Connect with us
Barcelona

Novinky

Dokončení chrámu Sagrada Família v Barceloně může znamenat stěhování pro tisíce lidí

Dokončení chrámu Sagrada Família v Barceloně může znamenat stěhování pro tisíce lidí

Barcelona, slavné španělské město, je domovem mnoha nádherných památek a jednou z nejvýznamnějších je chrám Sagrada Família. Tato architektonická nádhera, která láká návštěvníky z celého světa, se nachází v centrální čtvrti Eixample. Od začátku stavby v roce 1882 je Sagrada Família zakryta lešením a prochází permanentní rekonstrukcí. Nedávno ovšem dokončení jednoho z nejvýznamnějších milníků v historii chrámu přivedlo do popředí otázku, co to bude znamenat pro tisíce lidí, kteří bydlí nedaleko tohoto monumentálního projektu.

Reklama
Barcelona

Přestěhují 3 tisíce lidí?

Nadace, která dokončuje velkolepou stavbu La Sagrada Família od katalánského architekta Antonia Gaudího, do ní chce zahrnout i masivní schodiště do baziliky. Jeho výstavba by ale znamenala zbourání desítek bytových domů v této oblasti, což by se mohlo dotknout přibližně 3 000 lidí, kteří by se z této oblasti museli vystěhovat. O výstavbě schodiště rozhodne barcelonská městská rada, jejíž postoj pravděpodobně ovlivní komunální volby koncem května, uvádí Euronews. V plánech nadace se počítá s 60metrovým schodištěm vedoucím k nedokončenému hlavnímu vchodu do baziliky.

Obyvatelé Barcelony, zejména ti, pro něž by výstavba znamenala změnu bydliště, proti plánům protestují a snaží se podniknout právní kroky. Poukazují zejména na to, že schodiště k bazilice v původních Gaudího plánech nikdy nebylo. V roce 1926 ho do nich zahrnuli až jeho studenti po architektově smrti. Přestože stavební práce na chrámu probíhaly nepřetržitě, dokončení bylo neustále odloženo kvůli finančním a organizačním problémům.

Konečné rozhodnutí o zbourání bytových domů přijme městská rada Barcelony. Vzhledem k blížícím se komunálním volbám 28. května 2023 by podle Euronews mohl být návrh na zbourání desítek domů zamítnut.

Sagrada Família

Historický milník

7. června 2022 nastal historický okamžik. Bylo oznámeno, že chrám Sagrada Família bude konečně dokončen, a to nejpozději do roku 2026. Termín, který je výročím stého výročí smrti Gaudího, vzbudil velkou vlnu nadšení mezi obyvateli Barcelony i mezi milovníky architektury po celém světě.

S dokončením chrámu Sagrada Família totiž přichází i možné stěhování pro tisíce lidí, kteří jsou součástí oblasti, v níž se chrám nachází. Od chvíle, kdy se Sagrada Família stane naprosto přístupnou pro veřejnost, se očekává zvýšený počet návštěvníků a turistů. To vyvolává obavy o případný negativní vliv na místní obyvatele a infrastrukturu v okolí.

Barcelona

Navrhovaná řešení

Aby se tyto potenciální problémy minimalizovaly, město Barcelona se snaží najít řešení. Jedním z plánovaných opatření je vytvoření nových turistických tras a přesměrování turistů mimo nejvytíženější oblasti. Místní úřady jsou rovněž v kontaktu s místními organizacemi, aby se zajistilo, že přínosy z turismu budou spravedlivě rozděleny mezi všechny obyvatele.

Kulturní atrakce budoucnosti

Dokončení chrámu Sagrada Família bude sloužit nejen jako impozantní kulturní atrakce, ale také jako příklad dlouhodobého odhodlání a oddanosti umění a architektuře. Mnozí doufají, že tento symbolický milník do Barcelony přiláká ještě větší množství návštěvníků a přispěje k ekonomické prosperitě města.

Dokončení chrámu Sagrada Família je značným impulzem pro Barcelonu i pro milovníky architektury z celého světa. Přestože s sebou přináší výzvy a potenciální potíže pro místní obyvatele, město se snaží najít způsoby, jak minimalizovat negativní důsledky a spravedlivě rozdistribuovat výhody tohoto historického milníku. Sagrada Família se stane nejen ukázkovým příkladem architektonického mistrovství, ale rovněž důležitou součástí cestovního ruchu v Barceloně v následujících letech.

Barcelona

Akční letenky do Barcelony

Zdroj: Euronews

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru