Connect with us
Neapol

Cestopisy

Propadni kouzlu Neapole s letenkami z Vídně od 1 717 Kč

Propadni kouzlu Neapole s letenkami z Vídně od 1 717 Kč

Neapol je třetím největším městem Itálie a hlavním městem regionu Kampánie. Mnozí ji pokládají za nejumělečtější i nejchutnější město Itálie. Vittorio De Sica, italský herec, jí ve filmu Neapolský záliv z roku 1954 připsal ještě jeden přívlastek. Nazval ji svůdnou. Neapol je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, kde se s číslem 448 pyšní největším počtem kostelů na jedno město.

Reklama

Akční letenky do Neapole

  • Odkud? Přímé lety z Vídně
  • S kým? Letecká společnost Wizz Air Malta
  • Kdy? Akční termíny na září (VYBRAT TERMÍN)
  • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo do 10 kg

Cestovní doklady do Neapole

Na vycestování do Neapole potřebuješ občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Kdy cestovat do Neapole?

Neapol, tak jako celá Itálie, má co nabídnout v každém ročním období. Pokud se chceš vyhnout největšímu turistickému náporu, doporučujeme podzim nebo jaro.

Neapol

Proč je Neapol tak úžasná?

Protože úžasně chutná. Neapolská rána bývají teplá. Je to ten správný čas objednat si v kavárničce za rohem nadýchanou sfogliatellu, sladké pečivo plněné ricottou. Společně se silným espressem budeš nejen vypadat, ale také se cítit jako pravý Ital či Italka.

Neapol

Neapolčané rádi nakupují kvalitní jídlo. Proto se většinou rozhodnou na nedělní oběd nakupovat ingredience z místních trhů. Jedním z nich je například oblíbený Mercato di Porta Nolana. Určitě si i ty vyber z bohaté nabídky šťavnatých rajčat či čerstvých chobotnic.

Pokud máš spíše chuť na něco hotového, ale stejně chutného, ​​určitě nepřehlédni Eccellenze Campana, vzdušnou a rozlehlou tržnici. Ať už ochutnáš z prestižních Gragnano těstovin, domácí Genovese omáčky nebo se nasytíš alici di Cetara Cetara (ančovičkami), určitě neprohloupíš.

Neapolčané mají v oblibě večeřet opravdu pozdě a vidět západ slunce s pochoutkou je něco, co jej učiní ještě romantičtějším. Ve městě najdeš spoustu obchůdků s čokoládou či kvalitní zmrzlinou. Když se stmívá, v Itálii začíná čas popíjení vína. S olivami či bez nich, v tanečním baru či jen tak na terase. Dobré italské víno ti ve večerní Neapoli bude určitě chutnat.

Neapol

A abychom nezapomněli, Neapol se považuje za tzv. domov pizzy. Už při procházce uličkami tě jistě zastaví vůně z náhodné pizzerie. Ať už preferuješ mozzarellu, do pokrmů si přidáváš česnek nebo všechna jídla zdobíš oreganem, v místní pizzerii si určitě přijdeš na své. Namiř si to například do Pizzerie Gino Sorbillo.

Neapol

Výlet za neapolským duchovnem

Neapolčané si vybudovali tradici v zacházení s mrtvými. Mnozí z nich na ní lpí i dodnes. Kult mrtvých zahrnuje i péči o lebky – capuzzelle, jak jim říkají v místním dialektu – a kosti neznámého mrtvého. Pokud tě tedy zajímá právě ta religiózní stránka Neapole, zde je několik tipů.

Katedrála, kterou místní zkráceně nazývají Duomo (Duomo di Napoli), je románská katolická katedrála a zároveň hlavní kostel Neapole i sídlo neapolského arcibiskupa.

Dalším zajímavým duchovním místem je Cappella Sansevero. Nalezneš tam také mnoho zajímavých sochařských výjevů Giuseppeho Sanmartina. Kdysi kartuziánský klášter, dnes muzeum. Bohatě zdobený prostor tě jistě uchvátí. Najít v něm můžeš mnoho z bohatství neapolského umění. Bazilika sv. Františka z Pauly zase připomíná římský Pantheon. Leží na náměstí Piazza del Plebiscito a pochází z počátku 19. století.

Neapol

Hořící město plné tajemství

Zřejmě nejatraktivnějším místem v okolí jsou Pompeje či Pompeii. Toto starověké město se nachází asi ve třicetiminutové vzdálenosti od Neapole. Pompeje byly zničeny v roce 79 našeho letopočtu výbuchem sopky Vesuv. Jejich znovuobjevení ale poskytuje sondu do umění a architektury té doby. Všudypřítomné erotické umění navodilo pocit, že téměř všechny domy ve městě sloužily jako nevěstince. To rozšířilo teorii o „Božím trestu“, který byl seslán na toto město. Při jeho návštěvě máš možnost vidět starověký mlýn, velký trh s potravinami, restaurace či amfiteátr.

Pompeje

Pověstí opředené hrady

Další neapolskou pýchou jsou hrady. Castel dell´Ovo je krásnou součástí výhledu na záliv. Váže se k němu pověst, která říká, že Vergilius byl nejen antickým básníkem, ale i kouzelníkem a vlastnil kouzelné vejce. To prý ukryl do základů stavby a v okamžiku jeho rozbití, by se hrad zhroutil a s ním i celé město. Dalším je například Castel Sant´Elmo. Ten se hrdě tyčí na kopci Vomero nad městem společně s bývalým klášterem Certosa di San Martino. Další pověst, která se v Neapoli zachovala, se váže k hradu Castel Nuovo. Vodní příkop, který je již dnes vysušen, prý sloužil jako domov krokodýla, který požíral nešťastníky zavřené v kobkách hradu.

Neapol

Něco z neapolských „nej“

Pokud tě to táhne spíš do muzeí a toužíš objevovat historii Neapole tímto způsobem, vyhraď si také pořádnou dávku času. Národní archeologické muzeum by zřejmě mělo být tvojí první zastávkou. Je totiž považováno za jedno z nejlepších archeologických muzeí v Evropě. Nabídne ti jednu z nejlepších světových sbírek řecko-římských artefaktů, nechybí ani vzácná egyptská sbírka. Další důležitou stavbou je divadlo Teatro San Carlo. Jedná se o nejstarší činnou operní scénu současnosti v Evropě. V rámci tohoto divadla se rovněž vytvořila tvz. neapolská operní škola, jejíž členové zformovali žánr opery v podobě, v jaké ji známe dnes.

Neapol

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru