Connect with us
Amsterdam

Koronavirus

Jak budou vypadat Vánoce a Silvestr 2020 v Evropě?

Jak budou vypadat Vánoce a Silvestr 2020 v Evropě?

S blížícími se vánočními svátky se vlády mnoha zemí napříč Evropou rozhodly omezit pohyb či otevření některých provozů a zavést jiná bezpečnostní opatření. Některé z nich se naopak rozhodly během svátků na pár dní pravidla povolit. Které země mají ve svém svátečním korona-režimu jasno?

Reklama

Nizozemsko jde do tvrdého lockdownu

Premiér Mark Rutte prohlásil, že Nizozemsko bude mít po dobu 5 týdnů přísný loxkdown – od 15. prosince do 19. ledna. Zavřít mají obchody, které neposkytují základní služby, kina, kadeřnictví či posilovny. Obyvatelům doporučují zdržet se cestování, pokud to není nevyhnutelné, do poloviny března 2021.

Omezení budou mírně povolena během tří vánočních svátků – domácnosti mohou přivítat tři hosty (jinak pouze dva), přičemž děti do 13 let se sem nepočítají. „Nebude to teď, o týden ani o měsíc. S vakcínou bude však rok 2021 nadějí a světlem na konci tunelu,“ uvedl nizozemský premiér.

Velká Británie povoluje dočasné cestovatelské bubliny

Velká Británie zavedla kvůli vánočním svátkům krátké uvolnění restrikcí. Mezi 23. – 27. prosincem (22. – 28. prosincem v Severním Irsku) neplatí cestovatelské zákazy, lidé se mohou navštěvovat a přespat u svých blízkých. Počet lidí v domácnosti je však přece omezený – na většině území Británie jsou to tři domácnosti, ve Skotsku osm lidí.

Díky těmto bublinám se lidé mohou setkat i na veřejných prostranstvích či bohoslužebných místech, musí si však vybrat, se kterými domácnostmi se během svátků setkají. Ve zkratce to znamená, že pokud se setkají s určitými třemi domácnostmi v jeden vánoční svátek, v následující svátek se mohou opět setkat pouze s těmi stejnými lidmi. Domácnosti nemohou návštěvy kombinovat.

Od 16. prosince se zavírají hospody, restaurace kromě donášky a jídla s sebou, rovněž většina interiérových zábavních služeb a zavřou i sportovní stadiony.

Itálie bude mít během svátků zákaz vycházení

Premiér Giuseppe Conte obyvatele Itálie upozornil, že mají očekávat „střízlivější Vánoce bez štědrovečerních setkání, objetí a polibků“ píše BBC. Mnohé italské regiony mají částečný lockdown, oznámen byl rovnaž zákaz cestování mezi různými regiony od 21. prosince do 6. ledna.

Zákaz vycházení bude platit 25. prosince (Vánoce v zemi), 26. prosince a na Silvestra. Platit bude rovněž noční zákaz vycházení od 22:00 do 5:00. Kostely mohou zůstat otevřeny, vánoční trhy byly zrušeny.

Francie má přísná opatření

Francie 15. prosince uvolnila lockdown, stále však platí přísná opatření. Opuštění domu s pádným důvodem, certifikátem na papíře nebo v telefonu bylo dočasně rovněž zrušeno. Místo toho bude platit zákaz vycházení od 20:00 do 6:00, který však nebude platný na Štědrý večer. Na Silvestra platit bude. Zavřené jsou bary, restaurace, divadla a kina.

Německo jde do tvrdého lockdownu, na Vánoce uvolní setkání doma

V Německu se zavřou všechny obchody, které nespadají do základních potřeb, stejně jako školy od 16. prosince do 10. ledna. V současnosti se mohou setkávat maximálně dvě domácnosti a zároveň maximálně 5 lidí. Tento limit bude mezi 24. a 26. prosincem uvolněn – jedna domácnost může pohostit jinou domácnost se čtyřmi lidmi. Mělo by však jít o blízké příbuzné. Děti do 14 let se do tohoto počtu nepočítají.

Prodej vánočních stromků může zůstat otevřen. Většina hlavních vánočních trhů byla zrušena. Na Silvestra zrušili městský ohňostroj.

Španělsko povoluje limitované návštěvy včetně dětí

Španělská vláda přijala soubor opatření, které budou platit od 23. prosince do 6. ledna. Zároveň platí, že regionální útvary mohou v omezeních přitvrdit, pokud to považují za nezbytné.

V těchto dnech budou moci obyvatelé cestovat mezi regiony v případě, že chtějí navštívit rodinu nebo přátele. Setkání budou během Štědrého večera, vánočních svátků a Silvestra omezena na 10 lidí. Narozdíl od některých výše zmíněných zemí do tohoto limitu spadají i děti. Aktuální zákaz vycházení bude na Štědrý večer a Silvestra prodloužen do 1:30 hodin ráno.

Vláda rovněž doporučuje, aby se tradiční pochod při příležitosti Svátku tří králů 5. ledna nekonal.

Rakousko má i nadále noční zákaz vycházení

V Rakousku se od 7. prosince opět otevřely obchody a provozy, které neposkytují základní služby. Stejně tak se otevřely i muzea a knihovny. Předběžně do 6. ledna zůstávají zavřené hotely pro turistické účely, restaurace a volný pohyb je nadále omezen mezi 20:00 a 6:00.

Od 24. prosince jsou povoleny individuálně druhy sportů zejména lyžování.

Rusko izoluje seniory

Moskva ohlásila nové restrikce, které by měly být platné do 15. ledna. Restaurace a kavárny musí zavírat dříve, kina a divadla fungují s 25% kapacitou. Obyvatelé nad 65 let se musí izolovat.

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru