Connect with us
Pláž na Mallorce

Cestopisy

Mallorca: Malý evropský Karibik

Mallorca: Malý evropský Karibik

Na dovolenou na karibsky vyhlížejících plážích nemusíte nutně šetřit celý život nebo cestovat přes osm tisíc kilometrů daleko. Stačí vyrazit na největší ze španělských ostrovů – na Mallorcu. Nabídne vám nejen do očí bijící tyrkysové moře, ale taky se dobře najíte, zaplavete si s delfíny a v Dračích jeskyních budete moct vyzkoušet, jestli máte problém se stísněnými prostory. Tak směle do toho!

Reklama
Slunečníky na pláži

Hlad nemá šanci

Obvykle by se článek o přímořské destinaci začínal klábosením o tom, jaké jsou tam nádherné pláže a čistá voda. Ano, ale o tom až potom. Řekněme si upřímně, stejně se celý náš život primárně točí kolem toho, co si dát k jídlu. Mallorca je španělský ostrov. A kdo by nemiloval španělskou kuchyni? Na své si tam přijdou jak masožravci, tak vegetariáni. Výborné jsou předkrmy v podobě proslulých vepřových klobás sobrassada a butifarra, jejichž výraznou chuť dokonale doplňuje bílé víno. Vegetariány a dokonce i vegany pak jistě okouzlí tumbet – jídlo populární už od 16. století, kombinující chutě lilku, brambor, červené papriky a rajčat. Bez vyzkoušení paelly s čerstvě vylovenými mořskými plody se taky nevracejte! Kdyby se našinci velmi stýskalo po české kuchyni, může zkusit obdobu vepřo knedlo zelo – Llom amb Col. Typický lokální pokrm se skládá z vepřové panenky a výše zmíněných klobás, pomalu vařený v listu zelí s přidáním vína, piniových oříšků a hrozinek. A nesmíme zapomenout na tradiční tapas, ideální pro večerní posezení v restauraci s výhledem na západ slunce. Atmosféra španělské gastronomie má prostě něco do sebe. Už jen kvůli ní se nebudete chtít vrátit.

Jídlo paella.

Dračí jeskyně

Čtyři impozantní krápníkové jeskyně propojené 2,5 km dlouhou stezkou najdete na východním pobřeží ostrova, mezi městy Manacor a Porto Cristo. Zatímco mnoho turistů navštěvuje tento jeskynní komplex přes cestovní kanceláře, vy se tam můžete snadno vydat i sami a levněji. Půjčit si tam auto není žádný problém a z hlavního města Palma de Mallorca je to necelá hodinka. Veřejná doprava je tam omezená, ale nějaký ten autobus se tam párkrát za den otočí. Vstupenky za 15 eur si můžete koupit dopředu přes internet, a to na konkrétní čas. Pěkně se tak vyhnete netrpělivým davům a potom už si jen v klidu vychutnáte prohlídku jeskyní a vyjížďku lodí k největšímu evropskému podzemnímu jezeru Martel. Jako bonus je tu pro návštěvníky připravený unikátní živý koncert klasické hudby. Všichni místní doufají, že neprobudí bájného draka, který se tu podle pověstí kdysi zabydlel a podle kterého se celá tato atrakce jmenuje.

Dračí jeskyně s jezerem Martel.

Podmořská podívaná

Ano, pláže jsou na Mallorce jako z pohlednice Karibiku – bílý písek a tyrkysová modř kam až oko dohlédne. Ale byla by hrozná škoda dát si čtyři tempa a vypláznout se na pláži jako odlivem vyplavená hvězdice. Radši se přihlaste na nějaký potápěčský kurz. Nejlepší podmínky k potápění jsou na jihu ostrova, kde kamenité podloží nabízí opravdu skvělou podmořskou podívanou i pro úplné začátečníky. Najdete tam mnoho jeskyní, tunelů a ztroskotaných vraků, kterými vás provedou rodinky tučných tuňáků a nebezpečně vyhlížející mečouni.

Žena, která se potápí.

Akční letenky na Mallorcu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru