Connect with us

Cestopisy

Nevšední italská města, která tě dostanou!

Nevšední italská města, která tě dostanou!

Většina z nás si pravděpodobně spojuje pojem „italská města“ s představou Říma, Benátek, Milána či Florencie. Itálie se však může pochlubit množstvím měst, která sice nejsou až tak známá, ale ohromují své návštěvníky skutečně nevšední autenticitou.

Reklama

Pokud tedy chcete zažít Itálii tak trochu komorněji, inspirujte se námi při tvorbě itineráře vaší budoucí cesty do země výborných těstovin, vynikající kávy a prudkého temperamentu.

1. Siena

Asi nejkrásnější italské středověké město se rozkládá na 3 kopcích přibližně 70 km jižně od Florencie. Legenda praví, že Sienu založil Senius, syn Rema, jednoho ze zakladatelů Říma, které odkojila vlčice. A právě proto ji zde najdete vyobrazenou málem na každém rohu. Srdcem města je náměstí Il Campo, které je proslavené po celém světě koňskými dostihy Palio di Siena, které jsou dokonce zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Náměstí i dostihy se dokonce dostaly i do slavné bondovky Quantum od Solace.

2. Todi

Todi najdete ve středu Itálie, v provincii Perugia. Městečko se rozkládá na 2 hrdě tyčících se kopcích nad břehy řeky Tiber. Díky své jedinečné panoramě poutá pozornost už z daleka. Kaskáda béžových domečků na kopci vypadá totiž jako vystřihnutá z nějaké pohádky. Městečko je skvělou zastávkou zejména pro páry. Paláce, středověká náměstí plné kavárniček a úzké uličky, vyčarují romantickou atmosféru bez jakékoliv námahy. Pokud vás zajímá historie, najdete tu výborné muzeum Museo e Pinacoteca di Todi, které vysvětluje dějiny města už od jeho etruských kořenů.

3. Palmanova

Město nedaleko slovinské hranice má půdorys perfektně pravidelné hvězdy. Ačkoliv kořeny Palmanovy jsou sahají několik tisíciletí do minulosti, moderní město bylo postavené Benátčany až v 16. a 17. století. Pevnost měla zabránit tureckým útokům. Palmanova byla postavená jako utopický ideál soběstačného města, které dokáže vyprodukovat všechno, co potřebují jeho obyvatelé. Geometrická harmonie půdorysu měla podpořit energii tohoto snu, který však, jako mnohé jiné, zůstal navždy jen v pouhým snem.

4. Riomaggiore

Jedna z 5 vesniček chráněného krajinného útvaru Cinque Terre. Vesničky jsou proslavené barevnými domečky, které byly postavené na skalnatém terasovitém pobřeží. Jejich vybudování vyžadoval obrovskou dávku námahy a zejména trpělivosti. Díky své výjimečnosti byla oblast Cinque Terre zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO. Vznikl tu dokonce i stejnomenný národní park. Riomaggiore je největší a nejzachovalejší ze všech vesnic v okolí. A i když ji díky tomu najdete téměř na každé pohlednici Cinque Terre, určitě stojí i za osobní návštěvu.

5. Civita di Bagnoregio

Jen přibližně 120 km od Říma se nachází sen všech uměleckých duší – Civita di Bagnoregio. V městečku na vrchu sopečného pahorku jako by se zastavil čas. Hlavní brána je skalní přechod, který tu vysekali Etruskové už před 2500 lety. I když byste se tu asi marně čekali na seznam turistických atrakcí, z každé kamenné dlaždici města doslova sálá historie. Civita di Bagnoregio je bohužel známé i jako „,město, které umírá“. Podpěra města totiž pomalu eroduje a rozpadává se. Proto, pokud chcete navštívit tento skalnatý skvost, je třeba si pospíšit.

6. Sabbioneta

Městečko bylo postavené v 16. století podle renesančních principů ideálního města. Sabbioneta se tak stala zhmotněním humanistického snu Vespasiana I Gonzaga, který je dodnes patronem města. Monumenty kopírující antické památky měly navodit v návštěvnících dojem malých Athén. Ten určitě pocítíte, i když v malém, ale úchvatném divadle Teatro Olimpico.

7. Lecce

Lecce najdete přímo v podpatku kozačky Apeninského poloostrova. Bývá považováno za vrchol barokní architektury jižní Itálie. Hlavní město provincie Apúlia však přitahuje turisty i něčím jiným, než jen všudypřítomnými barokními andílky – pravou italskou kávou, těstovinami s mořskými plody a velkým římským amfiteátrem. Lecce hrdě připomíná časy, kdy Římané ovládali svět.

8. Agrigento

Agrigento se nachází na západní straně Sicílie. Město se pyšní komplexem antických chrámů, které v ničem nezaostávají za těmi, jež najdete na území dnešního Řecka. Komplex, známý i jako Údolí chrámů, ohromuje návštěvníky z celého světa svými sedmi zachovanými svatyněmi. Jejich kořeny sahají až do 5. – 6. století př. n. l. Pokud toužíte po procházce neprofláklých antických památek – tady máte možnost!

9. Bologna

Bologna má přezdívku „červená“. Nenechejte se ale mýlit, přezdívka nemá nič společného s pověstnými bolognskými špagetami. Je odvozena od červené barvy budov, které tu byly postaveny z neomítnutých cihel. Domov nejstarší evropské univerzity (1088) a výborné kuchyně se může pochlubit i další raritou v podobě více něž 35 kilometrů dlouhé sítě arkád. Bez ohledu na to, či prší nebo sněží, díky arkádám si můžete užít procházku centrem za jakéhokoliv počasí.

10. Positano

Nejmalebnější a hádám i nejfotogeničtější městečko Kampánie, Positano, ohromuje návštěvníky svou kaskádou domečků na úpatí moře. Růžová, oranžová, žlutá či terakotová obydlí prolínají malé uličky plné květů, útulných restaurací a módních butiků. Proč právě butiků? Nuž, Positiao je nerozlučně spjaté s módou. Jako první italské město totiž v 60. letech nabralo dostatek odvahy a dovezlo z Francie bikini!

Přeloženo z Pelipecky.sk.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru