Connect with us

Cestopisy

Helsinky na lodi i v sauně. TOP 10 zážitků

Helsinky na lodi i v sauně. TOP 10 zážitků

Helsinky jsou moderním městem, známým svým funkčním designem i unikátní gastronomíií. Držitel ocenění Město designu, které mu udělilo UNESCO, je domovem pestrých událostí, přátelských obyvatel a saun. Říká se mu i město ostrovů a zeleně. Helsinky jsou soustrovím sestávajícím z 300 pohádkových ostrovů. Památky, lesy, národní park a jezera. Najdeš tu opravdu vše. Navíc, Helsinky mají jeden z nejlepších MHD systémů na světě, takže se všude dostaneš snadno i rychle.

Reklama

Akční letenky do Helsinek

Plavba lodí

Srdcem Helsinek je Kauppatori (trhové náměstí) u přístavu, odkud vyrážejí lodě na výlety po ostrovech. Nákup suvenýrů nebo čerstvého ovoce na trzích můžeš spojit s prohlídkou města z lodní paluby. Vydej se například na ostrov Pihlajasaari, který je, hádám, nejoblíbenějším z těch helsinských, a užij si teplý letní den. Pihlajasaari je znám svými krásnými písečnými plážemi, jakož i kameny na druhé straně ostrova. Kromě plavání nebo odpočinku si na pláži můžeš připravit piknik, nebo vyzkoušet delikatesy s místní restaurace.

Sauny

Helsinky jsou saunovým rájem. Top zážitek tě čeká v Löyly, saunovém světě, který čerpá všechnu energii z vody a větru. Postaven byl v roce 2016 ze dřeva. Exteriér tvoří borovicové desky, vyrobené na míru a za interiér zase vděčí skandinávské bříze. Dvě elektrické sauny a tradiční finská parní sauna nabízí přímý přístup k nábřeží čtvrti Hernesaari. Místní prosklená restaurace zaplní tvůj žaludek čerstvými rybami a jinými organickými pochutinami. Při plánování Löyly bylo na prvním místě životní prostředí, a to se odráží na všem – od stavebního materiálu po restaurační menu.

Pevnost Suomenlinna

Finská pevnost, jak je tato stavba označována, se rozprostírá na skupině ostrovů, propojené mosty. Památka UNESCO byla původně postavena Švédy v 18. století. Dnes poskytuje celodenní program s několika muzey, bunkry a jedinou zachovanou finskou ponorkou z Druhé světové války.

Velkou dávkou historie oplývá část pevnosti s názvem Kustaanmiekka, nacházející se na konci modré stezky. Můžeš tu obdivovat staré bunkry, rozpadající se zdi i kaňony. Velkolepá Královská brána z let 1753 – 1754 jako dvoupodlažní stěna pevnosti měla padací mosty a velké schodiště. Areál Suomenlinny je doplněn restauracemi a kavárničkami, v nichž si můžeš oddychnout. V létě se můžeš odvézt zpět do Helsinek vodním autobusem.

Muzeum na Seurasaari

Východně od helsinského centra se nachází ostrov Seurasaari, který s pevninou spojuje pěší most. Jeho pokladem je open-air muzeum s historickými domečky, stády zvířat i panským sídlem nebo kostelem ze švédské Kiruny a dalšími dřevěnými budovami, které sem dovezli z nejrůznějších koutů země. Zde se dozvíš, jak Finové žili před mnohými léty. Nedaleko muzea se nachází starý dřevěný dům, který využívají Friends of Finnish Handicraft (asociace na výrobu a promo textilního umění) s výstavou koberců a jiných tradičních textillií.

Finský Central Park

I Helsinky mají svůj Central Park. Nazývají ho po svém Keskuspuisto a je opravdu obrovský, přímo v srdci centra města, rozprostírající se od jeho severu až po jih. Začíná u Olympijského stadionu a sahá až k lesu Paloheinä, kde se nechází velký běžkařský areál. V samotném parku se dá jezdit na kole, procházet se po krácných stezkách nebo si jednoduše posedět a načerpat energii. Na jižní straně parku se divoká zeleň proměňuje na upravené zahrady s vysazenými květy.

Zábavní park Linnanmäki

Nedaleko televizní věže a Olympijského stadionu se nachází zabavní park, který se postará o program malým i velkým, klidně i na celý den. Horské dráhy, vodní věže, obrovské ruské kolo – v parku najdeš více než 40 kolotočů. Nejoblíbenějším je dřevěný kolotoč, který návštěvníky baví již od roku 1951. Kromě toho se tu dobře najíš v desítkách restaurací a kavárnách s bohatými vegetariánskáými a veganskými možnostmi. Zábavní park vlastní nadace Children’s Day Foundation, jejíž cílem je vysbírat z provozu parku peníze pro finské organizace věnující se péči o děti. Takže se tu skvěle pobavíš a zároveň podpoříš dobrou věc.

Kontroverzní památník

Pokud chceš vidět aspoň jednu helsinskou památku, jistě nevynehej památník, který vznikl jako odkaz na finského skladatele, velikána finské hudby, Jeana Sibelia a vyvolal vlnu kritiky. Navrhla ho finská sochařka Eila Hiltunen. Původní abstraktní památník z více než 600 ocelových trubek, které vytvářejí melodii, když skrze ně vane vítr. O něco tradičnější kousek – socha Sibelia – byla přidána později, jako reakce na stížnosti k původnímu konceptu. Jeho abstrakce podle mnohých nevyjadřovala dostatečnou úctu k samotného skladateli.

V Helsinkách cestuj žaludkem

Cestování prochází krom jiného samozřejmě žaludkem. Co by to bylo za výlet, kdybys odjel bez ochutnávky místních dobrot. V Helsinkách najdeš mezinárodní kuchyni v TOP restauracích, ale i útulná místa, vyhledávaná zejména místními. Volba je na tobě. A co musíš ochutnat? Hrachovou polévku, které se kdysi říkalo čtvrteční, v časech, kdy v pátek začínal půst. Mnozí ji tu stále jedí, podle tradice, hlavně ve čtvrtek. Určitě vyzkoušej ryby. Jejich čerstvost zaručuje množštví jezer a blízkost Baltského moře.

Nebo máš chuť spíše na sladké? Sáhni například po pulle, koláči s ořechovou náplní a cukrem, nebo po skořicové rolce. Běžně se tu prodává s čajem nebo kávou.

Autentické helsinské trhy

Čerstvý vzduch, čerstvé jídlo, originální dárečky. Helsinské trhy jsou jakýmsi „vše v jednom“ a najdeš jich tu hned několik. Stará tržnice z roku 1888 byla prvním krytým tržištěm na celém světě. Nachází se blízko Trhového náměstí u přístavu. V tržnici Hietalahti místní v průběhu posledních let prodávali samé organické produkty a starožitnosti. Teď ale opět slouží hlavně jako trh s jídlem. V létě se na náměstí koná bleší trh. Trh specializující se na mořské plody Hakaniemi navštěvují tedy zejména místní. Poznej je, jako zdejší obyvatel a navštiv jej též!

Kaple ticha

Kaple Kamppi leží v jedné z nejrušnějších částí Helsinek a celého Finska vůbec. Navrhli ji finští architekti Mikko Summanen, Niko Sirola a Kimmo Lintula a je umístěna v rohu náměstí Narinkkatori. Je vyrobená ze dřeva a ve skutečnosti nemá náboženskou hodnotu. Slouží jako místo, kam můžeš utéct před okolním shonem a chvíli setrvat v absolutním tichu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru