To, že si ve Finsku někdo koupí kus lesa, neznamená, že omezí vaše právo do něj vstoupit.
Víte, co je jokamiehenoikeudet? Možná byste měli, týká se i vás. Je to totiž finské slovo označující právo každé lidské bytosti na svobodný pohyb v přírodě. V angličtině na to mají trefný výraz – everyman’ s right. Ačkoliv je na dnešní poměry everyman tak trochu maskulinní slovo a našlo by se i rodově vyváženější, nijak nám nevadí.

Seveřané mají ve všeobecnosti otevřenější přístup k přírodě než my, čímž nechci říct, že by oni v lese nezaťali sekeru ani do jednoho stromu, nebo že by nestříleli jeleny. Sami si, podobně jako my, zničili velkou část krásných lesů. Jen v roce 2017 padl ve Finsku rekordní počet stromů. Chceme tím říct, že téměř všechno v té divoké i méně divoké přírodě nordických zemí je zadarmo a téměř nikde vám nezakazují postavit si stan pod širým nebem s tancující poklární září nad hlavou, či natrhat si bobule, i v soukromých lesech.
Navíc, není nejúčelnějším způsobem, jak ochraňovat přírodu, dovolit každému, aby do něj mohl rovnocenně vstoupit a vytvořit si k ní vztah? Nazvala bych to inkluzí v přírodě.

Zdroj fotografie: unsplash.com
Finsko, nejotevřenější ze všech
Často nechávají láhve s pitnou vodou nebo s občerstvením pro méně šťastné pocestné jen tak na stanovištích, bez prodejců nebo ceníku, případně jen s doporučenou cenou. Je na vás, jak se zachováte, když vás nikdo nevidí. Sice se jedná o jejich území, lesy a pláně, ale příroda patří nám všem, je to náš domov. A tak nám všem, nejen Finům, dávají právo ji navštívit celou.
Redaktorka Jaana Kiesiläinen, původem Helsinčanka žijící v Melbourne, tvrdí, že její rodné Finsko s více než 20 miliony hektarů lesa, téměř 190 tisíc jezery a 40 národními parky, má ke svobodě pohybu po přírodě nejotevřenější přístup ze všech. Následuje Švédsko, Norsko, Estonsko a Skotsko.
Asi 90% finského území je přístupných, právo pohybu je omezené v některých přírodních rezervacích s vysokou ochranou, v příměstských oblastech, vojenských oblastech a úzké zóně podél finsko-ruské hranice.

Zdroj fotografie: unsplash.com
I na cizím pozemku
Právo toulat se po finské přírodě se tu vztahuje i na soukromou půdu. To, že si kdosi koupí v kopcích nebo v lese kus země, ve Finsku ještě v žádném případě neznamená, že může ostatním omezit právo na přístup do dané oblasti. Takovou výjimku může místu udělat pouze vláda, a nařízení se pak týká všech osob. Kiesiläinen uvádí, že to zdaleka není tak jednoduché. Ne každá oblast s výjimkou ještě musí být oplocena, preferují oznámení a značení. A tak si klidně můžete stan postavit i na soukromém pozemku.
Jokamiehenoikeudet přitom není zakotveno v žádném zákonu, je hluboko zakořeněné v místní tradici a kultuře. Z globálního hlediska je to něco jedinečného, i proto navrhlo finské Sdružení pro outdoorové aktivity zařadit jokamiehenoikeudet do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nacházejí se tam už kulturní dědictví jako francouzská kuchyně, argentinské tango i tradiční perské tkaní koberců. Zatím ale bez úspěchu.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/
S velkou svobodou přichází velká zodpovědnost
Svoboda pohybu po rozlehlé finské přírodě, s cílem nebo bez, ale neznamená, že si v něm můžete dělat, co jen chcete. S velkou svobodou přichází velká zodpovědnost. I jokamiehenoikeudet má svá pravidla, vyžaduje od nás zejména úctu k přírodě a volně žijícím zvířatům, i k jiným lidem, abychom si pro sebe posbírali odpadky a pokud je to jen možné, klidně i po jiných, kteří tak neučinili.
Měli bychom respektovat soukromí těch, kolem jejichž osobního vlastnictví procházíme, mohli bychom se vyhnout i přechodu přes obrozenou půdu, aspoň během vegetačního období. V zimě, když půda odpočívá, nám zas jokamiehenoikeudet přes pole jít nedovoluje. To všechno dá rozum!

Zdroj fotografie: unsplash.com
Používejte zdravý rozum
Mnohem víc se dočtete v brožuře jokamiehenoikeudet, kde najdete i příklady chráněných druhů rostlin nebo možnosti řízení aut mimo vyznačené trasy a zásady rybaření ve finských vodách. Nelekněte se, když při čtení pravidel natrefíte na slovní spojení kempovat jen dočasně, průměrné vzdálenosti nebo nepřiměřené rušení, je to záměr.
Právní expertka Anne Rautianen z finského Sdružení pro outdoorové aktivity jednou řekla, že každý by měl být schopen uplatnit v přírodě zdravý rozum, proto nenajdete v brožuře o jokamiehenoikeudet žádné přesné vzdálenosti, časové údaje nebo decibely povoleného hluku. Měli bychom mít dost instinktu na to, abychom věděli, jak se k přírodě chovat. Fini, kteří se podle národního sdružení věnují aktivitám venku až 600 milionů ročně, mají tyhle instinkty zřejmě přirozeně v sobě.

Zdroj fotografie: unsplash.com
Tak, a jen na závěr – oficiální webová stránka finských národních parků a výzva – užijte si své jokamiehenoikeudet, máte na něj právo.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 500 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 500 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com za kámošské ceny, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
