Connect with us
Big Ben v Londýně

Novinky

Jak změní brexit cestování Britů do EU? Již jsou známa některá nová pravidla

Jak změní brexit cestování Britů do EU? Již jsou známa některá nová pravidla

Přestože uběhly 4 roky od momentu, kdy Velká Británie hlasovala za odchod z Evropské unie, ještě nejsou jasné všechny detaily. Aktuálně vydala britská vláda přesnější pokyny týkající se cestování a změn, které by měli občané od ledna 2021 očekávat.

Reklama

Nová pravidla se týkají Britů, kteří budou chtít navštívit EU, Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Některé z nich se však nevztahují k cestování do Irska.

Co se tedy v roce 2021 pro Brity změní?

  • Cestovní pas musí být platný alespoň 6 měsíců.
  • Cestovní pas by neměl být vydán více než před 10 lety.
  • Britové mohli v minulosti na cestování po Evropě využívat EHIC (European Health Insurance Card) – Evropskou kartu zdravotního pojištěnce, která zajišťovala ošetření zdarma nebo za snížené poplatky v zemích EU, ale rovněž i na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Tyto karty budou nahrazeny kartami GHIC (Global Health Insurance Card), britskou verzí karet EHIC (více informací níže).
  • Zkomplikuje se i cestování s domácími zvířaty. Musí jim být odebrány vzorky krve, musí být očkováni a očipováni. Krev musí být zpracována laboratoří schválenou Evropskou unií a po výsledcích musí majitelé čekat na vycestování ještě další 3 měsíce.
  • Britští návštěvníci mohou jako turisté setrvat v Evropě maximálně 90 dní. Cestující, kteří jdou do EU za prací, byznysem nebo studiem budou potřebovat víza.
  • Změna může nastat i v mobilních roamingových službách, operátoři si mohou navýšit ceny za spojení mezi Velkou Británií a Evropou.
  • Je možné, že řidiči budou potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, tedy povolení na řízení v některých zemích a doklad o pojištění auta.

Přechod z karty EHIC na GHIC

V souvislosti s brexitem představila Velká Británie svoji vlastní verzi karty EHIC. Bude se jednat o kartu GHIC, neboli globální kartu zdravotního pojištění. Co se týče jejího fungování, tak ve srovnání s EHIC zde nebudou velké rozdíly. Karta GHIC poskytne Britům, podobně jako dříve karta EHIC, přístup ke státní zdravotní péči během cestování do států Evropské unie.

Stále ovšem platí, že EHIC ani GHIC není možné považovat za náhradu cestovního pojištění.

Kartu EHIC, která byla vydána ve Velké Británii, je možné používat až do konce její platnosti, a to i po brexitu. Jakmile kartě platnost skončí, bude nutné požádat o GHIC.

Kdo může požádat o GHIC?

  • Občan Velké Británie
  • Rezident Velké Británie (mezinárodní student, držitel pracovních víz)
  • Osoby registrované u NHS či jiného fondu zdravotního pojištění v Británii
  • Osoby, které nejsou registrovány v žádném z fondů zdravotního pojištění v EU, Švýcarsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku či Norsku
  • Osoby, kterým vyprší či vypršela platnost jejich EHIC

Jak požádat o GHIC?

Na oficiálním webu NHS je možné o GHIC online a zdarma požádat. Bude od vás vyžadována registrace a vyplnění určitých údajů, jako například jméno, datum narození, adresa a další údaje.

Zdroj informací: Lonely Planet, schengenvisainfo.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru