Connect with us

Cestopisy

To, že si ve Finsku někdo koupí kus lesa, neznamená, že omezí vaše právo do něj vstoupit.

To, že si ve Finsku někdo koupí kus lesa, neznamená, že omezí vaše právo do něj vstoupit.

Víte, co je jokamiehenoikeudet? Možná byste měli, týká se i vás. Je to totiž finské slovo označující právo každé lidské bytosti na svobodný pohyb v přírodě. V angličtině na to mají trefný výraz – everyman’ s right. Ačkoliv je na dnešní poměry everyman tak trochu maskulinní slovo a našlo by se i rodově vyváženější, nijak nám nevadí.

Reklama

Seveřané mají ve všeobecnosti otevřenější přístup k přírodě než my, čímž nechci říct, že by oni v lese nezaťali sekeru ani do jednoho stromu, nebo že by nestříleli jeleny. Sami si, podobně jako my, zničili velkou část krásných lesů. Jen v roce 2017 padl ve Finsku rekordní počet stromů. Chceme tím říct, že téměř všechno v té divoké i méně divoké přírodě nordických zemí je zadarmo a téměř nikde vám nezakazují postavit si stan pod širým nebem s tancující poklární září nad hlavou, či natrhat si bobule, i v soukromých lesech.

Navíc, není nejúčelnějším způsobem, jak ochraňovat přírodu, dovolit každému, aby do něj mohl rovnocenně vstoupit a vytvořit si k ní vztah? Nazvala bych to inkluzí v přírodě.

Porkkalanniemi, Finsko
Zdroj fotografie: unsplash.com

Finsko, nejotevřenější ze všech

Často nechávají láhve s pitnou vodou nebo s občerstvením pro méně šťastné pocestné jen tak na stanovištích, bez prodejců nebo ceníku, případně jen s doporučenou cenou. Je na vás, jak se zachováte, když vás nikdo nevidí. Sice se jedná o jejich území, lesy a pláně, ale příroda patří nám všem, je to náš domov. A tak nám všem, nejen Finům, dávají právo ji navštívit celou.

Redaktorka Jaana Kiesiläinen, původem Helsinčanka žijící v Melbourne, tvrdí, že její rodné Finsko s více než 20 miliony hektarů lesa, téměř 190 tisíc jezery a 40 národními parky, má ke svobodě pohybu po přírodě nejotevřenější přístup ze všech. Následuje Švédsko, Norsko, Estonsko a Skotsko.

Asi 90% finského území je přístupných, právo pohybu je omezené v některých přírodních rezervacích s vysokou ochranou, v příměstských oblastech, vojenských oblastech a úzké zóně podél finsko-ruské hranice.

Nuuksio, Finsko
Zdroj fotografie: unsplash.com

I na cizím pozemku

Právo toulat se po finské přírodě se tu vztahuje i na soukromou půdu. To, že si kdosi koupí v kopcích nebo v lese kus země, ve Finsku ještě v žádném případě neznamená, že může ostatním omezit právo na přístup do dané oblasti. Takovou výjimku může místu udělat pouze vláda, a nařízení se pak týká všech osob. Kiesiläinen uvádí, že to zdaleka není tak jednoduché. Ne každá oblast s výjimkou ještě musí být oplocena, preferují oznámení a značení. A tak si klidně můžete stan postavit i na soukromém pozemku.

Jokamiehenoikeudet přitom není zakotveno v žádném zákonu, je hluboko zakořeněné v místní tradici a kultuře. Z globálního hlediska je to něco jedinečného, i proto navrhlo finské Sdružení pro outdoorové aktivity zařadit jokamiehenoikeudet do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nacházejí se tam už kulturní dědictví jako francouzská kuchyně, argentinské tango i tradiční perské tkaní koberců. Zatím ale bez úspěchu.

Helsinki, Finsko
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

S velkou svobodou přichází velká zodpovědnost

Svoboda pohybu po rozlehlé finské přírodě, s cílem nebo bez, ale neznamená, že si v něm můžete dělat, co jen chcete. S velkou svobodou přichází velká zodpovědnost. I jokamiehenoikeudet má svá pravidla, vyžaduje od nás zejména úctu k přírodě a volně žijícím zvířatům, i k jiným lidem, abychom si pro sebe posbírali odpadky a pokud je to jen možné, klidně i po jiných, kteří tak neučinili.

Měli bychom respektovat soukromí těch, kolem jejichž osobního vlastnictví procházíme, mohli bychom se vyhnout i přechodu přes obrozenou půdu, aspoň během vegetačního období. V zimě, když půda odpočívá, nám zas jokamiehenoikeudet přes pole jít nedovoluje. To všechno dá rozum!

Loviisa, Finsko
Zdroj fotografie: unsplash.com

Používejte zdravý rozum

Mnohem víc se dočtete v brožuře jokamiehenoikeudet, kde najdete i příklady chráněných druhů rostlin nebo možnosti řízení aut mimo vyznačené trasy a zásady rybaření ve finských vodách. Nelekněte se, když při čtení pravidel natrefíte na slovní spojení kempovat jen dočasně, průměrné vzdálenosti nebo nepřiměřené rušení, je to záměr.

Právní expertka Anne Rautianen z finského Sdružení pro outdoorové aktivity jednou řekla, že každý by měl být schopen uplatnit v přírodě zdravý rozum, proto nenajdete v brožuře o jokamiehenoikeudet žádné přesné vzdálenosti, časové údaje nebo decibely povoleného hluku. Měli bychom mít dost instinktu na to, abychom věděli, jak se k přírodě chovat. Fini, kteří se podle národního sdružení věnují aktivitám venku až 600 milionů ročně, mají tyhle instinkty zřejmě přirozeně v sobě.

Kiuruvesi, Finsok
Zdroj fotografie: unsplash.com

Tak, a jen na závěr – oficiální webová stránka finských národních parků a výzva – užijte si své jokamiehenoikeudet, máte na něj právo.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Diana lépe umývá nádobí, než vaří. I proto tak miluje svého chlapa, co se v kuchyni snad narodil. Na psy nedá dopustit, na ty své, ani na ty z OZ Pes v nouzi. Ostatně, jako na všechna zvířata. Kdy mohla v životě vycestovat už jen jednou, vrátila by se domů k mamce Esther, do Keni, na Aloo Drive do domečku nad zátokou.

Nahoru