Connect with us

Amerika

15 míst jako z jiné planety

15 míst jako z jiné planety

Už se vám jistě stalo, že jste se při cestě domů zamysleli a najednou jste se ocitli na místě, které jste nepoznávali, někde jste si prostě spletli ulici… A co si tak splést celou planetu? Země totiž není jen modrozelená koule, jak ji všichni známe už od školních let… Místy nás umí pořádně překvapit! Podívejte se na 15 šílených míst, kde by si mohl nejeden filmař natočit sci-fi, protože vypadají jako z jiného světa.

Reklama

1. Mramorová katedrála v Chile

Jeskyně Mramorová katedrála je pýchou každého výletu do Patagonie. Tyčí se nad jezerem General Carrera, které erodovalo obrovský kus modrého mramoru po více než 10 000 let. Do jezera stékají řeky z okolních patagonských ledovců a obohacují vodu o množství minerálů. Mimo toho ji zbarvují do mléčné modré barvy. Kdyby se vám nějakým způsobem podařilo vytrhnout celou mramorovou skálu, v níž se jeskyně nachází, vážila by 5 miliard tun.

2. Světélkující plankton na Maledivách

Milujete pohled na noční oblohu? Na Maledivách nemusíte ani zaklonit hlavu, abyste viděli svítit hvězdy, a přitom nejde jen o odraz nebes na vodní hladině. V noci tu totiž na pobřeží oceánu svítí hromada malých světýlek – jde o světélkující plankton. Zajímavostí je, že pro nás uklidňující jev vytváří stres – plankton vyzařuje světlo při nárazu vln o pobřeží, je to jeho obranný mechanismus.

3. Lesní park Zhangjiajie v Číně

Slovo vysoký nabírá v národním parku Zhangjiajie úplně nový význam. Park je zaplavený obrovskými křemeno-pískovými sloupy, které vystupují ze subtropického pralesa a sahají do výšky i přes 1000 metrů. Atmosféra místa obklopeného mlhou vyvolává pocit, že jste se ocitli v přímo v nebi. Anebo na Pandoře. S těmi tvůrci jsme si legraci nedělali – při natáčení snímku Avatar se touhle úchvatnou krajinou filmaři inspirovali při tvorbě planety Pandora. Dokonce v parku najdete jeden skalní sloup pojmenovaný právě podle tohoto filmu – „Avatar Hallelujah Mountain.“

4. Ledovec Vatnajökull na Islandu

Největší evropský ledovec se rozkládá na neuvěřitelných 8 100 km² a zabírá až 8% celého Islandu. Pod ledovcem najdete pár aktivních sopek, ze kterých naposledy vybuchla v roce 2011 sopka Grímsvötn. Ledovec je domovem mnohých islandských řek. Není se čemu divit, že název Vatnajökull znamená říční ledovec.

5. Národní park Lencois Maranhenses v Brazílii

Jemné bílé písečné duny ukrývají v Nencois Marahenses, nespočetné množství průzračných lagun, které jsou jako stvořené na koupání. Všude, kam jen dohlédnete uvidíte pravidelné záhyby, které jako by někdo nasypal a vytvaroval podle šablony. Křišťálová jezírka jsou jsou plná vody, která se každoročně nahromadí během období dešťů. Skutečný zázrak přírody!

6. Sopeční kráter Dallol v Etiopii

Erupce sopky Dallol v roce 1926 tu vytvořila neskutečné nehostinné místo. Kráter, z něhož vyvěrá sůl, síra, minerály, jedovaté plyny a bublající horké prameny. Všechno samozřejmě v jedné z nejníže položených oblastech světa. K tomu přidejte nejvyšší světovou průměrnou roční teplotu 34,4 °C a máte důvod uvěřit, že peklo skutečně existuje.

7. Rýžové terasy Yuanyang v Číne

Čína a rýže, to k sobě neodmyslitelně patří. Rýžové terasy v oblasti Yuanyang zabírají neuvěřitelných 28 000 akrů. Celé byly ručně vytesané do země etnikem Hani – přitom používali jen malé množství nástrojů. Terasy mají již více než 1300 let a bývají označené i jako nejkrásnější linie světa. Vyplatí se je vidět zejména při západu nebo východu slunce. Barevná scenérie, která se tu tehdy objevuje, vypadá opravdu jako z jiné planety.

8. Mount Bromo v Indonésii

Mount Bromo se na indonéském ostrově tyčí do výšky 2 329 m.n.m. Uvnitř hory se nachází aktivní vulkán, který hinduistické obyvatelstvo uctívá už po staletí. Dodnes se tu každoročně koná slavnost Yadnya Kasada, během kterého stovky místních přinášejí na úpatí sopky oběti v podobě ovoce, rýže a jiné obživy, jen aby nerozhněvali rozmarné bohy. Zda tyto rituály opravdu pomáhají je sporné, jelikož posledně sopka vybuchla v roce 2016. Oblak dýmu, který nastal po erupci, sahal až do výšky 1200 metrů nad vrchol vulkánu a pokryl přilehlé vesnice vrstvami popela.

9. Gejzír Fly v Nevadě, USA

Ke vzniku gejzíru Fly částečně dopomohl člověk. Gejzír se totiž vytvořil náhodou poté, co tu byl v roce 1964 vyhlouben vrt za účelem prozkoumání přírodní energie. Překrásný gejzír vděčí za svou barevnost různým minerálům. Charakteristické jsou zejména jeho tři vrcholy, z nichž tryská voda až do výšky úžasných 1,5 metru.

10. Poušť Salar de Uyuni v Bolívii

Bolivijská poušť Salar de Uyuni je největší solnou pouští světa. Bílá sůl a horizont tu poskytují nekonečné možnosti na hru s optickou perspektivou. Když otevřete dlaň a postavíte se pár metrů před auto, na fotce se bude zdát, že na ruce máte položenou hračku autíčka. Nejkrásnější je ale poušť po dešti, kdy se sněhobílá oblaka odrážejí na hladinách velkých mělkých kaluží. Oblaka nahoře, oblaka dole, bude se vám zdát, že si vykračujete po nebeské klenbě.

11. Kaňon Lower Antelope v Arizoně, USA

Překrásné zohýbané stěny kaňonu Lower Antelope nevytvořili obři se zálibou v malování a sochařině, jak by se mohlo zdát. Byla to voda stékající po pískovci dlouhé stovky let. Posvátné místo indiánského kmene Navajo je jedním z nejfotografovanějších kaňonů světa. Statisíce lidí si tu každoročně fotí neskutečnou hru světel, kterou sluneční paprsky vytváří při dopadu na nepravidelné stěny. A proč ten název, ptáte se? Antelope opravdu znamená „antilopa“, protože kaňon byl pojmenován podle jejich stáda, jež se tu kdysi prohánělo po okolních prériích.

12. Travertinová jezírka a terasy Pamukkale v Turecku

Místo tektonického zlomu Pamukkale je přírodním komplexem termálních jezírek. Horká voda pramenů plná vápníku se působením chladnějšího vzduchu při stékání vysrážela do podoby překrásných sněhobílých travertinových (mimochodem – travertin je druh vápence) teras. Legenda ale tvrdí, že terasy vznikly, když na nich obři sušili bavlnu, z čehož je odvozen i název tohoto fascinujícího místa. Pamukkale totiž v turečtině znamená bavlníkový zámek. Tyhle terasy jsou dost možná trochu profláklé a patří mezi nejnavštěvovanější atrakce Turecka, ale ani hromada turistů jim na kráse neubírá.

13. Ledová ruská jeskyně u sopky Mutnovsky

Sopka Mutnovsky je srdcem Kamčatky a zmiňovaná ledová jeskyně byla náhodou objevena teprve v roce 2012. Za těch pár let ale zvládla svou krásou dobýt celý svět. Téměř kilometr dlouhý tunel vytvořil pramen horké vody protékající pod ledovcem. Jeskyně má překrásný ledový strop, přes který dopadají dovnitř sluneční paprsky a zbarvují led do tyrkysových, fialových, žlutých nebo i zelených odstínů. Smutným faktem ale zůstává, že wow efekt jeskyně je způsobený táním kamčatských ledovců v důsledku globálního oteplování.

14. Horký pramen Grand Prismatic Spring ve Wyomingu, USA

Horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstonském parku je největším svého druhu v USA a třetím největším horkým pramenem světa. Jeho barevná škála pokrývá celý barevný rozptyl duhy, což je způsobeno bakteriemi a řasami, které minerální pramen živí. Barva bakterií totiž závisí na teplotě vody. Jelikož střed pramenu je pro bakterie příliš teplý, zdržují se po jeho okrajích. Díky tomu středu dominuje krásná tyrkysová barva.

15. Region Cappadocia v Turecku

A na konec máme pro vás „marťanskou vesničku“. Domečky vytesané do kuželovitých skal a okolí vesnice Uchisar v regionu Cappadocia ve vás vzbudí dojem, že jste právě přistáli na dodnes neznámé planetě. Každé ráno tu zaplaví oblohu stovky identifikovatelných létajících objektů – pestrobarevné létající balóny, které poskytují neskutečný výhled na vesnici a okolí. Není divu, že Cappadocia je jedním z nejvyhledávanějších míst pro provozování těchto letů.

Přeloženo z Pelipecky.sk.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.3/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru