně. Pokud jste zrovna na venkově, poptejte se místních na jejich oblíbené podniky, kde máte možnost se seznámit s místní komunitou. V opravdu malých městech bývají místa na oddych nebo kavárny spojené s benzínovou pumpou. Ve větších městech budete mít přirozeně větší výběr.

Reykjavik Roaster Café
Zdroj: thecoffeevine.com

V Reykjaviku doporučujeme navštívit minimalistickou kavárnu Reykjavik Roaster, provoněnou kávami Kolumbie, Nicaraguy, pak Café Babalú, která je zároveň i vegetariánskou restaurací, nebo kavárnu Mokka, laděnou do art deco designu.

Přečtěte si také průvodce, jak na Islandu vyžít a příjemně a levně!

Objevte blešák Kolaportið Flea Market

Pokud se ocitnete v Reykjavíku během víkendu za zlého počasí, návštěva blešáku Kolaportið je vyslovenou nutností! Velký krytý bleší trh nabízí všechno – od oblečení z druhé ruky po fantastické pohlednice a suvenýry. Těšili jste se snad, že si z Islandu přivezete pár klasických vzorovaných svetříků, ale v suvenýrech byste za ně dali majlant? Na trhu Kolaportð narazíte na vskutku široký výběr nových i nošených kousků za mnohem rozumnější cenu. Dokonce se můžete setkat s člověkem, který lopapaysa sám plete, a tak podporuje tradici, která udržuje Islanďany v teple už celé generace.

Nenechte si ujít ani ochutnávání islandských lahůdek. Udělejte si přestávku a zastavte se v kavárně veselými, často až podivnými dekoracemi. A pokud míváte chuť na něco malého ke kávě, ochutnejte například kleinur, islandský tradiční koláček. A když bude váš hlad přece jen větší, sáhněte například po kjötsupe, vydatné masové polévce z jehněčího a kořenové zeleniny, která vás zaručeně zahřeje.

Kleinur – tradiční zákusek/street food. Zdroj: thetaste.ie

Navštivte místní muzeum

Na Islandu existuje silná tradice, která nejenže respektuje surovou přírodní krásu, ale i zachovává její bohatou kulturní historii. Jejich muzea jsou bohatá, a i když se právě nacházíte v odlehlejší části země, určitě najdete způsob jak si rozšířit své vědomosti a obohatit své znalosti o Islandu i tam. Možná se vám stalo, že jste v kouzelném městě Húsavík doufali v pozorování velryb, když v tom se z důvodů zlých povětrnostních podmínek výlet lodí zrušil. Stále se však můžete o těchto inteligentních savcích dozvědět hodně fascinujících informací v místním Húsavík Whale Museum.

Húsavík Whale Museum
Zdroj: scribblemaps.com

Západní Fjordy jsou zase jedním z nejodlehlejších míst na Islandu, která se také mohou pochlubit množstvím muzeí. Například v malém městečku Hólmavík určitě nevynechejte muzeum islandského čarodějnictví Museum of Icelandic Sorcery & Witchcraft. V Súðavíku se zastavte v Arctic Fox centre, která je zároveň i kavárnou a můžete si pěkně zblízka prohlédnout arktické lišky a v Bíldudaluru si prohlédnětě The Icelandic Sea Monster Museum.

Stokksnes viking village

Na takové skvosty narazíte po celé zemi, dopředu se ujistěte, co nabízejí a jaké otevírací hodiny mají. V Reykjavíku je seznam muzeí nesmírně dlouhý, doporučujeme například The Saga Museum, Perlan Museum, The National Museum of Icelanf, The Phallological Museum či Culture House. Nebo navštivte i vikingskou vesnici Stokksnes viking village.

Jděte na koncert

Hudební scéna na Islandu je vskutku různorodá, a neměli byste jistě ostrov opouštět bez toho, abyste ji zažili naživo. Bez ohledu na to, jaký styl je vám nejbližší, na vybranou máte vždy, a tak neváhejte a zjistěte, co se vám v ten večer nepříjemného počasí nabízí. Většina koncertů se odehrává v barech či kavárnách a zřídkakdy budete požádáni o vstupné. Pokud se nacházíte v Reykjavíku, podívejte se, co se děje v koncertním sále Harpa, která je atrakcí už sama o sobě.

Sál Harpa

Víte co? Navštivte sál Harpa!

Tento architektonický skvost je místem, které by měl navštívit každý, kdo zavítá na Island. Harpa je koncertní a konferenční sál v Reykjaviku a je sídlem islandského symfonického orchestru i islandské opery. Získal mnoho ocenění a jak podle exteriéru, tak podle interiéru je jasné proč. Je ideálním místem na návštěvu v případě nepříznivého počasí: potulujte se a obdivujte skleněná okna různých barev a velikostí, to vše postavené v panelových strukturách. A pokud vás přepadne hlad, nebo chuť na něco malého, k dispozici je i kavárna, stejně jako elegantní restaurace. Před návštěvou zkontrolujte stav koncertních lístků, pravidelná představení se často odehrávají i v angličtině.

Zhlédněte jednu z islandských show

Islandská hudební scéna není všechno, čím se můžete po večerech bavit. V Reykjavíku se podívejte do podniků jako je Gaukurinn, Húrra, Kíkí a Loft. A za zábavou se téměř každý den můžete vydat i do Secret Cellar baru. Zkontrolujte si program a vyberte si to, co vám nejvíce hraje do noty. Pro milovníky hospodských kvízů doporučujeme navštívit Lebowski Bar nebo Loft Hostel, které bývají i v angličtině.

Zajděte si na film

Víme, nekupovali jste si letenku na Island, abyste seděli v kině – to můžete dělat i doma. Ale chození do kina je jednou z nejoblíbenějších místních činností a krom toho – vstup i občerstvení jsou relativně levné. V menších městech se v mobilních kinech pravidelně odehrávají filmové noci, v Reykjavíku a Akureyri zas budete mít záruku širokého výběru kin a filmů. V hlavním městě navštivte vynikající kino Bíó Paradís, založené a provozované filmovými umělci, s cílem podpořit a zlepšit filmovou kulturu na Islandu. Většina filmů v jiných jazycích má anglické titulky. Můžete si tu zhlédnout i islandské dokumenty a krátké filmy a po nich se zastavte v baru.

Zdroj: bluecarrental.is

Přeloženo z Pelipecky.sk, autor původního článku Viktória, překlad a úpravy Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru