Connect with us

Cestopisy

Techno a falafel. Jak si užít Berlín, když máš dvacet

Techno a falafel. Jak si užít Berlín, když máš dvacet

To je jisté, že Berlín je univerzální cestovatelský favorit. Navštěvují ho velcí i malí, tiší i hluční, komerční i undergroundoví turisté. Tento článek jsme ale napsali vysloveně pro ty, kteří jsou hrdými a šťastnými představiteli dvacetiletých (nebo se tak cítí) a v blízké budoucnosti by rádi navštívili hlavní město Německa, legendární Berlín.

Reklama

Seznamuj se

Berlín je studentské město, ale ne jen tak ledajaké. Vysokoškolákům nabízí až tak přívětivé podmínky, že se mnozí rozhodnou pro denní studium ještě i po třicítce. Tato skutečnost jen posiluje tu přímou a nenásilnou atmosféru, která je živnou půdou pro rychle nabytá nová kamarádství. Jak na intru na chodbovici.

Pokud se necítíš být typickým iniciátorem ve stálé pohotovosti, zkus navštěvovat taková místa, na kterých určitě potkáš mladé lidi. Například ve čtvrti Kreuzberg. Na každém rohu je tam něco hip, je plná galerií, pouličních prodejců, nočních klubů a stěny zdobí graffiti. A co je to nejpodstatnější – sdružuje se zde smetánka berlínského undergroundu.

Hotely nabízejí velké pohodlí, v dnešní době jsou mnohé zcela vyhovující i při nízkorozpočtovém cestování. My ti i tak doporučujeme bydlet trochu osobněji – v hostelu nebo vyzkoušej WG. WG je zkratka Wohngemeinschaft, dalo by se to přeložit jako sdílený byt.

Prostřednictvím této alternativy můžeš zažít, jaké to je, když bydlíš v podnájmu v Berlíně buď s místními, nebo zahraničními studenty nebo turisty. Na konci článku na webové stránce wg-suche.de/ najdeš pár užitečných linků, přes které si můžeš vybrat pro tebe nejvíce vyhovující WG.

Probuď v sobě párty zvíře

Pokud existuje evropské hlavní město párty, tak je jím jednoznačně Berlín. Můžeš mít jakékoliv párty choutky, nabídka je opravdu bohatá. Diskotéka ve starém skladu, místní bary, turisté žijící intenzivní noční život v blízkosti Alexanderplatz, vícepatrové kluby… A kdy? Jelikož se nacházíme v Berlíně, znamená to jedno – KDYKOLIV.

Pokud si prosíš konkrétní doporučení, tak stálým účastníkem na TOP10 seznamech je Berghain (Friedrichshain), ale lidé se srdci pankáčů by tě poslali do SO36, a pokud nutně potřebuješ electro, hip-hop nebo house, zkus se podívat na aktuální program klubu Gretchen.

Zažij berlínské techno

Berlínské techno je světoznámé, a i když tento hudební žánr pochází z USA, je nepopiratelným faktem to, že jeho vývoj v Berlíně nabyl zcela jiných rozměrů. Není jedno, ve kterém klubu to bude poprvé. Předtím, než se hodíš do euforických hlubin 4/4 taktů, mohou se ti hodit rady místních nebo ověřených cestovatelských portálů, abys věděl, které kluby nebo diskotéky jsou právě aktuálními favority. V okolí řeky Spree (Spréva) najdeš mnohé, nachází se tady například i legendární podnik Tresor.

Techno nemilují jen turisté, ale i berlínští obyvatelé. Pokud se chceš bavit na místní způsob, obleč si něco běžného, nejlépe v tmavých barvách. A co je ještě důležitější – obuj si pohodlné boty. Je pouze minimální šance, že se domů dostaneš před svítáním, a nebylo by zcela snadné absolvovat několikahodinový extatický taneční maraton na vysokých podpatcích.

Zamysli se nad příběhy rodičů

Tíživou historii 20. století na vlastní kůži nezažili už ani nejmladší zástupci generace Y, její stopy byly ovšem v jejich životech viditelné prostřednictvím rodičů a prarodičů. Generaci Z bychom mohli klidně nazvat jako tu nejsvobodnější dnešní doby. Pokud i ty jsi přesvědčen o tom, že minulost nestačí znát jen z učebnic dějepisu, ale je potřeba ji i pochopit, vydej se na lov historických památek v Berlíně.

Historie Německa je silná, dovol jí, aby na tebe zapůsobila (i když to bude chvílemi možná bolet). V žádném případě nevynechej zachovaný úsek Berlínské zdi či East Side Gallery. Navštiv i muzeum Stasi, Židovský památník i s muzeem, Topografii teroru nebo Sovětský Památník v Treptower parku.

Měj se báječně i s prázdnými kapsami (bezplatné programy)

Například výše zmíněnou vnější galerii East Side Gallery si můžeš prohlédnout zdarma. Ale i jiné typické turistické atrakce jsou dostupné bezplatně. Například budova, ve které sídlí německý parlament, Reichstag s audio-průvodcem. Na její střeše tě čeká slavná skleněná kupole Normana Fostera, ale i krásný výhled na město. Panorama Berlína z ptačí perspektivy můžeš vidět i z jiných míst, kterým je například vrch vodopádu ve Viktoriaparku.

Ačkoliv Ostrov muzeí (Museumsinsel) nenabízí vstupy do samotných muzeí (Pergamonmuseum, Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum) zdarma i tak se ho vyplatí navštívit. Tedy, pokud nejsi zarytým fanatikem s neodolatelnou touhou vidět každou jednu expozici dané destinace.

Je několik berlínských autobusových vyhlídkových výletů, které jsou cenově zcela v pořádku, ale pokud je tvá peněženka opravdu tenká, nastup do autobusu 100 s běžnou jízdenkou. Jeho trasa vede podél několika klíčových památek, jako například Siegessäule, kostel Kaiser Wilhelm, ZOO, tedy Zoologischer Garten nebo Alexanderplatz

Pokud se kamarádíš se standupem, tak některý večer zajdi do barů Comedy Café nebo Bar In A Jar. Pokud budeš mít štěstí na open-mic vystoupení, nebudeš muset platit standardní vstupné, ale dobrovolné, tedy tolik, kolik můžeš.

Jez a pij venku

Pít pivo venku je v Berlíně legální a běžné. Takže tento program pod širým nebem můžeš zvolit bez jakýchkoliv obav z pokuty. K lahodné tekutině si kup jeden currywurst nebo schnitzel (klobása a řízek) a právě si vytvořil jeden typický berlínský turistický program. Jelikož zde žije mnoho Turků, kebab je rovněž vynikající volbou. Populárním bistrem je například Mustafa’s doners.

Nechoď tam ale příliš hladový, protože tě tady bude pravděpodobně čekat nepříliš krátká řada lidí. Vedle Mustafy se nachází Curry 36, kde můžeš také ochutnat několik výborných jídel. A nezaplatíš za ně moc. Pouliční kuchyně své pokrmy prodávají relativně levně, to ale neznamená, že nejsou kvalitní a chutné. Berlín nabízí i několik veganských alternativ, takže hladový nikdo nezůstane.

Akční letenky do Německa

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru