Connect with us

Cestopisy

Co vidět, zažít a neminout v Gdaňsku

Co vidět, zažít a neminout v Gdaňsku

Město Gdaňsk, perla polského severu, má unikátní atmosféru, která ho odlišuje od ostatních polských měst. Je to hlavně jeho přístavním duchem a poměrně nepolskou architekturou, ovlivněnou národy bohatých obchodníků, kteří formovali historii města. Balancování mezi germánským Pruskem a slovanským Polskem a k tomu druhá světová válka, jejíž události se k městu přímo vážou – to vše je jeho součástí.

Každý rok sem přijíždí více a více turistů bloudit úzkými uličkami, pokochat se obrovskými stavbami kostelů z červených cihel, posedět v autentických kavárnách a nakoupit jantarové výrobky. I přesto, že město si ještě pamatuje bouřlivou minulost, což dokazují i historické jizvy, je dnes energickým městem, které rádo investuje do své turistické budoucnosti. A jeho počet akcí či atrakcí jen svědčí o tom, že tady život neutichne v žádném ročním období! Podívejte se na 10 takových míst, díky kterým ho začnete milovat!

Jarmark sv. Dominika

Jedna z nejstarších místních tradic, jejíž začátky sahají až do roku 1260, kdy ho založil papež Alexandr IV., se organizuje dodnes. Trvá tři týdny a začíná poslední červencovou sobotu. Obrovský trh s lokálními i zahraničními produkty, od starožitností po ruční práci. Trhy jsou provázeny kulturními událostmi, jako pouličním divadlem, koncerty, přehlídkami a soutěžemi. Každý rok je magnetem pro více než 5 000 000 lidí – včetně umělců a obchodníků…

Královská cesta

Královská cesta je výjimečnou procházkou od staré městské brány k řece Motlawě. Je i hlavní ulicí Starého města, kterou zvykli se svými průvody kráčet polští králové. Mezi nejznámější památky patří Zlatá brána, Dům mučení, Vězeňská věž a Neptunova Fontána. Větší zábavu pravděpodobně zažijete, když si před vstupem na uličky Trakt Krolewski něco trochu přečtete o její historii, i když samotné pozorování starých renovovaných historických budov je dostatečně uspokojujícím zážitkem.

Neptunova fontána, Gdaňsk

Evropské centrum solidarity

Nachází se v gdaňské loděnici a je jedním z nejnovějších muzeí ve městě, už teď je ale jednou z jeho nejnavštěvovanějších atrakcí. Je výjimečným místem jak designem, tak i výstavami, které organizuje. Centrum je oslavou odborných svazů a jejich zásluh. Budova, postavená z oceli, má svým tvarem připomínat loď. Je lákadlem i pro milovníky architektury a umění, tak historie.

Ulice Mariacka

Mariacka je jednou z nejkrásnějších a pochopitelně nejvyhledávanějších ulic města Gdaňsk. Je takovou dlouhou architektonickou výlohou, v níž se nachází suvenýry, stánky a obchody. Každý její návštěvník vy si měl v jedné z jejích příjemných, útulných kavárniček vychutnat aspoň jeden šálek horké kávy. Jsou roztroušeny po ulici vedle obchůdků s jantarem, které byste též neměli vynechat. A mimo to je Mariacka dokonalým místem na romantické večerní procházky, kdy se rozsvítí ve své plné kráse.

Dlugi Targ

Dlouhý trh býval ulicí, kam pravidelně přicházeli místní kvůli nejdůležitějšímu trhu v Gdaňsku. Dnes je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí. Mimo okolní domy se tu vyjímá například i Neptunova fontána, která podle legendy začala tryskat zlatou vodu, ochrannou známku gdaňského likéru. Bronzová Neptunova socha byla vybarvena vlámským umělcem Petrem Husenem na začátku 17. století. Zlatý dům, krásnou budovu z 17. století s bohatě zdobenou fasádou, zobrazující 12 komplikovaných historických výjevů, které při procházce jistě rozšifrujete, tam najdete také.

Shakespearův festival

Gdaňský Shakespearův festival je každoroční akcí, kterou organizuje Shakespearovo divadlo v Gdaňsku, poslední červencový nebo první srpnový týden. Tato mezinárodní událost kombinuje divadelní představení s uměleckými událostmi, workshopy a setkáními s divadelními režizéry. Akce se koná v Shakespearově divadle, vybudovaném v historické části během 17. století, kde hráli i angličtí herci. Festival je všeobecně uznávaný na mezinárodní divadelní scéně a je povinnou jízdou všech nadšenců umění.

Kostel sv. Marie

Tenhle římskokatolický kostel byl postaven ve 14. a 15. století a je známý jako největší cihlový kostel na světě. Jeho masivní gotická budova dominuje městu a je zajímavým architektonickým počinem jak zvenčí, tak v interiéru. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou bezpochyby obrovské dřevěné astrologické hodiny z 15. století. Speciální doporučení – absolvovat čtyři sta schodů dlouhou cestu na vrchol věže kostela, odkud se vám odkryje krásný výhled na celý Gdaňsk.

Palác Abbot

Nachází se v překrásném parku Oliwa a sám o sobě je rokokovým uměleckým dílem. Měli byste sem zavítat nejen kvůli výjimečnému prostředí parku, s jeho chodníčky, pokojnými rybníky, nadrozměrnými živými ploty, ale i proto, co objevíte uvnitř – samotný palác. Skládá se ze dvou částí: „Starého paláce,“ který byl postaven v 15. století a „Nového paláce,“ postaveného v první polovině 17. století. V současnosti obsahuje i oddělení moderního umění Národního muzea v Gdaňsku, spolu s „Promoční galerií,“ zaměřenou na výstavu děl mladých začínajících umělců.

Sounds of the North Festival

Každý druhý rok v červenci máte možnost se přidat k nadšencům lidové hudby, lépe poznat tradiční polskou hudbu a dalších zemí, ležících v okolí Baltského moře. Pravidelně se festivalu zúčastňuje 10 států: Litva, Lotyšsko, Dánsko, Irsko, Estonsko, Grónsko, Rusko, Norsko, Švédsko a samozřejmě Polsko. Festival vyzývá známé umělce, aby spojili tradiční lidovou hudbu se současnými zvuky, s cílem začlenit tento žánr mezi moderní.

Akční letenky do Gdaňsku

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
4.3/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

10 nejlepších pláží v Emirátech. Dubaj, Abú Dhabí i Ras Al Khaimah https://t.co/3RtKaDAZEp2 dny dozadu
Do Vídně raz dva. RegioJet spustí přímé vlakové spojení na vídeňské letiště https://t.co/k8fK9v4xar2 dny dozadu
10 důvodů, proč jsou Kanárské ostrovy dobrý nápad i v zimě https://t.co/IkV7lgGMm62 dny dozadu
LEVNÁ EXOTIKA: Ammán a Aqaba z Vídně od 1 389 Kč https://t.co/3u0gb6OD0K2 dny dozadu
7 úžasných míst na Azorech, která stojí za to! Navíc s letenkami z Prahy od 5 690 Kč https://t.co/ZOnN16U5xC2 dny dozadu
Bali s 5* EVA Air od 18 990 Kč: TOP servis a velké zavazadlo https://t.co/I5NPe9Ljg02 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ2 dny dozadu
Výprodej letenek s Pegasus: Turecko, Egypt, Omán a další od 2 690 Kč https://t.co/BiSMFxtfiJ #letenky2 dny dozadu
Vyraz na Kanáry ještě letos! Slunná Fuerteventura z Vídně od 1 936 Kč https://t.co/So83B53OMt2 dny dozadu
POBYT DNE: Pobyt v Nízkých Tatrách se snídaní + vstup do wellness od 2 790 Kč https://t.co/39XNFNTf8i3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru