Connect with us
Londýn

Koronavirus

Anglie, Skotsko a Wales dnes ruší karanténu pro očkované z EU a USA

Anglie, Skotsko a Wales dnes ruší karanténu pro očkované z EU a USA

Plně očkování cestující z EU a USA mohou od 2. srpna přijet do Anglie, Skotska a Walesu i bez povinné izolace, minulý týden o tom rozhodly zákonodárné orgány. Nové opatření platí pro lidi ze zemí, které britská vláda považuje za nízko nebo středně rizikové, tedy aktuálně i Česko.

Reklama

S očkováním bez karantény

Anglie dosud vyžadovala od všech cestujících z České republiky povinnou 10denní karanténu a nutné bylo i dvojité testování po příjezdu do země. Nově se očkovaným ruší jen karanténa. Testování zůstává v platnosti pro všechny i nadále, ovšem s tím rozdílem, že očkovaným již stačí pouze jeden test provedený 2. den po příjezdu. Neočkovaní musí po příjezdu absolvovat karanténu a dvojité testování.

Osoba plně očkovaná 2 dávkami vakcín schválenými evropskou agenturou EMA, SwissMedic pro Švýcarsko a FDA pro USA přicházející do Spojeného království z evropských zemí (kromě Francie), USA a ze států nacházejících se na oranžovém seznamu zemí (včetně ČR) nemusí nastoupit do karantény a nemusí podstoupit PCR test 8. den, pokud od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dní.

Plně očkované osoby se prokáží potvrzením v písemné nebo digitální formě (například digitálním COVID průkazem EU, tzv. COVID pasem).

Nadále je třeba absolvovat test před odletem

Každá osoba, včetně nezletilých dětí od 11 do 17 let nadále potřebuje negativní test na COVID-19 a to ještě před cestou do Spojeného království. Výjimku mají jen děti do 10 let.

I pro plně očkované nadále platí:

Otestovat se můžete dát nejdříve 3 dny před plánovanou cestou. Například, pokud cestujete v pátek, můžete se dát otestovat v úterý, středu nebo ve čtvrtek. Je třeba prokázat originál testu s výsledkem v angličtině, francouzštině nebo španělštině. Překlad nebude akceptován. Od této povinnosti jsou osvobozeny děti do 11 let. Pokud se výsledkem testu neprokážete, můžete být vyloučeni z přepravy, vstup na palubu vám bude zamítnut.

Každý cestující přijíždějící do Spojeného království má povinnost se registrovat online a vyplnit tzv. passenger locator form. Registrace je možná 48 hodin před plánovaným příjezdem do země.

Akční leteny

Zdroj: bbc.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru