Connect with us
Leba - Słowiński Park Narodowy

Cestopisy

Pojďte s námi na polskou Saharu!

Pojďte s námi na polskou Saharu!

Přestože pobřeží Baltského moře v Polsku není typickým dovolenkovým resortem Čechů, rozhodně stojí za zmínku. Málokdo totiž ví, že Poláci mají svoji malou Saharu. Nejde o klasickou poušť, ale spíš o písečné duny, které se kvůli silnému větru každoročně posunou o 5-10 metrů. Tato nádhera je uprostřed chráněné oblasti s názvem Słowiński Park Narodowy.

Reklama
Písečné duny na severu Polska.

Pohyblivé písečné duny

Pokud chcete navštívit duny i ostatní zajímavá místa, která park nabízí, nejlepší bude najít si ubytování ve městě Łeba. Je to nejlepší výchozí bod a od samotných dun se nachází jen devět kilometrů. Pokud chcete udělat něco pro zdraví, půjčte si kolo a došlapejte si to tam. Jestli máte auto, vydejte se do tři kilometry vzdálené vesničky Rąbka – je to poslední místo, kde sá dá na (placeném) parkovišti odstavit auto. Odtamtud je to k dunám příjemná pětikilometrová procházka lesní cestičkou. Uvědomte si, že ten les, kterým budete procházet, už tam za pár let nemusí být. Je to kvůli pohybujícímu se písku, který si z něj každý rok krade víc a víc. Ale jestli se na to necítíte, od budky, ve které se platí vstupní poplatek, vyjíždí malé elektrické vozítko. Jezdí v pravidelných intervalech a k dunám vás sveze za necelou stokorunu.

Zbytky stromů v písečných dunách.
Les ustupující písečným dunám na severu Polska.

Procházkami po stezkách v písečných dunách by se daly strávit hodiny a hodiny. Písek je měkký jako hladká mouka a na první pohled působí díky své barvě jako sníh. Sundejte si boty a zkuste to na vlastní kůži! Od dun se dá plynule přejít na pláž, na které se můžete od horkého sluníčka příjemně ochladit.

Pár procházející se po písečných dunách na severu Polska.
Písečné duny na severu Polska.

A co dál?

Polský Balt nabízí kromě písečných dun i další atrakce, stačí si jednu vybrat. A pokud byste měli v této oblasti více času, Łeba nabízí i další možnosti zábavy. Můžete navštívit Łeba Park, který je kombinací Dino parku, strašidelného domu a malé zoo s domácími zvířaty. Jestli si chcete vyzkoušet svoji zručnost, zajeďte si do areálu Power Park Łeba. Na lanové dráze, v motokárách nebo v „oddělení“ se zbraněmi se dá snadno strávit celý den. V neposlední řadě je tam třeba i Labyrint Park. Takže pokud se chcete ztratit, být chvíli sami se sebou a nemáte výmluvu pro své spolucestující, je to ideální místo. Tam se totiž ztratíte raz dva. Pro příznivce inteligentní zábavy je tam Illuzeum. Je přímo v centru města a je nabitý všemožnými hrami a experimenty, které vám zahřejí mozkové závity.

Akční letenka s LOT

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (4 votes)
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Cestování do USA: od 8. listopadu mají zelenou očkovaní a ti, kteří překonali COVID https://t.co/0gf3poHFiO #koronavirus7 hodinami dozadu
Revolut karta – zapomeňte na směnárny či banky a ušetřete (doručení zdarma) https://t.co/rXIVEdu2Os7 hodinami dozadu
SOUTĚŽ: Vyhraj 2 letenky a lístky na Expo 2020 Dubai od Pelikána https://t.co/bwHeuV5fsy #novinky9 hodinami dozadu
12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky https://t.co/qC4fWWMni110 hodinami dozadu
Dominikánská republika v hlavní sezóně! Z Německa od parádních 10 990 Kč https://t.co/TZHtvafKYS11 hodinami dozadu
PECKA DNE: All Inclusive dovolená na Kanárských ostrovech od 9 790 Kč https://t.co/o8Iins6NDe13 hodinami dozadu
Cestování do Španělska: ke vstupu je nutný QR kód a potvrzení bezinfekčnosti https://t.co/QxInBIdJvX #koronavirus13 hodinami dozadu
Nová letadla, palubní Wi-Fi, pojištění zdarma a jiné. 10 důvodů, proč létat do exotiky s flydubai https://t.co/6l6w2widY513 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #novinky13 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #letenky13 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru